اطلاعات عمومی:

سیاسی:

نوع حکومت: جمهوری

سالروز استقلال: 1 اکتبر (1960)

مقامات ارشد: رئیس جمهور (نیکوس آناستازیادس)، وزیر خارجه (یوانیس کاسولیدس)، رئیس پارلمان (دمیتریس سیلوریس)

 جمعیت و جغرافیا:

جمعیت: 1 میلیون و 141 هزار نفر (2013)

تعداد استان­ها: 6 (فاماگوستا، نیکوزیا (پایتخت)، کایرینیا، لارناکا، لیماسول، پافوس

درصد باسوادی: 99/1درصد

نرخ امید به زندگی: زنان 7/84 و مردان 9/80

ترکیب قومی: یونانی های قبرس، ترک های قبرس، ارمنی ها و مارونی ها

ادیان اصلی: مسیحیت (ارتدوکس)، اسلام و ارمنی

همسایگان دریایی: سوریه، لبنان، مصر، رژیم صهیونیستی، یونان

 

شاخص های اقتصادی:

نرخ تورم: 0/36 

شاخص توسعه انسانی: 850/0 خیلی بالا (رتبه 32 جهانی)

رشد اقتصادی: 2/7 (2016)

تولید ناخالص داخلی (2015): 19 میلیارد و 32 میلیون دلار (معادل 03/0 درصد اقتصاد جهان)

نرخ بیکاری (2016): 11/7

سرانه تولید داخلی (ppp): 30310 دلار

شاخص آزادی کسب و کار (2016): 68/7 (رشد 8/0، جایگاه 42 در جهان و 19 در اروپا)

رشد عملیات ساختمانی (2016): 7/6

شاخص هزینه های مصرفی (cpi) (اوت 2016 نسبت به سال قبل): 63/98

منابع مالی (m2): 2016 = 18 میلیارد و 440 میلیون و 158 هزار یورو، 2017 = 18 میلیارد و 178 میلیون و 113 هزار یورو)

درصد مالکیت ساختمان (2016):  9/72

ضریب جینی (2016): 1/29 (رتبه 19 جهانی)

 

تاریخچه:

جزیره قبرس پس از حاکمیت مصر و در سال ۵۲۶ قبل از ميلاد به تصرف ايرانيان درآمد و خراجگزار امپراطوري ايران گرديد. پس از تقریباً دو سده، در سال ۳۴۴ قبل از ميلاد اين جزیره در پرتو فشارها و تهاجمات نظامی مستمر به تصرف امپراطوری يونان در آمد و از آن پس در دوره ای رومیان و بیزانسی ها بر قبرس مسلط شدند و سنت کلیسایی را در جزیره بنیان نهادند. 

در دوره متاخر، جزیره قبرس از سال ۱۵۷۱ تا ۱۸۷۸ ميلادي تحت سلطة ترك‌هاي عثماني قرار گرفت، اما بدنبال توافق بریتانیا با عثمانی، در این سال انگليسي‌ها وارد جزیره شدند، در ۱۹۱۴ بطور رسمی قبرس به خاک انگلیس افزوده و در سال ۱۹۲۵ نیز بعنوان مستعمره انگلیس اعلام گردید که اين وضعيت تا سال ۱۹۶۰ ادامه داشت.

در قانون اساسی سال ۱۹۶۰ که موجب استقلال قبرس شد، دو نکته استثنایی و قابل توجه وجود دارد. نخست وجود دو پایگاه ثابت نظامی انگلیس بعنوان بخشی از قلمرو انگلیس در قبرس و دوم ذکر نام انگلیس، ترکیه و یونان بعنوان ضامن ثبات این کشور.

 

تقسيمات كشوري:

قبرس با ۹۲۵۱ کیلومتر مربع وسعت، ۶۴۸ کیلومتر خط ساحلی دارد و به شش منطقه نيكوزيا، لارناكا، ليماسول، فاماگوستا، پافوس و گیرنه تقسيم شده است. منطقه گیرنه، بخش هایی از فاماگوستا و بخش شمالی نیکوزیا در قسمت ترك‌نشين واقع شده است. هر يك از مناطق مزبور توسط يك فرماندار اداره می‌گردد.

