لوکزامبورگ


 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Great_coat_of_arms_of_Luxembourg.svg/85px-Great_coat_of_arms_of_Luxembourg.svg.png

دوک نشین لوکزامبورگ

Groussherzogtum Lëtzebuerg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/da/Flag_of_Luxembourg.svg/125px-Flag_of_Luxembourg.svg.png

 

شعار ملی: ( Mir wélle bleiwe wat mir sinn می‌خواهیم  همچنان بمانیم که هستیم).

 

سرود ملی:  «Ons Heemecht» (میهن‌مان)

 

luxembourg-14


-       پایتخت (و بزرگترین شهر) : لوکزامبورگ -  ۴۹°۳۶ شمالی ۶°۷ شرقی

-       زبان رسمی: آلمانی، فرانسوی وزبان لوکزامبورگی

-       نوع حکومت: مشروطه سلطنتی

-       نام حاکمان:  دوک : آنری /  نخست وزیر: زاویه بتل

-       مساحت۲٬۵۸۶ کیلومتر مربع

-       جمعیت: ۵۷۶٬۲۴۹

-       تراکم جمعیت : ۱۸6 / کیلومتر مربع

-       تولید ناخالص ملی : مجموع٧٩/٣٨میلیارد دلار / سرانه: ۳۱٬۴۷۲ دلار

-       واحد پول : یورو ()

-       دامنه اینترنتی : .lu

-       پیش‌شماره تلفن: ۳۵۲+

  

لوکزامبورگ به آلمانیGroßherzogtum Luxemburg ) ) به فرانسوی(Grand-Duché de Luxembourg)   کشور کوچکی در شمال غربی اروپا است. پایتخت آن شهر لوکزامبورگ می‌باشد. این کشور با توجه به جمعیت پانصدهزار و هفتاد هزار نفری‌اش از کشورهای ثروتمند اروپایی به حساب می‌آید.

تاریخچه: به‌خاطر موقعیت لوکزامبورگ، این کشور باستانی قرن‌ها را در جنگ گذرانده است. خاندان سلطنتی لوکزامبورگ که در سال ۹۶۳ به‌وسیله زیگفری تأسیس شد، چهار فرمانروا از امپراتوری مقدس روم را شامل می‌شد. یکی از آنها، شارل چهارم بود که در ۱۳۵۴ لوکزامبورگ را به سطح دوک نشین ارتقا داد. این دوک نشین در ۱۴۴۳ با بورگاندی متحد شد. بعد از ۳۰۰ سال محاصره سخت و نبردهای خونین، دژ لوکزامبورگ بر اساس معاهده اوترخت (۱۷۱۳) به اتریش واگذار، و پس از آن بر اساس صلح ‌نامه کامپو فورمیو به فرانسه ملحق شد. بعد از کنگره وین (۱۸۱۵) لوکزامبورگ به‌عنوان ملک شخصی به ویلیام اول، پادشاه هلند، واگذار شد. لوکزامبورگ در ۱۸۳۹ استقلال یافت و بخش غربی این کشور باستانی به بلژیک داده شد. عهدنامه لندن در ۱۸۶۷ بی‌طرفی دائمی دوک‌نشین را اعلام کرد. ارتش آلمان در ۱۹۱۴ و ۱۹۴۰ این بی‌طرفی را نقض کرد.

 

luxembourg-11

 

جغرافیا: لوکزامبورگ با مساحتی برابر با 20586 کیلومتر مربع با کشورهای آلمان، فرانسه و بلژیک همسایه است. مناطق پست این کشور در گوت‌لاند (Gutland) واقع است که دو سوم مساحت این کشور را در برمی‌گیرند و دارای جمعیت بیشتری هستند و مناطق مرتفع در یک سوم شمالی کشور که اوسلینگ(Osling)  نام دارد و دارای جمعیت محدودی می باشد، واقع است. سردترین و مرتفع‌ترین شهر در لوگزامبرگ وایس واپاخ  Weiswampach   است.

تقسیمات کشوری: لوکزامبورگ به سه بخش تقسیم می‌شود. دیکریخ (Diekirch)، گرونماخر (Grevenmacher)، لوکزامبورگ (Luxembourg). این سه بخش به ۱۲ ناحیه (کانتون) تقسیم شده‌اند که شامل ۱۰۶ کمون می‌شوند.

