اطلاعات اقتصادی ونزوئلا 

 

:

               جمهوري بوليواري ونزوئلا در بخش شمالي قاره­ي آمريكاي جنوبي قرار دارد. اين كشور با درياي كاراييب و اقيانوس اطلس شمالي مرز ساحلي دارد. مساحت ونزوئلا برابر با 912.050 كيلومتر مربع و سي و نهمين کشور بزرگ جهان است. از کل مساحت اين کشور 882.050 كيلومتر مربع خشکي و 30.000 كيلومتر مربع وسعت آب­ها است. در غرب ونزوئلا كوه‌هاي پر برف آند و در شرق نيز جنگل‌هاي سرسبز آمازون گسترده شده­اند. اين كشور از جنوب 2.200 كيلومتر با برزيل، از غرب 2.050 كيلومتر با كلمبيا و از شرق 743 كيلومتر با گويان مرز مشترك دارد. طول خط ساحلي يا مرزهاي آبي ونزوئلا 2.800 كيلومتر است. در آب‌هاي كناره‌ ونزوئلا (درياي كاراييب و اقيانوس اطلس) جزاير فراواني ديده مي‌شود. كشورهاي جزيره‌اي و كوچك ترينيداد و توباگو، باربادوس و آروبا نزديك سواحل شمالي ونزوئلا هستند. بر اساس آمار سال 2015، جمعيت اين كشور 31 ميليون نفر است كه از اين نظر چهل و سومین كشور پرجمعيت جهان به شمار مي‌آيد. كاراكاس اصلي‌ترين شهر و پايتخت اين کشور است. شهرهاي بزرگ و مهم ونزوئلا، ماراكايبو، مريدا، كورو، والنسيا، ماراكاي، سن كريستابول، پورلامار و بارگوايسميتو هستند. گفتني است كه شهرهاي مهم، همگي در نيمه‌ي شمالي كشور هستند.

ونزوئلا اگرچه کاملاً در مناطق گرمسيري است، ولي آب و هواي آن از گرم و مرطوب تا سردسيري آلپي تغيير مي‌کند. در بيشتر مناطق کشور دوره‌ي باران وجود دارد. اين دوره از ماه مي ‌تا نوامبر ادامه داشته و زمستان ناميده مي‌شود، بقيه سال (دسامبر تا آوريل) فصل تابستان است.

دين : 96 درصد جمعيت ونزوئلا كاتوليك، دو درصد پروتستان و دو درصد نيز پيرو ساير اديان هستند. در اين كشور دين رسمي وجود ندارد.

: زبان رسمي اين کشور، اسپانيايي است. در برخي از مناطق ونزوئلا، مردم به زبان‌هاي انگليسي، فرانسوي، آلماني و پرتغالي نيز سخن مي‌گويند. در حدود ۳۱ زبان بومي مانند واي‌يو، پمون، واراو، کارينا، يانومامي و گوآجيبو نيز، در اين كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

:

ساختار كشور در دهه گذشته و سرازیر شدن دلارهای نفتی به کشوری با میانگین جمعیت حدود 30  میلیون نفری، سبب گردید که واردات رونق بگیرد و مردم به گونه ای مصرف کننده کالاهای برند اروپایی و امریکایی شوند. 

تعطيلات رسمي

o              روز سال نو: يكم ژانويه.

o              كارناوال: 24-21 فوريه.

o              پنجشنبه‌ي مقدس: نهم آوريل. 

o              جمعه‌ي خوب: دهم آوريل.

o              روز اعلام استقلال: نوزدهم آوريل.

o              روزكارگر: اول مي.

o              جنگ كارابوبو: 24 ژوئن.

o              روز استقلال: پنجم جولاي.

o              زادروز سيمون بوليوار: 24 جولاي.

o              روز بوميان: دوازدهم اكتبر.

o              روز كريسمس: 25 دسامبر.

 

واحد پول:

               پول اين كشور، تا قبل از سال 2008 بوليوار ونزوئلا بود كه به اختصار VEB ناميده مي‌شد. از آغاز سال 2008 واحد پول جديد ونزوئلا كه سه صفر از آن برداشته شده، فورت ونزوئلا است و با نماد VEF شناخته مي‌شود. فورت به معناي بوليوار قوي است. در ماه ژوئيه سال 2009 ميلادي، يک دلار آمريکا برابر با 152/2 فرت ونزوئلا و هر فرت ونزوئلا برابر با 4.725 ريال ايران بوده است. در حال حاضر نظام ارزی این کشور دو نرخی است، نرخ ارز رسمی 10.8 در برابر هر بولیوار می باشد، ارز شناوری تحت عنوان دیکوم نیز وجود دارد که برابر با 678 می باشد و در حال حاضر قیمت ارز بازار آزاد 3348 می باشد. ارز رسمی 10.8 برابر واردات دارو و مواد غذایی اساسی تخصیص داده می شود که عملاً از سال 2014 دچار کسری شدید شده است. خرید و فروش ارز در بازار آزاد ممنوع می باشد.

:

ساعت بين­المللي اين کشور نسبت به ساعت گرينويچ چهار و نيم ساعت (GMT5/4-) و از ايران هشت ساعت عقب­تر (8-) است. در نيمه­ي نخست سال که ساعت در ايران يک ساعت به جلو برده مي­شود، اختلاف زماني شهر كاراكاس با تهران منفي 9 مي­شود. 

تقسيمات جغرافيائي:

 سرزمين‌هاي فدرال تحت‌الحمايه‌ي ونزوئلا در حقيقت ايالت نيستند، بلکه زير بخش‌هاي منطقه‌اي ويژه هستند. ايالت‌هاي ونزوئلا به 9 منطقه‌ي اجرايي تقسيم‌ مي‌شوند. اين مناطق به همراه ايالات مربوطه، شامل موارد زير مي‌شوند:

·               منطقه‌ي آنديان: ايالات باريناس، مريدا، تاچيرا، تروجيلو و پائز آپور.