 

وضعیت اقتصادی:

این جزیره با قرار گرفتن بین سه قاره  آسيا‌، آفريقا و اروپا از قدیم موقعیتی راهبردی داشته است.

علاوه بر این، قبرس به دلیل برخورداری از نیروی انسانی با تحصیلات عالی و امکاناتی مانند عضویت در اتحادیه اروپایی، شرایط عمومی مناسبی برای رشد اقتصادی دارد.

اقتصاد این کشور مبتنی بر اقتصاد بازار و با محوریت خدمات (شامل گردشگری، خدمات مالی، املاک و مستغلات، صادرات مجدد، خدمات مالی بین المللی (بانکداری و حسابرسی) و خدمات کشتیرانی) است که با حدود 80 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) ستون فقرات اقتصاد این کشور را تشکیل می دهند.

قوانین آسان مالیاتی و ارائه­ی مشوق هایی مانند حق اقامت و حتی تابعیت در قبال مبلغ مشخصی از سرمایه گذاری اتباع خارجی، موجب شده تا اقتصاد این کشور جذابیت بالایی برای این گونه سرمایه گذاران و بازرگانان خارجی شرکت­ها داشته باشد.

بخش کشتیرانی:

بخش کشتیرانی قبرس یکی از بزرگترین ها در دنیاست. حدود 50 شرکت کشتیرانی بزرگ داخلی و خارجی در قبرس فعال هستند، ضمن آن که بسیاری از شرکت های بزرگ و معتبر کشتیرانی خارجی بطور کامل در قبرس به ثبت رسیده اند. جایگاه راهبردی این جزیره در بین سه قاره و نیز نزدیکی به کانال سوئز باعث شده تا مزیت ویژه ای در بخش کشتیرانی داشته باشد. قبرس با ثبت 1030 کشتی 31 میلیون 706 هزار DWT ظرفیت بار (2013)، دهمین کشور در ناوگان ثبت شده دریایی در جهان است.

 

ورود به منطقه یورو و بحران اقتصادی

جمهوری قبرس از اول ژانویه ۲۰۰۸ بطور رسمی به واحد پول مشترک اروپایی (یورو) پیوست. برنامه ریزی برای هموار کردن مسیر ورود به حوزه یورو، عملا رشد بیشتر اقتصاد قبرس در سال پس از آن را همراه داشته، بگونه‌ای که مازاد ۲.۱ درصدی بودجه در سال ۲۰۰۸ و کاهش تورم تا  ۷.۴ درصد از نتایج آن تا دوسال بعد بشمار می رفت؛ با وجود این رونق و رشد اقتصادی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا، قبرس پس از ورود به حوزه یورو، از سال ۲۰۱۱ و بویژه در سال ۲۰۱۳ به علت روابط بسیار گسترده اقتصادی با یونان و سرمایه گذاری گسترده بانک های قبرسی در اوراق قرضه این کشور، همگام با بحران اقتصادی در یونان دچار بحران مالی شد و در مدت اندکی نیمی از سرمایه گذاری خود را از دست داد. این امر موجب بحران در بخش بانکی قبرس که یکی از ارکان اصلی اقتصاد ملی را تشکیل می دهد، شد. بحران های یادشده که به موازات رکود عمومی اقتصاد در اروپا ایجاد شده بود؛ نهایتا موجب کاهش درآمد گردشگری، افزایش کسر بودجه، بیکاری و تورم در قبرس گردید.

برای خروج از این بحران، نیکوزیا ابتدا با دریافت وام ۲/۵ میلیارد یورویی از روسیه در اواخر سال ۲۰۱۱ توانست از موج اول بحران اقتصادی عبور نماید، اما پیامدهای سنگین بحران مالی یونان بر اقتصاد قبرس که این کشور را در سه ماهه اول ۲۰۱۳ تا مرز ورشکستی پیش برد و نیکوزیا را وادار نمود تا سیاست­های ریاضتی سختی از جمله کاهش حقوق و کارمندان دولت را در پیش بگیرد و با امضای توافقنامه ای با تروئیکای مالی شامل صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپایی، وامی به ارزش ده میلیارد دلار طی سه سال دریافت نماید که پراخت اقساط این وام مشروط به پیشرفت قبرس در چارچوب برنامه ریاضت اقتصادی مورد توافق با تروئیکا شد.