 

ساختار سیاسی :

براساس قانون اساسی سال ۱۸۶۸، نظام سیاسی لوکزامبورگ دموکراسی پارلمانی است که با پادشاهی مشروطه اداره می شود. قدرت اجرایی در دست دوک اعظم و کابینه است. دوک اعظم می‌تواند قوه قانون‌گذاری را منحل کند که در آنصورت باید در طول سه ماه انتخابات برگزار شود. نخست وزیر رئیس دولت و سیستم چند حزبی سیاسی این کشور است و از حزبی برگزیده می شود که بیشترین کرسی را در مجلس این کشور دارد.

حزب سوسیالیست کارگران با منش سیاسی سوسیال دموکراتیک، حزب دموکراتیک با منش لیبرالی، حزب مسیحی سوسیالیست مردم، حزب کمونیست و سبزها پنج حزب سیاسی مهم لوکزامبورگ هستند.  حزب مسیحی سوسیالیست مردم پس از جنگ جهانی دوم همواره یکی از احزاب تعیین کننده در دولت ائتلافی تا کنون بوده است. این حزب کاتولیک مانند احزاب دیگر دموکرات مسیحی در اروپای غربی از حمایت قابل توجه مردم برخوردار بوده است. حزب سوسیالیست کارگر نیز به عنوان شریک کوچکتر در دولت های ائتلافی از دهه هفتاد به بعد حاضر بوده است. حزب دموکراتیک با حمایت طبقه متوسط شهر نشین در برخی دولت های ائتلافی شرکت داشته است. این حزب قویا هوادار ناتو و دخالت حداقلی دولت در اقتصاد است. حزب کمونیست هم پس از جنگ دوم توانسته به طور متوسط بین 10 تا 18 درصد از آرای شهروندان لوکزامبورگ را به خود اختصاص دهد. حزب سبزها هم از دهه هشتاد مانند همه کشورهای اروپائی توانسته بر محبوبیت خود در لوکزامبورگ بیافزاید.

 آخرین انتخابات پارلمانی در این کشور در سال 2013 برگزار شده و دولت جدید ائتلافی با مشارکت احزاب دموکراتیک، سوسیالیست کارگران و سبز تشکیل شد. نخست وزیر فعلی لوکزامبورگ زاویه بتل از حزب دموکراتیک است که به نخست‌وزیری ۱۸ ساله ژان-کلود یونکر رئیس جدید کمیسیون اروپائی پایان داد. اکنون دوک آنری دوک اعظم لوکزامبورگ است.

 

مجلس نمایندگان:

مجلس لوکزامبورگ به نام مجلس نمایندگان Chamber of Deputies  تنها مرجع قانون گذاری در این کشور است که 60 کرسی دارد و اعضای آن برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شوند. نمایندگان از چهار حوزه انتخاباتی در این کشور متناسب با جمعیت شان معرفی می شوند. بزرگترین حوزه انتحاباتی با 23 نماینده و کوچکترین حوزه با 7 نماینده در انتخابات شرکت می کنند.

Image result for luxembourg parliament

پارلمان لوکزامبورگ

نمایندگان در چارچوب سیستم نمایندگی متناسب با جمعیت و مبتنی بر فهرست آزاد انتخاب می شوند، به این ترتیب که رای دهندگان می توانند به همه نامزدهای فهرست حوزه انتخاباتی خود رای دهند و یا تعدادی را انتخاب کنند. هر حزب متناسب با تعداد آرائی که در هر حوزه انتخاباتی به کاندیداهایش داده می شود، صاحب کرسی خواهد شد. همچنین درصد آرای مردم به یک حزب تعیین کننده درصد کرسی های در اختیار آن در مجلس نمایندگان خواهد بود. رئیس فعلی مجلس لوکزامبورگ که پس از انتخابات سال 2013 انتخاب شد، بارتولومئو است.  بر اساس بند اول فصل چهارم قانون اساسی لوکزامبورگ، هدف مجلس نمایندگان این کشور نمایندگی از آن به عنوان یک نظام دموکراسی پارلمانی است. همه قوانین در کشور توسط مجلس نمایندگان تصویب می شود. هر لایحه باید با رای دو نماینده با گردش حداقل سه ماهه برای کارشناسی بین نمایندگان آماده ارائه برای رای گیری شود. قوانین با اکثریت مطلق به تصویب می رسند.