·               منطقه‌ي مرکز: ايالات مي‌راندا، وارگاس و کاراکاس.

·               منطقه‌ي مرکزي: ايالات آراگوآ، کارابوبو و کوجيديس.

·               منطقه‌ي مرکز غربي: ايالات فالکون، لارا، پورچوگيسا و ياراکوي.

·               منطقه‌ي گينه: ايالات بوليوار، آمازون و دلتا آماکورو.

·               منطقه‌ي جزيره‌اي: ايالات نووا اسپارتا و سرزمين‌هاي فدرال تحت‌الحمايه.

·               منطقه‌ي ليانوس: ايالات آپور وگوآريکو.

·               منطقه‌ي شمال شرقي: ايالات آنزئاتگويي، موناگاس و سوکر.

·               منطقه‌ي زوليان: ايالت زوليا.

 

نوع و اركان اصلي حكومت:

بر مبناي قانون اساسي، ونزوئلا يك جمهوري فدرال است كه از 23 ايالت، دو قلمروي فدرال، يك ناحيه‌ي فدرال بزرگ (شامل پايتخت) و 72 بخش فدرال وابسته تشكيل شده است. قوه مقننه در اختيار مجلس ملي است. قوه اجرايي كشور در اختيار رييس‌جمهور و كابينه‌ وي است. رييس‌جمهور با راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شود.

قانون اساسي ونزوئلا براي نخستين بار در سال 1961 تدوين شده و به تصويب رسيد. اين قانون در پانزدهم دسامبر 1999 به همه‌پرسي گذاشته شد و با راي مثبت 29/71 درصد مردم رسميت يافت.

قوه مجريه :

        رئيس‌جمهور ونزوئلا با راي‌گيري عمومي انتخاب مي‌شود و پس از انتخاب هم وظايف رييس دولت و هم وظايف رييس حکومت را به عهده دارد. آقاي هوگو چاوز از سال 1999 تا 5 مارس 2013 که 58 سال داشت و بر اساس بیماری سرطان درگذشت عهده دار ریاست جمهوری این کشور بود. مدت رياست‌جمهوري در اين کشور شش سال است. از زمان مرگ چاوز معاون ایشان آقای مادرو بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده است. در ونزوئلا انتخاب وزراء بدون هیچ گونه تشریفاتی از سوی رئیس جمهوری انجام می شود و نیازی به رأی اعتماد ندارد.

 

قوه مقننه

مجلس ونزوئلا با عنوان مجلس ملي فعاليت مي‌کند. ۱۶۷ نماينده مجلس که سه تن از آنها از ميان افراد بومي انتخاب مي‌شوند، براي يک دوره‌ي پنج ساله برگزيده مي‌شوند. امکان انتخاب دوباره‌ي نمايندگان براي سه دوره وجود دارد. نمايندگان با آراي مردمي و در چارچوب احزاب ائتلافي يا کانديداهاي مستقل انتخاب مي‌شوند. افراد بالاي هجده سال، مي‌توانند در اين كشور راي بدهند. در آخرين انتخابات انجام شده در 6 دسامبر  سال 2015، اکثر كرسي‌هاي مجلس که در اختیار گروه‌هاي موافق دولت به دست اپوزیسیون رسید.

قوه قضاييه

بالاترين نهاد قضايي اين کشور، دادگاه عالي قضایی است که قضات آن براي يک دوره‌ي دوازده ساله انتخاب مي‌شوند. شوراي ملي انتخابات ونزوئلا، مسئوليت انتخاب اين قضات را به عهده دارد و از پنج مدير تشكيل شده که توسط مجلس ملي انتخاب مي‌شوند. دادگاه عالی قضایی سیانت و تفسیر قوانین را بر عهده دارد و در کنار دولت و قوه مجریه قرار دارد.

وضعيت ريسك سياسي

افراد و‌گروه‌هاي با نفوذ

بر مبناي قانون اساسي ونزوئلا، همه‌ي احزاب و گروه‌هاي سياسي در اين كشور حق فعاليت دارند. احزاب عمده ونزوئلا عبارتند از:

·               حزب سوسياليست واحد ونزوئلا.

·               جنبش جمهوري پنجم.

·               حزب كمونيست ونزوئلا.

·               حزب اقدام دموكراتيك.

·               براي دموكراسي اجتماعي.

·               سرزمين پدري براي همه.

·               جنبش سوسياليسم.

احزاب سوسياليست واحد ونزوئلا و جنبش جمهوري پنجم از بانفوذترين احزاب و گروه‌هاي سياسي اين كشور هستند. پس از مرگ رئیس جمهور فقید ونزوئلا، هوگو چاوز، احزاب مخالف تحت لوای یک پرچم میز وحدت دمکراتیک را تکشیل دادند

 

حقوق مالكيت

مالكيت خصوصي افراد در ونزوئلا تضمين شده است. به جز در موارد خاص و در جهت حفظ مصالح عمومي، امكان سلب مالكيت و مصادره‌ي اموال به ويژه در مورد سرمايه‌گذاران خارجي وجود ندارد. سرمايه‌گذار خارجي براي خروج اموال خود از خاك اين كشور با محدوديت روبرو نيست. در ونزوئلا امكان مالكيت زمين براي خارجي‌ها وجود دارد و محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد. امروزه بسياري از زمين‌هاي كشاورزي در تملك اتباع خارجي، به ويژه كلمبيايي‌ها است.