با گذشته سه سال از بحران مذکور و اجرای سیاست های اعلامی از اتحادیه اروپا، بنا بر اعلام دولت قبرس، این کشور سرانجام توانست در پایان سال 2016 با پرداخت آخرین قسط وام مذکور، از دوره بحرانی و این سه سال با موفقیت خارج شود.

در سال ۲۰۱۵ تولید ناخالص داخلی قبرس 5/1 درصد رشد را ثبت نمود. بر اساس آخرین آمار، نرخ بیکاری قبرس از حدود ۱۵ درصد در سال گذشته به حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است.

پیش بینی می شود امسال (2016) رشد اقتصادی قبرس حدود ۷/۱ درصد باشد.

 

کشف حوزه گازی

پس از سال ۲۰۱۱ که اکتشافات اولیه گاز در فلات قاره قبرس اعلام شد، افق های جدیدی برای اقتصاد قبرس نمایان شد و اگرچه ارزیابی دقیقی از میزان ذخایر گاز میدان های کشف شده منتشره نگردیده، اما آمارهای متفرقه بین ۳ تا ۸ تریلیون فوت معکب را اعلام می نمایند. با این حال کارشناسان روسی معتقدند ذخایر گازی قبرس توجیه اقتصادی ندارد. این در حالی است که شرکت های امریکایی، کره ای و فرانسوی با امید به تنوع بخشیدن به منبع تامین گاز اروپا و تجمیع منابع کشف شده قبرس، رژیم صهیونیستی و احتمالا مصر در یک پروژه کلان صادرات گاز به اروپا، در حال سرمایه گذاری در چاه های اکتشافی سواحل قبرس هستند.

اوائل سال 2016 دو شرکت توتال و انی ایتالیا اعلام کردند موفق به کشف میدان های جدید گازی در منطقه انحصاری اقتصادی قبرس نشده اند، لذا به عملیات اکتشاف پایان می دهند. این اعلام موجب تضعیف چشم انداز صادرات گاز قبرس به اروپا گردید، لذا ایده صدور گاز قبرس به مصر مطرح شد، ضمن این که وزرای انرژی قبرس، یونان و رژیم صهیونیستی ایده تبدیل گاز به برق و صدور آن به اروپا را در بروکسل به کمیسیون اروپا پیشنهاد نمودند و اخیرا قرارداد مطالعات امکان سنجی این پروژه در پارلمان اروپایی به امضاء رسید. با وجود این تحولات، کشف میدان گازی الشروق مصر در ماه سپتامبر جاری بازتاب های متفاوتی بر چشم انداز کلان انرژی در منطقه شرق مدیترانه داشته است. این رویداد از یکسو احتمال عدم نیاز مصر به واردات گاز از قبرس را مطرح نمود و از سوی دیگر با توجه به این که میدان الشروق از نظر جغرافیایی در جوار بلوک ۱۱ در منطقه انحصاری قبرس قرار گرفته، احتمال مشترک بودن منابع گازی میان دو کشور نیز مطرح گردیده است. این اکتشاف موجب بازنگری شرکت های توتال و کنسرسیوم انی - کوگاز در تصمیم اولیه خود برای خروج از آب های منطقه انحصاری اقتصادی قبرس شد و هر دو شرکت درخواست تمدید قرارداد اکتشاف خود را تسلیم دولت قبرس کردند که در نهایت به تصویب دولت رسید.

افزون بر این، دولت بطور رسمی برگزاری مرحله سوم مزایده واگذاری امتیاز اکتشاف منابع هیدروکربنی در آب­های قبرس را اعلام نموده که با واکنش شدید ترکیه روبرو شده است.