 

سیاست خارجی:

کشور لوکزامبورگ از حامیان دائمی همگرائی اقتصادی و سیاسی در اتحادیه اروپائی است. در تلاش اولیه برای همگرائی اروپائی، لوکزامبورگ و بلژیک در سال 1921 اتحادیه اقتصادی بلژیک - لوکزامبورگ را به منظور ایجاد پول واحد و رژیم گمرکی مشترک تشکیل دادند. لوکزامبورگ یکی از اعضای اتحادیه اقتصادی بنلوکس و همچنین یکی از اعضای اصلی موسس جامعه اقتصادی اروپا که بعدا به اتحادیه اروپائی مشهور شد می باشد. لوکزامبورگ از طرفداران سیاست فراآتلانتیکی اتحادیه و نیز حمایت از ناتو است. این کشور همچنین در پیمان شنگن شرکت داشت که نام این پیمان از روستائی در لوکزامبورگ گرفته شده است و هدف آن آزادی جابجایی شهروندان در کشورهای عضو است. لوکزامبورگ همچنین عضو ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا OSCE نیز هست. اکنون مقر دادگاه اروپائی، دادگاه حسابرسی و مرکز آمار اتحادیه در این کشور قرار داد. همچنین دبیرخانه پارلمان اروپائی در لوکزامبورگ مستقر است در حالی که جلسات پارلمان در استراسبورگ تشکیل می شود. همچنین گاهی جلسات شورای روابط خارجی اتحادیه مرکب از وزرای امور خارجه اتحادیه در لوکزامبورگ تشکیل می شود.  لوکزامبورگ در سال های 2013 و 2014 عضو شورای امنیت سازمان ملل بود که در دوره ریاست این کشور بر شورای امنیت موضوع به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین با حمایت و رای مثبت این کشور مطرح شد.

 

وضعیت اقتصادی:

اقتصاد لوکزامبورگ در شمار قوی ترین اقتصاد های جهان قرار دارد. مهم ترین فعالیت اقتصادی در این کشور در حوزه بانکداری و بیمه و نیز میزبانی از شرکت های بزرگ دنیا است. در دهه های اخیر فعالیت های بانکداری و بیمه رشد زیادی داشته و درآمد این کشور از دو بخش اخیر بیشتر از درآمد صنعت فولاد در این کشور شده است. لوکزامبورگ اکنون پس از آمریکا بزرگترین مرکز جذب و ذخیره سرمایه است. شهرت لوکزامبورگ به عنوان یکی از بهشت های مالیاتی باعث شده است در سال های اخیر شرکت های زیادی به این کشور مهاجرت کنند. دولت این کشور در سال های گذشته تلاش کرده تا برخی از شرکت های بزرگ دنیا مانند آمازون و اسکایپ را به این کشور دعوت نماید و این دو شرکت بزرگ اینترنتی دفتر منطقه ای خود را به لوکزامبورگ منتقل کرده اند.

لوکزامبورگ پنجمین کشور جهان از نظر کیفیت زندگی و دارای بالاترین درآمد سرانه در میان کشورهای جهان است. این کشور همچنین از نظر وضع بهداشتی و کیفیت زندگی نمرات بالایی کسب کرده است. نرخ سواد در این کشور ١٠٠درصد بوده و سرانه رشد بهره‌وری در لوکزامبورگ به بیش از ٥٠‌هزار و ٣٠٠ دلار می‌رسد. درحالی‌که سهم بخش خدمات از تولید ناخالص داخلی این کشور اروپایی حدود ٨٤‌ درصد است، سهم بخش صنایع تولیدی حدود ١٤‌درصد می باشد.

لوکزامبورگ در جذب سرمایه های خارجی نیز موفق عمل کرده و سالیانه موفق به جذب حجم قابل توجهی از سرمایه های خارجی می شود. این کشور با آسان سازی شرایط سرمایه گذاری و مقررات آسان مالیاتی شرایط را برای جذب سرمایه های خارجی آماده ساخته است. به نحوی که هم اکنون با جذب 3600 میلیارد یورو در رده نخست کشورهای اروپائی از این جهت قرار گرفته است. جذابیت لوکزامبورگ برای سرمایه گذاران خارجی به حدی زیاد بوده و این کشور با فاصله زیاد از هلند و بلژیک، مقام اول را در این زمینه کسب نموده است.