بند 115 قانون اساسي ونزوئلا كه به حقوق مالكيت مربوط مي‌شود بيان مي‌كند كه:

«حق مالكيت ضمانت مي‌شود. هر كس حق استفاده از املاك خود را دارد. تنها در مواردي حق مالكيت سلب مي‌شود كه منافع اجتماعي يا عمومي در ميان باشد. در اين موارد از طريق حكم قطعي و در برابر پرداخت بهاي عادلانه‌ي زيان،‌ امكان سلب مالكيت هر نوع مالكيتي وجود دارد.»

نکته مهم ماده قانونی فوق امکان سلب مالکیت است که طی سالهای گذشته در موارد متعدد مورد بهره برداری قرار گرفته است که حل و فصل دعاوی در نزد سازمان بین المللی را در پی داشته است.

 

قانون سرمايه‌گذاري   

بر مبناي قانون اساسي ونزوئلا، سرمايه‌گذاري خارجي در اين كشور تابع قوانين سرمايه‌گذاري داخلي است. از اين رو، سرمايه‌هاي خارجي نياز به مجوز ندارد و تنها بايد ثبت بعدي شوند، كه اين امر پس از گذشت شصت روز از ثبت شركت در ونزوئلا انجام مي‌شود.

بند 299 قانون اساسي ونزوئلا كه به سرمايه‌گذاري مربوط مي‌شود بيان مي‌كند كه: «دولت حق استفاده از سياست‌هاي تجاري را، براي دفاع از منافع اقتصادي شركت‌هاي داخلي ونزوئلا دارد. مزيت بيشتري براي شركت‌ها و سازمان‌هاي خارجي نسبت به شركت‌هاي داخلي وجود ندارد. سرمايه‌گذاري خارجي پيرو همان شرايط سرمايه‌گذاري داخلي است.»

مدارك مورد نياز براي ثبت سرمايه‌گذاري خارجي در ونزوئلا عبارتند از:

·               اسناد و اساس‌نامه‌ي شركت سرمايه‌گذار خارجي، ترجمه شده به زبان اسپانيايي.

·               اسناد معرف نماينده‌ي رسمي سرمايه‌گذار خارجي.

·               اسناد مربوط به درآمدهاي ارزي.

·               اسناد مربوط به درآمد املاك و مستغلات.

·               كپي قرارداد.

سرمايه‌گذار يا شركت‌ خارجي بايد بروزرساني ثبت سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي خود را طي 120 روز بعد از بستن حساب‌هاي مالي انجام دهد. مدارك مورد نياز براي بروزرساني عبارتند از:

·               كپي مدارك صلاحيت شركت با تاريخ معتبر.

·               فرم تكميل شده‌اي به نام Siex.

·               وضعيت مالي مربوط به سال مالي كه توسط حسابدار معتبر خارجي حسابرسي شده باشد و شامل تمام اطلاعات دقيق مبالغ كارهاي انجام شده باشد.

·               آخرين اظهارنامه‌ي مالياتي درباره‌ي درآمدهاي شركت.

·               مدارك رسمي جلسات مجمع سهام‌داران.

 

برخي از نكات درباره‌ سرمايه‌گذاري در ونزوئلا:

·               قانون هيدروكربن مصوب سال 2001 ميلادي، دست‌كم 51 درصد مشاركت ملي در پروژه‌هاي آينده در اين بخش را اجباري كرده است.

·               شركت نفت ونزوئلا اجازه دارد كه با سرمايه‌گذاران خارجي مشاركت كند. در پروژه‌ي افزايش شركت‌هاي پتروشيمي و افزايش مناطق توليد نفت، شصت شركت خارجي از چهارده كشور حضور داشتند، كه در مجموع33 قرارداد با شركت نفت ونزوئلا امضا كرده­اند.

·               توليد، انتقال و توزيع نيروي برق توسط بخش‌ خصوصي آزاد است. توليد نيروي برق‌آبي در چندين رودخانه در اختيار دولت است، اگرچه بخش‌ خصوصي هم مي‌تواند در انتقال و توزيع آن شركت كند.

·               امكان مشاركت بخش خصوصي در بخش معدن نيز وجود دارد. در اوايل سال 2005 آقاي چاوز بخش‌هاي انرژي و معدن را بازسازي و سامان‌دهي كرد. يكي از نتايج اين بازسازي، تقويت بخش‌هاي آلومينيوم، فولاد و معادن وابسته به دولت بود.

چنانچه سرمایه گذاری خارجی با مشارکت سرمایه دولت ونزوئلا همراه باشد نیاز به تصویب مجلس دارد، مجلس ونزوئلا در سال 2015 که اکثریت مجلس در اختیار طرفداران دولت بود قانون اختیارات ویژه ریاست جمهوری را به تصویب رساند و طبق این قانون رئیس در بسیاری از موارد در نقش مجلس نیز ظاهر می شود و این گونه قوانین را به تصویب می رساند، طی یک سال اخیر (2016) که اکثریت مجلس در اختیار مخالفان قرار گرفته است، مجلس به سرمایه گذاران خارجی هشدار داده است هر گونه مشارکت سرمایه گذاری با دولت ونزوئلا در صورت عدم تصویب توسط مجلس فاقد وجاهت قانونی است و تبعات آن بعهده سرمایه گذاران خارجی می باشد.