 

شاخص های رقابت پذیری:

شاخص

140 کشور

نمره

رقابت پذیری قبرس از شاخص 1-7

65

2/4

خرده شاخص های گروه A: پیش نیازهای اولیه

51

8/4

ستون نخست: نهادها

43

3/4

ستون دوم: زیرساخت ها

50

5/4

ستون سوم: محیط اقتصاد خرد

109

2/4

ستون چهارم: بهداشت و آموزش اولیه

17

4/6

خرده شاخص های گروه B: ارتقای بهره وری

59

2/4

ستون پنجم: تحصیلات عالی و آموزش

41

9/4

ستون شش: کارآمدی بازار کالاها

28

8/4

ستون هفتم: کارآمدی بازار کار

34

5/4

ستون هشتم: توسعه بازار مالی

108

4/3

ستون نهم: آمادگی فنی

45

6/4

ستون دهم: اندازه بازار

112

9/2

زیرشاخص گروه C: نوآوری و عوامل رشد

45

9/3

ستون یازده: رشد تجاری

47

2/4

ستون دوازدهم: نوآوری

44

6/3

 

تجارت خارجی و گردشگری:

قبرس فاقد مواد معدنی، منابع انرژي (در حال حاضر و با توجه به عملیاتی نشدن کشف گاز و استخراج از حوزه جدید) و صنايع سنگين است، از این رو، حدود ۳۰ درصد از کل ۱۲ میلیارد یورو تجارت خارجی کشور، به صورت کالا و باقی آن خدمات است. اروپا با سهم ۵۰ درصدی از مجموع بازرگانی خارجی قبرس، بزرگترین شریک تجاری این کشور است. ۲۰ درصد از تجارت قبرس با کشورهای خاورمیانه و بقیه با آفریقا و سایر کشورهاست. چین نیز شریک تجاری جدیدی است که در سال های اخیر حضور خود را در تجارت خارجی قبرس تقویت کرده است.

الف- صادرات: اقلام عمده صادراتی قبرس: محصولات کشاورزی (شامل مركبات، سيب‌زميني و سبزیجات)، دارو، سيمان، پوشاك و سيگار که عمدتا به انگلستان، يونان، روسیه، امارات، فرانسه و لبنان صادر می شود. ارزش صادرات بین ۳ / ۱ تا ۷ / ۱ میلیارد یورو.  

ب- واردات:  شرکای اصلی: روسيه، يونان، آلمان، فرانسه، انگلستان، ايتاليا، كره جنوبي، ژاپن و لبنان

ارزش واردات بین ۵/۳ تا حداکثر ۵/۴ میلیارد یوروست که بیشتر شامل کالاهای مصرفی، نفت و فرآورده های نفتی، ماشین آلات، وسایل حمل و نقل و کالاهای نیمه ساخته شده لوازم برقی بوده است.

 

گردشگری:

قبرس در حال حاضر سالانه پذیرای حدود  ۸/۲ میلیون گردشگر است که تقریبا نیمی از این گردشگران از مبداء انگلیس یا روسیه و کشورهای اسکاندیناوی هستند. از ایران نیز سالانه حدود سیزده هزار  گردشگر در فصول نوروزی و تابستان به قبرس سفر می کنند. 

اختلاف ارزش صادرات و واردات قبرس عموما از طریق درآمد بخش خدمات با محوریت گردشگری جبران می شود.

قبرس به لحاظ رقابت پذیری در حوزه گردشگری رتبه 29 در جهان است.

به لحاظ زیرساخت های گردشگری نخستن رتبه در جهان.

زیباترین و تمیزترین سواحل در بین کشورهای اروپایی را قبرس دارد 

از نظر سرمایه گذاری (2016) مجموع سرمایه گذاری در بخش گردشگری و سفر در سال 2015 نزدیک به 274 میلیون یورو بود که 14 درصد کل سرمایه گذاری های این کشور را به خود اختصاص داد که نسبت به سال پیش از آن 3/5 درصد رشد داشت. طبق برنامه ریزی دولت قرار است تا سال 2026 مبلغ 387 میلیون یورو سالیانه در این صنعت سرمایه گذاری شود.

