ظرفیت اقتصادی مالزی و رتبه اعتباری در زمینه اقتصادی

مالزی در منطقه شرق آسیا و پاسفیک قرار دارد. این کشور از جمعیت متوسط رو به رشد برخوردار بوده و جمعیت آن درسال 2016 برابر با 30331007 نفر برآورد شده است. در صد سرانه داخلی 10570 دلار می باشد و پایتخت آن کوالالامپور است. کشور مالزی بواسطه نقش مهمی که در دریای جنوبی چین دارد و سهم مهمی که  تجارت چین در این منطقه دارد برای کشورهای توسعه یافته غرب بالاخص آمریکا مهم است. مالزی همچنین در ارتباط با اندونزی و سنگاپورموقعیت خاص تجاری یافته و از این طریق با کشورهای توسعه یافته غرب رابطه رو به جلویی دارد. این کشور به همین دلایل با استرالیا و نیوزلند ارتباط تجاری بسیار مناسبی دارد و بنحوی دروازه غرب به شرق و پاسفیک می باشد.

مالزی یک کشور میانه رو و متعادل چند قومی با نژادهای مختلف چینی, هندی است که اسلام دین رسمی کشور است. اقتصاد مالزی به هم مرتبط و متنوع می باشد و معمولا در ریسک اقتصادی خارجی نیست. بزرگترین تهدید اقتصادی مالزی از ناحیه توسعه اعتبار و خواسته خانوار ها است که بعد از بحران مالی 1997 مسکوت مانده است. پیوستگی اقتصاد مالزی به چین نیز  می تواند تهدیدی برای این کشور باشد.  

رشد تجاری مالزی در سال 2015 با 1.2 درصد رشد به یک تریلیون و چهارصد و شصت و شش رینگت رسید که نسبت به سال قبل 1.448 تریلیون رینگت, رشد خوبی داشته است . دلیل عمده این رشد بخاطر رشد 5.1 درصدی در نیمه دوم سال 2015 بوده است.

-         در مارس 2015 مالزی در رتبه بندی مسافرت به کشورهای اسلامی GLOBAL MUSLIM TRAVEL INDEX   رتبه یک را به خود اختصاص داد.

-         در سپتامبر 2015 مالزی رتبه دوم را در شاخص گذاری خرید در کشورهای اسلامی MUSLIM TRAVEL SHOPPING INDEX بعد از امارات به خود اختصاص داد.

-         در سال 2014 موزه هنرهای اسلامی مالزی ISLAMIC ARTS MUSEUM MALAYSA رتبه 10 را در آسیا به خود اختصاص داد.

-         مالزی در سال 2015 و 2014 رتبه یک شاخص گذاری برای مسافرت حلال کشورهای اسلامی HALAL TRAVEL INDEX را به خود اختصاص داد.

-         رتبه مالزی در بازار کار 9 در برابر 17 در میان کشورهای جنوب شرق آسیا است و بازار مناسبی برای کار است

-         رتبه بانکداری بازرگانی مالزی از میان 74 کشور رتبه 14 است

 

 

رسانه های مالزی

روزنامه ها:

در مالزی، با توجه به ساختار چند نژادی جامعه این کشور، روزنامه های متعددی به زبان های مختلف از جمله مالایو، انگلیس، چینی و هندی منتسر می شود. مهمترین روزنامه های مالایو (زبان محلی)  اتوسان و بریتا هاریان می باشند. روزنامه های معتبر انگلیسی زبان عبارتند از نیو استریتس تایمز (New Straits Times) شروع انتشار از سال 1845 ، استار (Star) و سان (Sun) ، البته هر کدام بصورت اینترنتی نیز منتشر  می شوند.

سایر رسانه ها:

روزنامه های دیگری هم بصورت آنلاین منتشر می شوند که مهم ترین آنها در بین انگلیسی زبان ها Malaysiamail online, Malaysiankini  و Free Malaysia Today  می باشند. شبکه کابلی استرو اوانی (Asrto Awani) با بیش از صد کانال تلویزیونی و رادیوئی و گروه رسانه ای میدیا پریما (Media Prima)  دارای کانال های متعدد تلویزیونی و رادیوئی و روزنامه نیز در این عرصه فعال اند. رادیو تلویزیون ملی مالزی (RTM)  هم کانال های خاص خود را اداره کرده و خبرگزاری رسمی مالزی برناما (BERNAMA) می باشد. مقر اتحادیه رادیو تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه (AIBD) هم در مالزی است. شبکه های اجتماعی هم در  این کشور فعال بوده و مراجعه کنندگان بسیاری دارد.