در بخش صنعت، برتری بخش صنعتی این کشور  از دهه 1960 در اختیار صنعت فولاد بوده و سپس صنایع شیمیائی، لاستیک، پلیمر، مواد کامپوزیت، قطعات خودرو، خدمات دیجیتال و ماهواره ای به صنعت این کشور تنوع بخشیده اند. اکنون لوکزامبورگ میزبان شرکت آرسلومتال بزرگترین شرکت تولید کننده فولاد در جهان است. تولید محصولات با تکنولوژی بالا High-tech از جمله لیزر در طراحی، برش و جوشکاری و تولید فلزات با کارائی بالا در شرکت ساترن Saturne در لوکزامبورگ انجام می شود. این شرکت در سال 2015 به عنوان بزرگترین تولید کننده سه بعدی ماشین آلات شناخته شد

  

 

Event SingleImage result for ‫پرچم ایران لوکزامبورگ‬‎

روابط جمهوری اسلامی ایران و دوک نشین لوکزامبورگ:

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پادشاهی بلژیک، نزد دوک نشین لوکزامبورگ آکردتیه است. پس از امضای قرارداد موقت ژنو که سفرهای مقامات اروپائی به کشورمان از سر گرفته شد، آقای اسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ در خرداد 1393 به ایران سفر کرده و با وزیر امور خارجه، رئیس مجلس و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کرد.

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه نیز در شهریور 1393 در جریان سفر به بلژیک به لوکزامبورگ سفر کرده و با همتای خود و نیز با رئیس مجلس و نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد. آقای ظریف برای دومین بار در تابستان 1394 پیش از توافق نامه وین موسوم به برجام برای ملاقات با خانم موگرینی و وزرای خارجه 3 کشور اروپائی که جهت شرکت در نشست وزرای خارجه اروپائی در لوکزامبورگ بودند، به این کشور سفر کرد.  سایردیدار های دو جانبه به شرح ذیل است:

-سفر هیات اتاق بازرگانی ایران در آذر 1393 برای اولین بار به لوکزامبورگ

-سفر هیات از اتاق بازرگانی لوکزامبورگ در خرداد 1394 به تهران .( اتاق مشترک بازرگانی ایران و لوکزامبورگ نیز در تابستان 94 در لوکزامبورگ تاسیس شد و اعلام موجودیت کرد).

-سفر هیات پارلمانی مجلس شورای اسلامی به لوکزامبورگ به ریاست آقای جلالی در اردیبهشت 1394

 -سفر آقای اسلبورن در چهارم آذر 1394و ملاقات با رئیس جمهور، وزیر خارجه، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کل بانک مرکزی. در این سفر یادداشت تفاهم مشورت های سیاسی وزارت خارجه دو کشور به امضا رسید.

- سفر رئیس مجلس لوکزامبورگ در دی ماه 1394 و ملاقات با رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزیر امور خارجه، رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام و رئیس کل بانک مرکزی

-سفر آقای اتین اشنایدر معاون نخست وزیر و وزیراقتصاد لوکزامبورگ در مهرماه سال 1395 در راس هیات اقتصادی و تجاری 60 نفره به ایران و ملاقات بامقامات سیاسی و اقتصادی

- سفر  آقای اسلبورن وزیر خارجه در  بهمن سال1395 به ایران و ملاقات با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دبیر شورایعالی امنیت ملی و وزیراقتصاد و امضاء سند حمایت متقابل از سرمایه گذاری

 

 وضعیت فرهنگی :

جمعیت لوکزامبورگ بیش از 576،000 نفر است که حدود  46.7٪  از آنها فاقد مدارک  لوکزامبورگی می‌باشند. بیشتر این افراد که معمولا از اتباع کشورهای اروپایی هستند در پایتخت زندگی می کنند. لذا باتوجه به این ترکیب جمعیتی، لوکزامبورگ را باید تا حدود زیادی متفاوت از کشورهای دیگر اروپا دید. این کشور با پدیده پیری روبرو است و این امر تبعاٌ با تحولات عمیق اجتماعی مرتبط می باشد. متوسط سن مردم لوکزامبورگ به طور مداوم در حال افزایش است. در لوکزامبورگ، شیوه زندگی با سرعتی غیر قابل مقایسه با سایر کشورهای اطراف خود در حال تغییر است. کم کم نگاه جوانان بیشتر سمت و سوی بین المللی به خود می گیرد . نقش دین در زندگی آنان کم رنگ تر شده و شیوه زندگی خانوادگی با روندهای اجتماعی و جمعیتی جدید همسانی می یابد.