 

پرچم های آبی (برخورداری از استاندارد بنیاد آموزش محیط زیست) (بیشترین پرچم)

قبرس بیشترین تراکم را در خصوص پرچم های آبی سواحل دارد، هم به لحاظ سواحل و هم به لحاظ سرانه در جهان.

 

ایمنی و امنیت (رتبه 5)

بر اساس بررسی های جهانی در سال 2015، و شاخص های جمعیتی، گازهای دی اکسید کربن، نیروهای پلیس، تلفات رانندگی، سرقت، و درگیری های فردی و امید به زدنگی، قبرس دارای پنجمین رتبه در جهان بود.

 

آموزش و نیروهای فعال در حوزه گردشگری

بر اساس بررسی های مرکز یورواستات در سال 2012، قبرس پس از ایرلند بیشترین نیروی تحصیل کرده در این بخش را داراست. 50 درصد نیروهای قبرس در این حوزه دارای مدرک دانشگاهی هستند. در سال 2013 تنها سه کشور بیشتر از قبرس (بر اساس نسبت به تولید ناخالص داخلی که در قبرس 5/6 درصد و بالاتر از میانگین 5 درصد اتحادیه بود.) در بخش آموزش هزینه کرده بودند.

 

شرکت های معتبر قبرسی:

Name

Sector

Headquarters

Founded

ASBIS

Computer hardware

Limassol

1990

Austrian Lloyd Ship Management

Industrial transportation

Limassol

1991

Bank of Cyprus

Banks

Nicosia

1899

Celestyal Cruises

Travel & leisure

Limassol

1986

Central Bank of Cyprus

Banks

Nicosia

1963

Cyprus Airways

Travel & leisure

Nicosia

1947

Cyprus Development Bank

Banks

Nicosia

1963

Cyprus Internet Exchange

Telecommunications

Nicosia

1999

Cyprus Mail

Media

Nicosia

1945

Cyprus Mines Corporation

Basic resources

Nicosia

1916

Cyprus Popular Bank

Banks

Nicosia

1901

Cyprus Stock Exchange

Financial services

Nicosia

1996

Cyprus Weekly

Media

Nicosia

1979

CYTA

Fixed line telecommunications

Nicosia

1961

Electricity Authority of Cyprus

Electricity

Nicosia

1952

Eurofast

Financial services

Nicosia

1987

Hellenic Bank

Banks

Nicosia

1976

Imperio Properties

Real estate

Limassol

2003

IronFX

Financial services

Limassol

2010

Kaisis Motor Company

Automobiles

Nicosia

1973

KEO

Food & beverage

Limassol

1927

KPMG

Audits, Investment, Shipping, Insuranse, Real estate

   

Leon Beer

Food & beverage

Nicosia

1937

Leptos Estates

Real estate

Paphos

1960

METRO Foods Trading

Retail

Nicosia

1982

Moufflon Publications

Media

Nicosia

1967

Petrolina

Oil & gas producers

Larnaca

1959

Pevex Management

Financial services

Nicosia

2008

PrimeTel PLC

Fixed line telecommunications

Nicosia

2003

Remedica

     

SAT-7

Media

Nicosia

1995

Telepassport Telecommunications

Fixed line telecommunications

Nicosia

2002

TeleTrade

Financial services

Nicosia

1994

TFI Markets

Financial services

Nicosia

1999

Universal Life

Insurance

Nicosia

1970

Wargaming

Software

Nicosia

1998

Woolworths

Retail

Nicosia

1950

 

اقتصاد قبرس ترک نشین

اقتصاد بخش ترک نشین قبرس حدود یک پنجم و سرانه تولید ناخالص آن نصف بخش یونانی نشین است. به دلیل آن که این بخش از جزیره تنها از سوی ترکیه، آن هم به صورت دو فاکتو شناسایی شده، لذا در تامین منابع مالی خارجی با مشکلات عدیده ای روبروست و شرکت های خارجی تمایلی به ورود به این بخش ندارند. اقتصاد این بخش از جزیره، بیشتر روی بخش کشاورزی و خدمات دولتی متمرکز است که این دو بخش نیمی از کارکنان بخش دولتی را در بر می گیرند.