 

مراحل راه‌اندازي كار تجاري (كسب­وكار)

مراحل راه‌اندازي كسب و كار تجاري در ونزوئلا

شماره مرحله

عنوان مرحله

مدت زمان لازم

هزينه‌هاي لازم

اول

ثبت كردن نام شركت

يك روز

115 بوليوار جديد

دوم

دريافت تاييديه‌ي ثبت نام شركت

سه روز

بدون هزينه

سوم

ارايه و قانوني كردن اسناد موسسان شركت، سمت و موقعيت حقوقي و اجتماعي آنها توسط وكيل

پنج روز

1.250 بوليوار جديد

چهارم

باز كردن حساب بانكي

يك روز

بدون هزينه

پنجم

ثبت در اداره محلي كسب و كار (تجاري)

سي روز

يك درصد سرمايه + 92 بوليوار جديد (ثابت) + 230 بوليوار جديد ماليات (ثابت) + 6/4 بوليوار جديد براي هر صفحه + 2/9 ماليات مهر هر صفحه

ششم

چاپ در روزنامه‌ي محلي

سه روز

63 بوليوار جديد (هر صفحه 7 بوليوار جديد)

هفتم

ثبت دفاتر رسمي شركت

يك روز

هر دفتر شامل صد صفحه است. هر صفحه: 03/0 بوليوار جديد ضربدر واحد مالياتي + 001/0 بوليوار جديد ضربدر واحد مالياتي

هشتم

ثبت در اداره‌ي ماليات براي دريافت شماره‌ي مالياتي

يك روز

بدون هزينه

نهم

گرفتن گواهي پرداخت ماليات از شهرداري

يك روز

9 بوليوار جديد

دهم

ثبت در وزارت كار

يك روز

بدون هزينه

يازدهم

انجام بازرسي كار و كارگري

هشت روز

1/0 هزينه مهر

دوازدهم

ثبت تامين اجتماعي در يك صندوق محلي

نود روز

بدون هزينه

سيزدهم

ثبت در موسسه‌ي همكاري‌هاي آموزشي ملي

يك روز

بدون هزينه

چهاردهم

دريافت گواهي انجام بازرسي

28 روز (هم­زمان با گام يازدهم)

بدون هزينه

پانزدهم

گرفتن مجوز منطقه‌اي

پانزده روز (هم‌زمان با گام يازدهم)

230 بوليوار جديد (برابر با پنج واحد مالياتي) + 92/0 بوليوار جديد (برابر با 02/0 واحد مالياتي به عنوان هزينه‌ي مهر)

شانزدهم

دريافت پروانه‌ي صنعتي يا بازرگاني از شهرداري مربوطه

پنجاه روز (هم­زمان با گام يازدهم)

461 بوليوار جديد (460 بوليوار (برابر با ده واحد مالياتي) به عنوان هزينه‌ي اداري + 92/0 بوليوار جديد (برابر با 02/0 واحد مالياتي) به عنوان ماليات مهر)

www.doingbusiness.org

 

        هر واحد مالياتي در ونزوئلا، برابر با 1700 بوليوار است. بر اساس قوانين ثبت شركت‌هاي ونزوئلا، اساس‌نامه‌ي شركت‌ها (سهامي عام و خاص) بايد دربرگيرنده‌ موارد زير باشد:

·               اسم و آدرس موسسين و نمايندگان شركت.

·               نوع فعاليت شركت.

·               مبلغ سرمايه‌ي مصوب و سرمايه‌ي وارده شده به صندوق.

·               اسم و مشخصات اعضا و يا رقم و ارزش سرمايه‌ي به نام.

·               ارزش اعتبارها و دارايي‌هاي شركت.

·               قوانين تعيين‌كننده‌ي وضعيت مالي و سود و زيان شركت (بايد مورد تاييد همه باشد.)

·               مزايا و حقوقي پرداختي.

به جز اساس‌نامه، اسناد وضعيت مالي اعضا و قبض رسيد پرداخت اولين سهم نيز بايد ارايه شود.

 

قوانين گمركي

چاوز پس از انتخاب دوباره به رياست‌جمهوري، دو قانون را به قوانين گمركي ونزوئلا افزوده كه بر هزينه‌ي تمام شده‌ بسياري از كالاهاي وارداتي تاثير گذاشت.

        اولين قانون، وضع پانزده درصد تعرفه‌ي گمركي بر دويست قلم از كد تعرفه‌هاي گمركي ونزوئلا در دسامبر 2006 است. اين كالاها لوكس هستند و شامل نوشيدني‌هاي الكلي، تنباكو، قايق‌هاي دريايي، پوشاك، مبلمان و ... نيز مي‌شوند. اين افزايش ماليات باعث شد تعرفه اين اقلام تا 35 درصد افزايش يابد. تصميم‌گيري در خصوص اينكه كدام كالاها در اين ليست قرار مي‌گيرند با وزارت بازرگاني قدیم ونزوئلا (سنکوئکس) است. در حال حاضر تعرفه کالاهای لوکس 10% بیش از کالاهای معمولی است، بطور مثال تعرفه واردات خودروی با ارزش زیر 20 هزار دلار 42 درصد می باشد که هنگامی که ارزش خودرو از 20 هزار دلار بیشتر می شود کالای لوکس محسوب شده و 10% به آن افزوده می شود. مشکل اصلی در حال حاضر 2017، شکاف شدید بین ارز رسمی که دو نرخ 11 و 678 دارد با ارز آزاد است که تقریباً 300 برابر ارز کالاهای اساسی و 5 برابر ارز شناور است که توان رقابت را صایع داخلی گرفته است و به دیگر سخن میانگین تعرفه های واردات را به یک پنجم کاهش داده است.

