اطلاعات اقتصادی ترکمنستان

 

انتظار می رود نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ترکمنستان در سالهای 2016-2018 در سطح 6 درصد قرار گیرد. طبق چشم انداز اقتصاد جهانی بانک جهانی در ماه ژوئن 2016،  نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور از ماه ژانویه تا ماه مه 2016 بیش از 6 درصد بوده است. این گزارش میگوید که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2015 به میزان 5/6 درصد بوده است.

این کشور در پی دستیابی به تنوع اقتصادی ملی است و قبلا اقداماتی را برای ارتقای صنایع مانند نساجی، پتروشیمی و مصالح ساختمانی انجام داده است. ترکمنستان که در حال حاضر در تلاش است تا با افزایش حجم صادرات خود نسبت تولید محصولات داخلی بجایگزینی واردات اقدام نماید و از ژانویه 2015 اقتصاد کشور خود را  به تنوع اقتصاد ملی هدایت می نماید. تولید ناخالص داخلی ترکمنستان در سال 2014 به میزان 3/10 درصد بوده و در سال 2015 به دلیل کاهش صادرات گاز و کاهش سرمایه گذاری های عمومی به 5/6 درصد کاهش یافته است. روسیه در سال 2015 فقط 4 میلیارد متر مکعب گاز از این کشور خریداری کرد در حالیکه از سال 2008 سالانه 40 میلیارد متر مکعب گاز در خریداری میکرد و از ابتدای سال 2016 واردات گاز از ترکمنستان را کلا متوقف کرد.

با توجه به اینکه این کشور چهارمین منبع گازی جهان را دارا می باشد، به دلیل حجم عظیم ذخایر گاز طبیعی، بازار اروپا را به عنوان یکی از زمینه های امیدوار کننده عرضه گاز درآینده در نظر دارد. کشور با ذخایر فراوان خود در منابع انرژی کشور نقش کلیدی در بازار انرژی منطقه خزر دارد. صادرات ترکمنستان نیز شامل پنبه، پلیمر، پارچه و محصولات سبزی است. دو کشور بزرگترین محصولات کشاورزی عبارتند از پنبه، که بیشتر آنها برای صادرات تولید می شود و گندم که در داخل کشور مصرف می شود و بخشی هم صادر میگردد.

مقصد صادرات ترکمنستان به کشورهای چین، ترکیه، ایتالیا، انگلستان و آلمان است و واردات این کشور بترتیب از ترکیه، روسیه، چین، اوکراین و قزاقستان است. برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی دولت برای سال های 2011- 2020 و برنامه توسعه ملی روستایی بر رشد اقتصادی پایدار تمرکز دارد، در حالی که حفظ استقلال اقتصادی، نوسازی زیرساخت های کشور و ترویج سرمایه گذاری مستقیم خارجی است

طی سالهای اخیر، چین به وضوح توانست گوی سبقت را از بسیاری کشورهای دنیا در سرعت رشد شاخص تولید ناخالص داخلی برباید، اما برآوردهای بانک جهانی نشان می دهد کشورهایی هم هستند که سرعت رشد اقتصادی آنها در یکی دو سال اخیر به مراتب بالاتر از چین بوده است.

بانک جهانی در گزارشی روند رشد تولید ناخالص داخلی 10 کشور را منتشر کرده که بالاترین رشد سالانه مرکب را از سال 2014 داشتند و پیش بینی می شود سرعت رشد اقتصادی آنها تا 2017 ادامه داشته باشد. اما نکته جالب آنجاست که کشورهایی که رشد اقتصادی سریعی را تجربه می کنند که در میان اقتصادهای بزرگ دنیا نیستند، کمااینکه دقیقا شامل کشورهایی می شود که از درآمد نسبتا پایین و با چالش های مختلف اقتصادی مواجه اند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، اتیوپی از جمله این کشورهاست. اقتصاد این کشور پیش از این برپایه کشاورزی بوده اما دولت اتیوپی با گسترش و ارتقای زمینه های تولیدکارخانه ای؛ نساجی؛ تولید انرژی موفق شده تا حد زیادی به رشد اقتصادی این کشور کمک کند. علی رغم افزایش تولید ناخالص داخلی، این کشور همچنان حداقل میزان دستمزد را دارد. طبق گزارش بانک جهانی روند رشد اقتصادی مرکب این کشور در فاصله سال 2014 تا 2017  بیشترین سرعت رشد اقتصادی را در دنیا تجربه کرده است. براین اساس رشد اقتصادی مرکب این کشور در فاصله این سه سال معادل 7/9 درصد بوده است

طبق برآورد بانک جهانی رشد اقتصادی اتیوپی در سال 2015 معادل 5/9 درصد، در سال 2016 برابر با 5/10 درصد و در سال 2017 نیز 5/8درصد بوده است. ترکمنستان کشور بعدی است؛ کشوری که اقتصاد آن پیش از این تنها بر پایه گاز و پنبه بود. این کشور در سالهای اخیر با گسترش صادرات گاز به چین و اروپا تا حد زیادی به روند تولید ناخالص داخلی خود کمک کرده است. این در حالی است که کشور ترکمنستان همچنان از فساد اقتصادی، سیستم ضعیف آموزشی،استفاده ناکارآمد از منابع و بی میلی دولت به اصلاحات بازار رنج می برد. گزارش بانک جهانی حاکی از آن است که رشد اقتصادی مرکب ترکمنستان در فاصله سالهای 2014 تا 2017 برابر با 9 درصد بوده است. 

 

 

قوانین سرمایه گذاری ترکمنستان 

   دانلود : قوانین سرمایه گذاری.pdf           حجم فایل 7871 KB