 

چند سازمان دولتی و غیر دولتی مهم

1-سازمان توسعه اسلامی مالزی (JAKIM) که دولتی بوده و مسئول هدایت و برنامه ریزی امور دینی در کشور است.

2-موسسه تحقیقات و تبلیغات اسلامی مالزی (IKIM) که توسط شورای مدیریت دولتی/خصوصی اداره شده  و بیشتر در زمینه تحقیقات، انتشارات و تبلیغات فعالیت کرده که بر موضوعات اسلامی تمرکز دارد.

3-جنبش بین المللی عدالت (JUST) تاسیس سال 1992 که ریاست آن بر عهده دکتر  چاندرا مظفر بوده و سازمانی غیر دولتی است.

4-جبهه رنسانس اسلامی (Islamic Renaissance Front) به مدیریت آقای دکتر فاروغ موسی فعال اجتماعی و سیاسی

5-موسسه مطالعات بین الملل و استراتژیک (Institute of Strategic and International Studies) که از کمک های دولتی برخوردار بوده و کنفرانس ها و تحقیقاتی در زمینه های مورد نظر انجام می دهد.

 

ورزش،گردشگری و فرهنگی

در مالزی هر ساله مسابقات و رویداد های ورزشی،فرهنگی و گردشگری متعددی برگزار می شود و از این لحاظ فعالیت های قابل توجهی را به نمایش گذشته است.. مسئولیت امور مربوطه بر عهده وزارت جوانان و ورزش است. سایت زیر از کامل ترین سایت هائی است که می تواند در این رابطه مورد استفاده قرار گیرد:

http://www.mycen.com.my/malaysia/sport.html

(از کامل ترین پرتال های ورزشی مالزی شامل فدراسیون ها، باشگاه ها، شوراها، سازمان ها و رویدادهای ورزشی در مالزی)

و سایت زیر برای کسب اطلاعات در امور گردشگری و فرهنگی مالزی مفید است:  

www.motac.gov.my/en/

(سایت رسمی وزارت گردشگری و فرهنگ مالزی)

همچنین از سایت زیر می توان برای دستیابی به اطلاعات  خوبی در زمینه های مختلف استفاده کرد:

www.mycen.com.my

(پرتال جامع شامل اطلاعات مختلف مربوط به مالزی در زمینه های مختلف خبری، گردشگری، آموزشی و غیره)

 

آموزش عالی

طی سال های گذشته دانشجویان بسیاری از کشور های مختلف، عمدتا اسلامی، عربی و آفریقائی، در دانشگاه های مالزی تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده اند. دولت این کشور در نظر دارد مالزی را به یکی از مراکز عمده تحصیلات عالی در منطقه تبدیل کرده، شعباتی از دانشگاه های مطرح جهان را در داخل کشور ایجاد و دانشجویان خارجی زیادی را جذب کند تا از این طریق منبع درآمدی برای دولت ایجاد نماید. سایت زیر شما را به وزارتخانه مربوطه ارتباط می دهد:

www.mohe.gov.my

(سایت وزارت آموزش عالی مالزی)

به پیوست منابع موثق در خصوص رتبه اعتباری اقتصادی مالزی و گزارش طرح جامع اقتصادی شهر سلانگور که نمادی از تجزیه و تحلیل اقتصادی مالزی است، ملاحظه می گردد.  

   دانلود : Selangor_Industrial_Master_Plan_Study.pdf           حجم فایل 11897 KB
   دانلود : Business Tendency Statistics 2016 (5).pdf           حجم فایل 934 KB
   دانلود : Consumer Price Index Malaysia 2016 (1).pdf           حجم فایل 852 KB
   دانلود : Industrial Production Malaysia 2016 (1).pdf           حجم فایل 192 KB
   دانلود : Malaysian Economic 3 2016 (2).pdf           حجم فایل 250 KB
   دانلود : Malaysian Economic Indicators_1.pdf           حجم فایل 1448 KB
   دانلود : Producer Price Index Malaysia May 2016 (2).pdf           حجم فایل 735 KB