بتازگی یکی از سرمایه داران بخش ترک، اقدام به تاسیس کارخانه تولید خودرو برقی نموده و قرار است طی ماه های آتی نخستین تولیدات این کارخانه به بازار عرضه شوند.

بخش گردشگری سهم مهمی در اقتصاد این بخش از جزیره دارد. پول رایج لیر ترکیه است و ترکیه تامین کننده اصلی منبع مالی این بخش است. مشکل آب در هر دو بخش جزیره از موضوعات مهم است.

با وجودی که اقتصاد بخش ترک نشین بر اساس سیستم بازار کار می کند، لیکن نبود سرمایه گذاری دولتی و خصوصی، نبود کارگر ماهر و مدیران باتجربه و تورم و کاهش تدریجی ارزش لیر ترکیه از مشکلات اقتصادی این بخش است.

ترکیه مهم ترین شریک تجاری بخش ترک نشین قبرس است که 55 درصد صادرات و 48 درصد واردت این بخش را بخود اختصاص داده است. کشورهای اتحادیه اروپایی به دلیل مقررات مربوط به عدم شناسایی رسمی این بخش، با محدودیت های شدید همکاری با این بخش روبرو هستند.

 

مبادلات تجاری قبرس و ایران:

بر اساس آخرین آمار اتاق بازرگانی تهران در سال 1394، حجم مبادلات دو کشور کمی بیش از 24 میلیون دلار است که در یک روند نزولی قرار داشته، بطوری که نسبت به سال 92 حدود هشت برابر و نسبت به سال گذشته حدود 6 برابر کاهش داشته است.

 

سال

صادرات(دلار)

واردات(دلار)

مجموع(دلار)

1392

2,081,038

197,090,171

209/171/199

1393

1,552,697

148,770,607

304/323/150

1394

542,483

23,738,303

786/280/24

 

نام ایران در واردات قبرس (2015) در زمینه ماشین آلات تمیزکاری، درجه بندی تخم مرغ، میوه و سایر محصولات در بین 5 کشور نخست و در بین کشورهای غیراتحادیه پس از چین و در زمینه ماشین آلات فولاد و آهن نیز در بین ده کشور نخست و در بین کشورهای غیر اروپایی پس از آمریکا و برزیل در جایگاه سوم قرار دارد.

 

ارتباطات جمهوری اسلامی ایران با جامعه ترک

قطعنامه های شورای امنیت در مورد قبرس که پس از اشغال شمال جزیره توسط ارتش ترکیه صادر شده اند، تصریح دارند که کشورهای عضو سازمان ملل باید از هرگونه شناسایی ساختار سیاسی در این بخش خودداری نمایند.

 

مقررات دریافت روادید قبرس:

دولت قبرس برای شهروندان ایرانی روادید ورود تا مدت یک ماه صادر می کند.

اعتبار گذرنامه سه ماهه از زمان برگشت از قبرس.

مبادی ورودی قانونی و مجاز برای شهروندان غیراتحادیه اروپایی دو فرودگاه پافوس یا لارناکا و نیز بنادر لارناکا، لیماسول، لاتسیس و پافوس هستند. ورود از هر فرودگاه یا بندر در قبرس ترک نشین (شمال جزیره) غیرقانونی است و تلاش برای ورود به بخش یونانی نشین مستوجب مجازات است.

1) قبرس عضو نظام روادید شنگن نیست و برای ورود به این کشور روادید ملی باید دریافت شودبرای آگاهی از چگونگی دریافت روادید، مراجعه به سایت سفارت قبرس در تهران به آدرس زیر توصیه می‌شود: http://www.mfa.gov.cy/mfa/embassies/embassy_Tehran

2) افرادی که کارت اقامت کشورهای شنگن با چندبار ورود شنگن را داشته باشد می توانند بدون روادید ملی وارد جمهوری قبرس شود.