 

 

 luxembourg-13


ادبیات :

یکی از ویژگی های اصلی ادبیات لوکزامبورگ وابستگی به محیط زبانی، ناشی از موقعیت جغرافیایی و تاریخ این کشور در برخورد فرهنگ های لاتین و آلمانی می باشد. در طول قرن ها، ادبیات لوکزامبورگ در یک محیط زبانی منحصر به فرد شامل ارتباط و همزیستی سه زبان لوگزامبورگی، آلمانی و فرانسوی رشد و نمو یافته است.  چندزبانی از ویژگی های اصلی ادبیات لوکزامبورگ است و نویسندگان آن همواره تحت تاثیر این موضوع بوده اند.

از نقطه نظر صرفا زبانی، ادبیات لوکزامبورگی منحصر به فرد، اما جمعی است . به عبارت دیگر تولیدات آن به سه زبان، و اگر انگلیسی را در نظر بگیریم به چهار زبان نوشته شده است. این ویژگی همه آثار ادبی و اسناد چاپ شده که یا توسط اتباع لوکزامبورگ نوشته شده و یا در مورد قلمرو دوک بزرگ هستند را در بر می گیرد.

زبان آلمانی، در دسترس ترین و گسترده ترین زبان در قلمرو دوک بزرگ است. اگر چه در سال های اخیر تعداد تولیدات نگاشته شده به زبان لوکزامبورگی رو به افزایش گذاشته است.  ادبیات لوکزامبورگی نوشته شده به زبان فرانسه کمتر شایع است.

 

سینما:

لوکزامبورگ در سالهای اخیر جایگاه خود را در تولید محصولات سمعی و بصری در جهان  پیدا کرده است. اخذ جوایز بزرگ در جشنواره های بین المللی شاهدی بر این مدعا است.

هر ساله حدود پانزده فیلم سینمائی و نیز تعدادی فیلم مستند و فیلم کوتاه در این کشور تولید می‌شود. سینمای حرفه ای از سال 1990 در لوکزامبورگ آغاز به کار کرد. این کشور در حال حاضر تعدادی موسسه فیلم سازی دارد که از آن جمله می توان به استودیو لوکزامبورگ در کونترن و فیلم لند در کهلن اشاره کرد. آکادمی فیلم سازی «D'Filmakadémie» و جایزه سینمائی «Lëtzebuerger Filmpräis» از دیگر فعالیتهای هنری در این بخش است. مردم لوکزامبورگ علاقمند به رفتن به سینما هستند و دیدن فیلم جزء سرگرمی های آنها است. برای پاسخگویی به این تقاضا، سینماهای زیادی در سراسر کشور وجود دارد که از سالن های کوچک سنتی گرفته تا مجتمع هایی با چند سالن نمایش بزرگ را در بر می گیرد. تقریبا تمام فیلم ها در لوکزامبورگ به زبان اصلی و با زیر نویس به نمایش در می آیند و تعداد بسیار کمی از فیلم ها دوبله می شوند. تمام سالن های سینما، فیلم ها را با  فرمت دیجیتال پخش می کنند.

luxembourg-9


دانشگاه:

تنها دانشگاه عمومی لوکزامبورگ در ‌سال ٢٠٠٣ تأسیس شده است و  تا قبل از آن  چندین موسسه آموزش عالی در لوکزامبورگ بود که هر کدام در زمینه‌های مختلف دانشجو جذب می کردند. دانشگاه لوکزامبورگ یک دانشگاه تحقیقاتی اروپائی چند زبانه با نزدیک به 6200 دانشجو از سراسر جهان است. این دانشگاه در رتبه بندی آموزش عالی تایمز(THE)  در سال 2015-2016 رتبه 193 را کسب نموده است . این دانشگاه دارای سه دانشکده ی: علوم، تکنولوژی و ارتباطات (FSTC) ، دانشکده حقوق، اقتصاد و دارایی (FDEF)، و دانشکده زبان و ادبیات، علوم انسانی، هنر و آموزش و پرورش (FLSHASE)، و نیز سه مرکز میان رشته ای برای: امنیت، قابلیت اطمینان و اعتماد (SNT)، مرکز لوکزامبورگ برای سیستم های بیومدیکال (LCSB)، و مرکز تاریخ معاصر و دیجیتال لوکزامبورگ (C2DH) می باشد. دانشگاه لوکزامبورگ از  860 کارشناسان حرفه ای (علمی و هیات تحقیق)  و نیز  241 استاد، دستیار استادان و مدرسان بهره می برد.