        دومين قانون توسط وزارت صنايع سبك و تجارت وضع شده كه بر اساس آن تسهيلاتي براي واردات برخي از تجهيزات صنعتي در نظر گرفته شده است. بر اساس اين قانون، واردات تجهيزات صنعتي در صنايع دارويي، نساجي و پوشاك، كشاورزي و برخي ديگر از صنايع كه كالاي مشابه داخلي ندارند، نيازمند دريافت گواهي‌نامه نيست. ولي واردات محصولاتي كه نمونه‌ي نزديك داخلي دارند، نيازمند دريافت گواهي‌نامه از مراجع قانوني است. گام‌هاي دريافت گواهي‌نامه نيز هزينه‌بر بوده و بر بهاي كالاي وارداتي مي‌افزايد. گواهي‌نامه توسط آزمايشگاه‌هاي مستقل در ونزوئلا صادر مي‌شود. ولي در برخي از موارد، دولت ونزوئلا گواهي‌نامه‌هاي صادره از موسسات استاندارد خارجي را نيز مي‌پذيرد.

        در پنجم ژوئن 2003 ونزوئلا متمم 2444 را تصويب كرد كه بر اساس آن، واردكنندگان به ونزوئلا بايد همه‌ي كالاها را پيش از بارگيري بازرسي كنند. چهار شركت براي اين منظور مشخص شدند.

·               شركت BIVC Venezuda.

·               شركت خدمات تضمين تجاري SGS.

·               شركت كوتكنا.

·               شركت استانداردهاي تجارت خارجي اينترتك.

        استانداردهاي وارداتي دولت ونزوئلا نسبت به استانداردهاي توليد كالاهاي داخلي، سخت‌تر و پرهزينه‌تر است. كارمزد پرداختي براي استانداردهاي صنعتي‌ نيازمند داشتن گواهي‌نامه از آزمايشگاه‌هاي مستقل در ونزوئلا است.

        قوانين برچسب‌گذاري ونزوئلا كه از سال 2002 اجرا شد، ثبت محصولات توليدكنندگان داخلي و واردكنندگان كفش و لباس را الزامي ‌كرد. برچسب‌هاي محصولات وارد شده بايد نام قانوني يا شماره‌ي پرداخت ماليات واردكننده ونزوئلايي را داشته باشد. معمولاً به دست آوردن چنين اطلاعاتي در مراحل توليد هنگامي كه برچسب دايمي‌ روي كالا زده مي‌شود، دشوار است. برچسب‌گذاري دوباره‌ي توليدات به هنگام ورود هزينه‌ي اضافي دارد.

        در ژوئيه‌ي 2005 قانوني در زمينه‌ي كالاهاي قاچاق در نقاط گمركي و درون كشور تصويب شد كه بر اساس آن، سه روز به شركت‌ها فرصت داده مي‌شود تا به اتهامات وارده رسيدگي كنند.

        برخي از نكات در زمينه‌ي قوانين گمركي اين كشور در زير بيان مي‌شود:

·               دولت ونزوئلا واردات غلات را تا هنگامي كه غلات محلي با قيمت مشخص خريداري نشده، ممنوع كرده است. (در سال 2015 و 2016 دولت با کمبود شدید تولید داخلی و همچنین کسری شدید ارز مواجه بود که عملاً این ماده قانونی از حیث انتفاع افتاد)

·               گواهي‌هاي وارداتي و مجوزهاي بهداشتي محدود بوده و واردكنندگان غذاي حيوانات و توليدكنندگان روغن نباتي در مورد رويه‌هاي سنگين و پرزحمت صدور مجوزهاي وارداتي با مشكل مواجه هستند.

·               ونزوئلا ورود خودرو، اتوبوس و كاميون‌ كاركرده، لاستيك‌هاي استفاده شده و لباس‌هاي استفاده شده را ممنوع كرده است. برخي كالاها مانند كاغذ سيگار، تفنگ و مواد منفجره‌ تنها از كانال سازمان‌هاي دولتي وارد مي‌شود. (در سال 2016 واردات خودروهای کشاورزی تا 5 سال کارکرد مجاز گردید.)

·               براي واردات بيشتر محصولات كشاورزي، ارايه‌ي مجوزهاي بهداشتي و بهداشت نباتات از وزارت كشاورزي الزامي است.

 

قوانين بانكي

بانك مركزي ونزوئلا نهاد دولتي تصميم‌گيرنده و ارگان اصلي تعيين‌كننده‌ي قوانين و مقررات بخش بانك‌داري در اين كشور است.كليدي‌ترين و آخرين قانون جاري اين بانك، قانون بانك مركزي ونزوئلا مصوب سال 2001 و پيوست اضافه شده به آن در سال 2002 است.

 

قوانين ارزي

        دولت ونزوئلا در سال‌ 2008، اصلاحاتي را در برخي از مواد قانون پولي و ارزي اين كشور، به منظور اعمال كنترل بيشتر بر معاملات با ارزهاي خارجي و ورود و خروج ارز وضع نموده است.

        در اين كشور قانون کنترل ارز وجود دارد و ارزهاي خارجي از جمله دلار و يورو در معاملات، خريد و فروش‌ها و به طور کلي در هيچ مکاني مورد استفاده قرار نمي‌گيرند. براي هرگونه پرداخت بايد از واحد پول اين کشور يعني بوليوار استفاده کرد. البته خارجي‌ها ترجيح مي‌دهند ارزهاي خارجي خود را (هر چند به صورت غيرقانوني) اما در بازار آزاد که در حدود دو تا سه برابر قيمت رسمي است، تبديل کنند. نرخ تبديل ارز در بازار غيررسمي نيز همواره در حال تغيير است.

 

        پاراگراف سوم از بند هفتم قانون مالياتي ونزوئلا وضعيت موديان مالياتي را به روشني بيان مي‌كند. بر اساس اين قانون هر فردي كه در خاك جمهوري بوليواري ونزوئلا، از طريق يك موسسه­ي تجاري حضور دايمي داشته باشد يا محل درآمدزايي ثابتي داشته باشد،‌ اگر مدت كسب و كارش از شش ماه بيشتر شود، يك مودي مالياتي به شمار مي‌رود.

