گردشگری

گردشگری در بلژیک 

کشور پادشاهی بلژیک با 30519 کیلومتر مربع مساحت و بیش از 10 میلیون نفر جمعیت  در شمال غربی اروپا واقع شده است. این کشور از آب و هوای معتدل و مرطوب برخوردار بوده و عمدتا تحت تاثیر آب و هوای دریای شمال قرار دارد. به لحاظ جغرافیای این کشور همانند هلند غیر مرتفع میباشد و فاقد کوهستان است.

به علت نزدیکی آن با دریا، در اکثر سال آب و هوای آن بارانی است به شکلی که در سال حدود 260 روز آن باران می بارد و بر این اساس آب و هوای آن مرطوب و تابستان آن کوتاه و نسبتا شرجی است.

پایتخت این کشور شهر بروکسل و شهرهای عمده آن آنتورپ، گنت و لی یژ است. درباره قومیت های مذهبی این کشور باید گفت حدودا 84 درصد مردم این کشور کاتولیک،  8 الی 10 درصد مسلمان و مابقی پروتستان، اورتدوکس و یهودی هستند. بر این اساس اسلام پس از مسیحیت دومین دین رایج این کشور محسوب می شود با این وصف در بلژیک چیزی به نام مذهب رسمی وجود ندارد.

ایمنی و امنیت

1- بلژیک از جمله کشورهای کوچک اروپائی است که درگذشته دارای مستعمراتی بوده و بر این اساس اتباع زیادی از کشورهای مختلف و از جمله کشورهای آفریقائی و بلوک شرق در این کشور اقامت دارند. خصوصا تجمع خارجیان در پایتخت این کشور کنترل بعضی از مناطق آن را با مشکلاتی مواجه نموده و در نتیجه سرقت های جزئی از جمله کیف قاپی و جیب بری، کم و بیش دراین مناطق اتفاق می افتد.

2- به افرادی که قصد ورود به این کشور را دارند. توصیه می شود، هنگام تردد  در شهر و نیز استفاده از وسائل نقلیه عمومی از لوازم همراه خود از جمله پول و مدارک مسافرتی مواظبت نموده  و درصورت بروز هرگونه مشکل موضوع را به پلیس و همچنین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند.

3- اتباع ایرانی بدلیل استفاده کمتر از کارتهای اعتباری در سفرهای خارجی و بعلت همراه داشتن پول نقد طعمه سارقین و کیف قاپان خواهند بود. بیشتر سرقتها از ایرانیانی که به صورت موقت به بلژیک آمده اند و در کوپه قطارها و یا ایستگاههای اصلی و پر ازدحام صورت گرفته است. بعنوان نمونه، سارقین به بهانه پرسیدن آدرس توجه فرد را از اموالش غافل نموده و به تنهائی یا به کمک همدست خود اقدام به سرقت می نمایند یا لحظاتی قبل از حرکت قطار به بهانه اینکه اشتباهی سوار قطار شده اند با عجله ساک و کیفهای خود را به همراه اموال دیگران از قطار خارج میکنند.

4- توصیه می شود اسناد و مدارک مهم و ارزشمند را داخل جیب لباسهای خود که براحتی قابل سرقت نباشند قرار داده و از جا دادن آن در کیف یا چمدانی که مسافر نمی تواند همیشه همراه داشته باشد، خودداری نمائید. داشتن آدرس و شماره تلفن در هریک از بسته ها و کیف ها باعث خواهد شد تا چنانچه پلیس در کشف آن اموال موفق شد، بتواند براحتی به صاحب آن مسترد نماید.

5- با توجه به وقوع مواردی از سرقت از داخل اتومبیل، همیشه خودروی خود را قفل نموده و هرگز اشیاء ارزشمند خود نظیر گذرنامه و ...  را در داخل خودرو رها نکنید.

 

قوانین، آداب و رسوم

1- قوانین و مقررات این کشور درخصوص حمل مواد مخدر و استفاده از آن به هر شکل و هر میزان که باشد بسیار سخت گیرانه و همراه با مجازات های سنگین می باشد.

2- در هنگام تردد در شهر، نیروهای پلیس مدارک شناسائی جهانگردان خارجی را کنترل می نمایند؛ لذا توصیه میگردد ضمن به همراه داشتن مدارک مسافرتی در این خصوص با پلیس و نیروهای امنیتی همکاری نمائید.

3- پلیس به صورت غیر منتظره ولی جدی اقدام به کنترل بلیطهای مسافرین اتوبوس، ترن و متروهای شهری نموده  و افرادی را که به هر نحو دارای بلیط نمی باشند. به جریمه های سنگین محکوم می نماید. توصیه میشود هنگام تهیه بلیط نحوه استفاده از آن نیز از باجه مربوطه سئوال شود.

4- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

5-  چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

الزامات ورود و اقامت

1- در کشورهای عضو پیمان شنگن و از جمله کشور بلژیک، قانون شنگن حاکم است و بر اساس آن صدور روادید با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می پذیرد.

2- صدور و تحصیل روادید بلژیک به دو صورت انجام می شود:

الف: دریافت دعوت نامه از سوی کسانی که به صورت قانونی در این کشور اقامت داشته و یا تابعیت این کشور را اخذ کرده باشند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند نمود.

ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی بلژیک پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه  برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد نمود.

3- هموطنان در صورت تحصیل روادید شنگن می توانند به تمامی  کشورهای عضو این پیمان مسافرت نمایند و در این خصوص با مشکل مواجه نخواهند شد. لازم به ذکر است چنانچه دولت بلژیک با صدور روادید شنگن فردی مخالفت نماید یا فرد را پس از ورود به این کشور به دلائلی اخراج نماید، فرد مذکور با توجه به همکاری های اطلاعاتی دول عضو اتحادیه اروپا در قالب سیستم  Euro Doc  از سفر به دیگر کشورهای عضو اتحادیه محروم خواهد بود.

4- صدور روادید جعلی برای سفر به اتحادیه اروپا از جمله مواردی است که در حال حاضر رایج می باشد و بر این اساس ضروری است حتما در انتخاب شرکت  های مسافرتی با سفارت این کشور در تهران مشورت نمائید.

توضیح:

شنگن عنوان توافقات میان تعدادی از کشورهای اروپایی است که با هدف کنترل بهتر مرزی و همکاری در این رابطه به امضا رسیده است این کشورها عبارتند از آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان. گفتنی است در این میان دولت ها نروژ و ایسلند بدون اینکه در عضویت اتحادیه اروپایی باشند از مقررات شنگن تبعیت می کنند و بالعکس انگلستان علیرغم عضویت در اتحادیه اروپایی متعهد به مقررات شنگن نمی باشد. این دولت ها بر اساس مقررات شنگن ضمن تسهیل تردد اتباع خود در محدوده شنگن، ورود و خروج اتباع خارجی را نیز به این محدود به صورت مشترک مدیریت می نمایند.

لازم به ذکر است علاوه بر کشورهای فوق، ده کشور استونی، اسلواکی، اسلوونی، جمهوری چک، قبرس، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالتا و مجارستان که در می 2004 به عضویت اتحادیه در آمده اند موظف هستند مقررات شنگن را در قوانین ورود و خروج خود وارد نمایند.

5- هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی به ترتیب عبارت است از:

ترانزیت (فرودگاهی، یک و چند بار ورود)                                 10 یورو

روادید کوتاه مدت (یک تا حداکثر نود روز با یکبار ورود)              35 یورو

روادید طولانی مدت با اجازه اقامت موقت                                   50 یورو

6- هزینه روادید باید نقدا و به ریال پرداخت گردد.

7- حداقل زمان لازم  برای اخذ روادید یک ماه می باشد که ضروریست مدت تعیین شده در برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد.

8- بلژیک دارای قوانین سخت مهاجرتی میباشد. درصورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در روادید ، در این کشور اقامت داشته باشید.

9- برابر مقررات  شنگن چنانچه فردی که دارای روادید شنگن باشد، هنگام  ورود نتواند مقصود خود را از مسافرت همانگونه که موقع تقاضا اعلام کرده،  اثبات نماید. مامورین این اختیار را دارند که از ورود فرد ممانعت بعمل آورده و او را به کشور مبداء  بازگردانند. لذا توصیه می شود، مدارک و اطلاعات لازم را همانگونه که به سفارت مورد نظر تحویل و اعلام نموده اید همراه داشته باشید.

بهداشت

1- بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد:

هپاتیت A

امکانات بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، دارو و درمان در کشور بلژیک  مناسب و در دسترس میباشد. مشکل اساسی در این زمینه هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان است که در این خصوص توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده ( حوادث) بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

2- مواد خوراکی، سرویس های بهداشتی و . . .  در سطح مطلوب در کلیه نقاط این کشور فراهم می باشد. بدلیل وجود جمعیت قابل توجه مسلمانان در این کشور، رستورانها و اغذیه فروشی های اسلامی که رعایت ملاحظات شرعی را بنمایند ، وجود دارد.

3- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.

4- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B  و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

5- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/ مراجعه نمائید.

 

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

1- مقررات پولی و بانکی : مقررات بانکی بلژیک همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپائی بگونه ای است که باید مبداء و مقصد پول مشخص و معلوم باشد و معمولا تمام نقل و انتقالات از طریق سیستم بانکی انجام می شود. معمولا بانکها از پذیرش پول به صورت نقد بیش از 5 هزار دلار امتناع می ورزند. برای افتتاح حساب بانکی در این کشور، ارائه  گذرنامه و مدارک اقامتی الزامی است. از اول ژوئن 1994 واریز پول نقد به حساب فرد یا شرکت دیگر در کلیه بانکها ممنوع گردیده و این عمل بایستی توسط سیستم بانکی صورت پذیرد.

2- در بدو ورود به این کشور چنانچه دربروکسل اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

3- درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن را در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.

4-در صورت بروز هرگونه حادثه ای برای شما در هر مکانی که هستید. توصیه میگردد، موضوع را به اطلاع نهاد قانونی آن مرکز که معمولا پلیس می باشد، برسانید تا پس از اطلاع پلیس و دریافت گزارش از وی، بتوان موضوع را در مراجع و  نهاد دیگری  پیگیری نمائید.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | اوقات شرعی | جستجو | گالری تصاویر