 

 

وضعیت  گردشگری:

لوکزامبورگ تابستانهای خنک و زمستانهای ملایم داردشهرهای مهم آن سورآلزت،  دیفردانژ، دودلانژ، و پِتانژ است .  غار مارتین سنت، کاخ آمیلیا بزرگ، موزه تاریخ طبیعی،  موزه موسیقی، خانه ویکتور هوگو، موزه آبی، فلات پوشیده از درخت اوئسلینگ از جمله جاذبه های گردشگری این کشور است.  همچنین گوتلند ناحیه ای کم ارتفاع در شمال کشور و متشکل از دره ها و تپه هاست که گردشگران رابه خود جذب می کند. رودهای مهم این کشور عبارتند از  موزل ، سوز ، اور ، آلزت می باشد.

luxembourg-10

معرفی برخی اماکن گردشگری:

     کلیِروو "Clervaux"

luxembourg-1

این شهر در نزدیکی دره‌ی باریک رودخانه‌ی کِلِرو (Clerve) واقع شده، امکانات مختلفی را در اختیار بازدید کنندگان قرار داده و مملو از فرصت‌هایی برای گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت زیبا و مسحور کننده است. در قلعه این شهر نمایشگاه‌های متعدد از آثار هنری عکاسان بنام، برگزار می‌شود.

 فیاندن "Vianden"

luxembourg-2

یکی از پرطرفدارترین قلعه‌های توریستی این کشور قلعه‌ی پریان است که این روزها دیگر بار درخشش دوران قدیم خود را باز یافته و میزبان جشنواره‌های قرون وسطایی تابستانی است. ویکتور هوگو نویسنده‌ی فقید فرانسوی، گاه و بیگاه در این منطقه اقامت کرده و همین جا آثار زیبا و ارزشمند خود را جان می‌بخشید.

قلعه‌ی بِرشید "Bourscheid"

luxembourg-3

 

صومعه‌ی نویمِن استار "Neumünster"

luxembourg-5

 

رسانه ها :

روزنامه های لوکزامبورگ:

    Diplomatic Intelligence ) In English)

    Expatica

    Journal des 3 Frontieres

   Luxembourg News ) In French, German & English )

    Luxemburger Rundschau) In German )

    Luxemburger Wort

    Luxemburger Wort ) In English )

    News352 ) In French & English )

    Tageblatt

هفته نامه ها :

    'd'Lëtzebuerger Land'

    'Woxx'

    'Le Jeudi'

    'Contacto'

    'Den neie Feierkrop'

    'Revue

مجله های ماهانه:

    'Forum'

    'paperJam'

    'Agefi Luxembourg'

    'Delano'

وب سایت های مفید:

    Media and Communications Portal (in French

    Press Council (in French

 

 

 

اطلاعیه

با عنایت به استقبال گسترده هموطنان عزیزمان، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل در نظر دارد طبق روال سال گذشته، برنامه ارائه خدمات کنسولی در لوکزامبورگ را کماکان در سال 2019 به شرح ذیل به انجام برساند. بدیهی است هر گونه تغییری در برنامه فوق از طریق سایت نمایندگی به آگاهی خواهد رسید.

سه شنبه 29 ژانویه 2019 برابر با 9 بهمن 1397

سه شنبه 26 فوریه 2019 برابر با  7 اسفند 1397

سه شنبه 26 مارس 2019 برابر با 6  فروردین 1398

سه شنبه 30 آوریل 2019 برابر با 10 اردیبهشت 1398

سه شنبه 28 می 2019 برابر با 7  خرداد 1398

سه شنبه 25 ژوئن   2019 برابربا 4  تیرماه 1398

سه شنبه 30 جولای 2019 برابر با 8  مرداد 1398

سه شنبه 27 آگوست 2019 برابر با  5 شهریور 1398

سه شنبه 24 سپتامبر 2019 برابر با 2 مهرماه 1398

چهار شنبه 30 اکتبر  2019 برابر با 8 آبان 1398

(به دلیل تعطیلی روز سه شنبه 29 اکتبر به مناسبت شهادت حضرت امام رضا (ع) ، ارائه خدمات به روز چهارشنبه 30 اکتبر موکول شده است)  

سه شنبه 26 نوامبر 2019 برابر با 5 آذر 1398

سه شنبه 31 دسامبر 2019    برابر با 10  دیماه 1398

 

DoubleTree by Hilton Luxembourg - Albergo S.A.R.L.12, Rue Jean Engling L-1466 Dommeldange Luxembourg


 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | اوقات شرعی | جستجو | گالری تصاویر