         نمايندگي‌ها، كارگزاري‌ها، دفاتر مركزي، شعب مراكز تجاري بزرگ، شركت‌هاي ساختماني،‌ تاسيساتي،‌ تجاري،‌ صنعتي و يا مانند آن‌ها، شركت‌هاي فعال در بخش‌هاي معدن، نفت و اكتشاف كه فرآورده‌هاي صنعتي،‌كشاورزي، دامي،‌ شيلات و جنگلي ‌توليد مي‌كنند، شامل اين قانون هستند.

بند هفتم فصل دوم قانون اساسي ونزوئلا بيان مي‌كند كه، موديان مالياتي شامل موارد زير هستند:

·               افراد حقيقي.

·               شركت‌هاي سهامي خاص و يا مسئوليت محدود.

·               دارندگان ثروت و درآمد كه منابع درآمد آن‌ها به گونه‌اي حاصل از كار با هيدروكربورتيت و وابسته‌هاي اين مواد، مانند پالايشگاه‌ها و تشكيلات حمل و نقل اين مواد است. همين‌طور صاحبان امتيازهاي نفتي و همه‌ي كساني كه از صادرات مواد معدني، نفت و تركيبات آنها درآمدزايي مي‌كنند.

·               انجمن‌هايي با عنوان يك شركت يا زيرگروه‌هاي آن.

·               موسسات دايمي، مراكز، مراجع و نهادهاي مستقر در خاك جمهوري بوليواري ونزوئلا.

بر اساس قانون مالياتي ونزوئلا، موسسات، سازمان‌ها و نهادهاي زير معاف از ماليات هستند:

·               شركت‌هاي دولتي و عام‌المنفعه، بانك مركزي ونزوئلا، بانك توسعه‌ي اقتصادي و اجتماعي ونزوئلا و ديگر موسسات خودگردان كه قانون مشخص دارند.

·               ماموران و كارگزاران ديپلماتيك خارجي كه از سوي دولت‌هاي خارجي با اجازه دولت ونزوئلا مقيم‌اند، براي دستمزدي كه از دولت خويش دريافت مي‌كنند.

·               درآمدهاي حاصل از فعاليت نهادهاي بين‌المللي، بر اساس پيمان‌هاي بين‌المللي كه با جمهوري ونزوئلا به امضا رسيده است.

·               موسسات و نهادهاي انتفاعي با هدف كمك‌رساني به جامعه، تا زماني كه درآمدزايي آنها به عنوان درآمد براي تامين هزينه‌ها در راه دستيابي به اهداف تعريف شده باشد؛ مشروط بر اينكه به هيچ‌وجه درآمد حاصله را به هيچ روشي ميان بنيان‌گذاران و موسسان خود توزيع نكنند.

·               بازنشسته‌ها و مستمري‌بگيران براي دستمزد مستمري و حقوق بازنشستگي، چه در سن قانوني و چه در اثر معلوليت‌هاي گوناگون كه مشمول دريافت مستمري است. حتي در صورت دريافت اين حقوق از سوي بازماندگان، از پرداخت ماليات بردرآمد معاف هستند.

·               اعضاي مشترك صندوق و تعاوني‌هاي پس‌انداز.

·               همه‌ي افراد حقيقي بهره‌مند از حقوق سپرده‌ي ثابت، رهن، پس‌انداز و مانند اينها در چارچوب قوانين و مقررات.

·               بازماندگان متوفي و مستمري‌بگيران از بابت حق ورثه و موقوفه.

·               كارگران و خانواده‌ي آنها و افراد وابسته به حقوق و دستمزد ايشان.

·               افراد زير پوشش بيمه‌ي خانواده و وابستگان ايشان كه به گونه‌اي از مزاياي اين پوشش بهره‌مند مي‌شوند.

·               نهادها و موسساتي كه فعاليت‌ آنها در زمينه‌ي اهداف مذهبي، هنري، علمي و ميراث كشوري مثل ميراث فرهنگي، ورزش و نيز پژو‌هش‌هاي انجام شده توسط گروه‌ها، انجمن‌ها و صنوف تا هنگامي كه فعاليتشان انتفاعي نباشد.

·               موسسات درگير در فعاليت‌هاي مالي ذخيره و پس‌انداز و يا در امور صندوق‌هاي بازنشستگي و امور مالي مستمري بگيران مربوط به خود و نيز شركت‌هاي تعاوني.

·               موسسات دولتي دست‌اندركار اكتشاف و فعاليت‌هاي هيدروكربوريت در صورت عدم درآمد‌زايي از فعاليت.

·               دانش‌پژوهان و محصلان بورسيه براي منابع شهريه و بورسيه.

قانون مناقصات

        بر اساس اين قانون، همه‌ي خريدهاي بزرگ دولتي بايد از طريق مناقصه انجام شود. تشريفات قانوني مناقصه بايد از سوي دستگاه‌ها، بنگاه‌ها و شركت‌هاي دولتي، دانشگاه‌هاي ملي و ديگر مراكز مستقل دولتي رعايت شود. برابر اين قانون، وزارت توليد و بازرگاني به منظور برآورد بودجه‌ي مورد نياز خريد، با همكاري يك نمايندگي فهرستي از قيمت‌ها را آماده كرده و در مراحل انجام مناقصه آن را ملاك قرار مي‌دهد.

        اين قانون هرگز تبعيض ميان پيشنهاد دهندگان داخلي و خارجي را نمي‌پذيرد. تنها رييس‌جمهور مي‌تواند در شرايط ويژه و براي توسعه‌ي كشور و منافع ملي، در مراحل مناقصه تغييرات سريع انجام دهد. شركت‌هاي داراي دست‌كم بيست درصد سهام داخلي، مي‌توانند از تسهيلات دولتي كه براي حضور در مناقصات وجود دارد، بهره‌مند شوند.  