3) فرودگاه‌های لارناکا و پافوس و بندر لیماسول مرزهای قانونی ورود مسافر به قبرس شناخته می شوند و از دید دولت قبرس هرگونه ورود از مرزهای بخش ترک نشین غیرقانونی، ممنوع و در صورت ورود به بخش یونانی نشین، مشمول مجازات زندان خواهد بود.

4) مسافرانی که از طریق ترکیه یا هر مسیر دیگری وارد بخش ترک نشین قبرس می شوند، حق ورود به جمهوری قبرس (بخش جنوبی) را ندارند

5) مسافرانی که از مرزهای قانونی وارد جمهوری قبرس می شوند، می توانند از گذرگاه ­های تعیین شده وارد بخش شمالی قبرس (ترک نشین) بشوند.

 

توصیه های مربوط به بخش ترک نشین قبرس:

1) شهروندان ایرانی برای سفر کوتاه مدت (تا سه ماه با توجه به لغو روادید با ترکیه) به این بخش نیازی به روادید ندارند.

2) سفارت جمهوری اسلامی ایران مانند سایر سفارت های مقیم در بخش یونانی نشین قرار دارد و هیچگونه دفتر ثابتی برای ارائه خدمات به هموطنان ندارد.

3) سفارت جمهوری اسلامی ایران در قبرس بخاطر ملاحظات سیاسی و حقوقی، دسترسی محدودی به نهادهای رسمی بخش ترک نشین دارد، از این رو امکان حمایت کنسولی از شهروندان ایرانی بسیار محدود است.

4) خرید ملک در بخش ترک نشین تاثیری برای دریافت حق اقامت در جمهوری قبرس (بخش یونانی نشین) ندارد.

5) املاکی زیادی در بخش ترک نشین وجود دارند که مالک اصلی آنها یونانی تبارهای قبرسی هستند و پس از اختلافات دهه هفتاد از سوی بخش ترک نشین مصادره شده اند؛ خرید این املاک می تواند مشکلات حقوقی زیادی را برای خریدار ایجاد کند.

6) بدون مشاوره حقوقی با وکیل معتبر، وارد هیچ معامله ای از جمله خرید ملک نشوید.

 

 

قوانین بیمه قبرس در فایل های زیر قابل مشاهده است.

 

   دانلود : INSU SOLVENCY CAPITAL REQUIREMENT.pdf           حجم فایل 44 KB
   دانلود : INSU The Limitations of Actions Law.pdf           حجم فایل 92 KB
   دانلود : INSU Regulations ADMINISTRATIVE ACTS.pdf           حجم فایل 30 KB
   دانلود : INSU PREVENT AND SUPPRES MONEYLAUNDER.pdf           حجم فایل 83 KB
   دانلود : INSU LEGAL FORMS OF UNDERTAKINGS.pdf           حجم فایل 67 KB
   دانلود : INSU Motor Insurance Law.pdf           حجم فایل 83 KB
   دانلود : INSU Law on Insur and Reinsur Business.pdf           حجم فایل 1445 KB
   دانلود : INSU GROUPS NONLIFE INSUR CLASSES.pdf           حجم فایل 1134 KB
   دانلود : INSU CLASSES OF NONLIFE INSURANCE.pdf           حجم فایل 20 KB
   دانلود : INSU COMPANIES REGULATIONS.pdf           حجم فایل 1134 KB
   دانلود : INSU CLASSES OF LIFE INSURANCE.pdf           حجم فایل 11 KB
   دانلود : INSU AND REIN BUSINESSANDOTHER LAW 2016.pdf           حجم فایل 77 KB
   دانلود : INSU AMEND MOTOR VEHICLES 2006.pdf           حجم فایل 38 KB
   دانلود : INSU AND REIN BUSINESSANDMATTERS 2016.pdf           حجم فایل 77 KB
   دانلود : INSU Amend 3RD PARTY INSURANCE.pdf           حجم فایل 120 KB