کسب خبر از وضعیت افراد

 

بعضي از هموطنان داخل کشور ممکن است به دليل نگراني يا دلايل قابل قبول ديگر بخواهند از وضعيت سلامتي بستگان خود که مقيم يا ساکن خارج از کشور هستند و به مدت طولاني از آنها خبري در دست ندارند، اطلاع پيدا کنند. اين افراد مي بايست براي اطلاع از وضعيت سلامتي بستگان خود در خارج از کشور به اداره امور اجتماعي وزارت امور خارجه مراجعه و ضمن تکميل پرسشنامه، درخواست تحقيق و استعلام از وضعيت ايشان را نمايند. اداره امور اجتماعي پس از دريافت درخواست يا پرسشنامه مخصوص کسب خبر (نمونه شماره 1) و همچنين مدارک و مشخصات لازم نسبت به ارسال آنها به نمايندگي مورد نظر متقاضي اقدام و در نهايت نتيجه را به درخواست کننده اعلام خواهد نمود.

 روش انجام کار:

 1 - بخش کنسولي نمايندگي پس از وصول نامه اداره امور اجتماعي (همراه با ضمايم) مراتب را تا رسيدن به نتيجه مورد پيگيري و تحقيق قرار خواهد داد. در بعضي از کشورها مقامات رسمي محل ممکن است به دلايل مختلف از جمله عدم وجود مجوز قانوني براي ارائه يا اعلام اطلاعات خصوصي افراد (حتي مشخصات معمولي) خودداري نمايند که در اين صورت زمان بيشتري براي تحقيق و پيگيري مورد نياز خواهد بود.

2 - چنانچه فردي از اتباع کشور محل استقرار نمايندگي جمهوري اسلامي ايران درخواست کسب خبر از بستگان خود در ايران را داشته باشد مي بايست به وزارت امور خارجه محل رجوع نمايد. اگر کشور متبوع فرد مراجعه کننده به نمايندگي، در ايران نمايندگي سياسي يا کنسولي نداشته باشد، پذيرش و ارسال مدارک اين گونه افراد از طريق نمايندگي جمهوري اسلامي ايران صورت خواهد گرفت.

3- اداره امور اجتماعي پس از انجام اقدامات مقتضي (استعلام يا تحقيق)، نتيجه را به نمايندگي درخواست کننده اعلام خواهد نمود. چنانچه مشخص که شود تبعه خارجي مورد تحقيق به دليل ارتکاب جرم در يکي از زندانهاي ايران بسر مي برد موضوع را بايد در قالب "اتباع خارجي زنداني درايران" مورد پيگيري قرار داد. براي اطلاع از چگونگي اقدام به بخش "خارجي هاي زنداني در ايران" مراجعه نمايي

مراجعه به بخش "خارجي هاي زنداني در ايران"

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | اوقات شرعی | جستجو | گالری تصاویر