در زمينه‌ي نرم‌افزار، قانوني براي جلوگيري از انحصار توليدات وجود دارد. دولت هم‌چنين بر شيوه‌ي خريد و پخش مواد غذايي نظارت مستقيم دارد و براي اين منظور نهادهايي را ايجاد كرده است. كاسا شركت خدمات كشاورزي است كه خريدهاي مواد غذايي دولتي را انجام مي‌دهد و مركاك براي پخش مواد غذايي راه‌اندازي شده است. كاسا مي‌تواند كالاهاي داخلي و خارجي را خريداري كند. اين شركت برنج، شكر، گندم، آرد، لوبياي سياه، شيرخشك، روغن‌هاي خوراكي، مارگارين، ماكيان و تخم‌مرغ را از ديگر كشورهاي جهان خريداري مي‌كند.

 

قوانين كنسولي

        براي اتباع بسياري از كشورها به ويژه كشورهاي آمريكاي لاتين و درياي كاراييب،‌ نيازي به دريافت رواديد نيست. اتباع ديگر كشورها بايد براي دريافت رواديد به سفارت ونزوئلا مراجعه كنند. براي رفتن به اين كشور رواديد با دست‌كم شش ماه اعتبار و بليط رفت و برگشت مورد نياز است. در اين كشور سه نوع رواديد صادر مي‌شود:

 

رواديد گردشگري (توريستي)

كارت ورود گردشگر هزينه‌اي ندارد و يك سال اعتبار دارد. دارنده‌ كارت مي‌تواند در چندين نوبت و هر بار تا نود روز در ونزوئلا بماند. كارت ورود گردشگري براي ورود چندتايي بدون هزينه و براي ورود دونفره معادل 60  یورو با نرخ ارز شناور هزينه دارد.

 

رواديد تجاري

رواديد تجاري براي يك سال اعتبار دارد. دارنده‌ي رواديد تجاري مي‌تواند در چندين نوبت و هر بار تا 180 روز در ونزوئلا بماند. دريافت اين رواديد براي هيات‌هاي يك يا چند نفره معادل 60  یورو با نرخ ارز شناور هزينه دارد.

 

رواديد ترانزيتي

رواديد ترانزيتي 72 ساعت اعتبار دارد و معادل 60  یورو با نرخ ارز شناور هزينه دارد. گذرنامه‌ي معتبر، رواديد و يا كارت توريستي جزو شرايط مورد نياز براي رفتن به كشور ونزوئلا است. كساني كه به دلايلي غير از گردشگري به ونزوئلا سفر مي‌كنند، بايد به سفارت‌خانه‌ي ونزوئلا و يا نزديك‌ترين كنسول‌گري آن كشور مراجعه كرده و رواديد مربوطه را دريافت كنند.

 

 

o              سازمان جهاني تجارت.

o              سازمان كشورهاي صادركننده‌ي نفت (اوپك).

o              سازمان ملل متحد.                                             

o              بانک جهاني.

o              صندوق بين‌المللي پول.

o              سازمان جهاني گمرک.

o              سازمان جهاني مالکيت فکري.

o              بانك‌ بين‌المللي‌ ترميم‌ و توسعه‌.

o              بانک توسعه امریکای لاتین.

o              اتاق بازرگاني بين­المللي.

o              سازمان بين‌المللي استاندارد.

o              سازمان جهاني غذا و کشاورزي.

o              سازمان بين­المللي دريانوردي

o              سازمان بين‌المللي هواپيمايي كشوري.

o              سازمان‌ توسعه­ي‌ صنعتي‌ ملل‌ متحد.

o              ﺳﺎزﻣﺎن آﻣﻮزﺷﻲ، ﻋﻠﻤﻲ و ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ.

o              فدراسيون‌ جهاني‌ اتحاديه‌هاي‌ كارگري‌.

o              سازمان بين‌المللي كار.

o              صندوق بين‌المللي توسعه كشاورزي.

o              سازمان جهاني گردشگري.

o              اتحاديه بين‌المللي ارتباطات راه دور.

o              سازمان‌ بهداشت‌ جهاني‌.

o              سازمان‌ هواشناسي‌ جهاني‌.

اين کشور به جنبش غيرمتعهدها و گروه 77 نيز پيوسته است. ریاست گروه نم در شهریور 95 با حضور هیأت ایرانی به ریاست رئیس جمهور محترم، جناب آقای دکتر روحانی در جزیره مارگاریتا به نیکلاس مادور واگذار گردید.

ونزوئلا عضو برخي از پيمان‌هاي اقتصادي و موافقت‌نامه‌هاي تجاري منطقه­اي و بين‌المللي است. اين پيمان‌ها و موافقت‌نامه‌هاي تجاري عبارتند از:

·               سيستم جهاني ترجيحات تجاري ميان كشورهاي در حال توسعه.

·               اتحاديه همكاري آمريكاي لاتين.

كشورهاي آرژانتين، بوليوي، شيلي، برزيل، كلمبيا، كوبا، اكوادور، مكزيك، ونزوئلا، پاراگوئه، پرو و اروگوئه عضو موافقت‌نامه‌ي ترجيحات تجاري اتحاديه‌ي همكاري آمريكاي لاتين (لايا) هستند.

ونزوئلا در چندين اتحاديه‌ گمركي عضويت دارد. اين كشور در گذشته از اعضاي اتحاديه‌ي آند و هم اكنون در حال پيوستن به اتحاديه‌ي گمركي مركوسور است.

        ونزوئلا در ژوئن 2006 عضو اتحاديه‌ي مركوسور شد. آرژانتين، برزيل،‌ اوروگوئه و پاراگوئه اعضاي اين اتحاديه هستند. يكي از نتايج همكاري ياد شده، تعيين تعرفه گمركي خارجي مشترك در زمينه‌ي كالاهاي تجاري است.

         پس شروع بحرانها در ونزوئلا، فشارهای مرکسور برای رعایت بند منشور حقوق شهروندی بر دولت ونزوئلا افزایش یافت با روی کار دولت های راستگرا در برزیل و آرژانتین تهدیدها در خصوص تعلیق عضویت و در پی آن لغو عضویت ونزوئلا در این بلوک تجاری بیشتر شد و در نهایت در آبان ماه 95 که می بایست ریاست دوره ای مرکسور به ونزوئلا می رسد پاراگوئه، آرژانتین و برزیل با ریاست ونزوئلا مخالفت نمودند، در اوائل دی ماه 95 از ورود وزیر امورخارجه ونزوئلا به نشست وزرای خارجه این اتحادیه در آرژانتین ممانعت بعمل آمد که سبب افزایش تنش در میان ونزوئلا و سایر اعضا گردید در 15 دی ماه 95 وزارت امورخارجه ونزوئلا اعلام نمود ریاست را تحویل آرژآنتین داد. از نیمه دوم 2016 بدترین دوران ونزوئلا در مرکسور می توان یاد کرد.


 

 

محيط اقتصادي

 

 

1. دولت

        ونزوئلا با جمعيتي حدود 30 ميليون نفر، از لحاظ اقتصادي در رده‌ي سي و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان بر مبناي GDP قرار دارد.

        در سال 2008 ميلادي توليد ناخالص داخلي اين كشور بر اساس برابري قدرت خريد 9/357 ميليارد دلار بوده است. اقتصاد اين کشور متکي به نفت و گاز است. اين کشور پنجمين صادر کننده­ي نفت خام و سومين توليد کننده‌ي نفت اوپک است.

        نقش دولت در اقتصاد ونزوئلا بسيار پر رنگ است. بيشتر فعاليت‌هايی که پیش از روی کار آمدن سیستم سوسیالیستی در سال 1999 در دست بخش خصوصی بود، ملی گردید و اقتصاد دولتی فربه تر گردید. کلیه صنایع سنگین و بنگاه‌هاي اصلي در بخش‌هاي نفت و گاز، فولاد، سيمان، توليد و پخش مواد غذايي، مخابرات و برق همگي در دست دولت می باشد.

        دولت قراردادهاي جديد نفت و گاز را با چندين شركت آسيايي، اروپايي و آمريكايي امضا كرده و توان كنترل خود بر صنايع را افزايش داده است. از اين رو، آمادگي دولت در زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري،‌ سرمايه‌گذاري مجدد، قيمت‌گذاري و بازاريابي افزايش يافته است. در ابتدای سالهای روی کارآمدن سیستم سویالیستی رشد مالكيت‌هاي دولتي موجب جاري شدن درآمدهاي بيشتر به خزانه دولت فدرال شده و در پي آن حجم سرمايه‌گذاري‌هاي مولد نيز افزايش يافته است اما به تدریج با انباشت نیروی کار در صنایع، ایجاد قوانین شدید حمایت از کارگر بهره وری روی افول نهاد و سطح تولیدات کارخانجات دولتی به پیش از دوران سوسیالیست نزول پیدا هرچند تعدا نیروهای شاغل به چند برابر در این صنایع افزایش یافته بود.

        دولت يك پروژه­ي بزرگ و بلندمدت را در زمينه‌ي ايجاد تنوع اقتصادي و به ويژه خودكفايي در مواد غذايي راه‌اندازي كرده است. در همين راستا سرمايه‌گذاري‌هاي كليدي و مهمي براي تبديل مواد خام نفتي به محصولات درآمدزا مانند كودهاي شيميايي و پلاستيك انجام شده كه البته هنوز پيشرفت و رشد آن آهنگ كندي دارد.

         طی 5 سال گذشته تولید نفت ونزوئلا از 2.5 میلیون بشکه در روز به دلیل فرسوده شدن چاههای نفت به 2.1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. عمده نفت تولیدی ونزوئلا نفت فوق سنگین است که میانگین قیمت استخراج هر بشکه نفت و رساندن آن به پایانه های صادراتی در حدود 15 دلار می باشد.

بخش صنعت و معدن

        بخش صنعت و معدن ونزوئلا 3/33 درصد توليد ناخالص داخلي اين كشور را تشکيل داده و 21.8 درصد نيروي كار در آن مشغول فعاليت هستند. نرخ رشد توليد صنعتي ونزوئلا  از سال 2014  رو به افول نهاد و از منفی 4% به منفی 8% در سال 2015 و منفی 8.5% در سال گذشته رسید با توجه با افزایش قیمت نفت در سال 2017 پیش بینی می شود رشد تولیدات صنعتی ونزوئلا به مثبت 4% در سال پیش روی برسد. صنايع عمده اين كشور شامل موارد زير است:

نفت، مصالح ساختماني، صنايع غذايي، پارچه­­بافي و پوشاك، چوب، لاستيك، سنگ آهن و معدن، فولاد، آلومينيوم، مونتاژ وسايل موتوري،

        شركت نفت ونزوئلا كه يك شركت 100% دولتي است، اكتشاف، پالايش و صادرات نفت و هم‌چنين اكتشاف و توليد گاز طبيعي را انجام مي‌دهد.

        ونزوئلا روزانه در حدود 1.8 ميليون بشكه نفت صادر می کند که 79% آن نفت خام و 21% باقی مانده فرآورده های نفتی است. شركت نفت ونزوئلا، دارای سه مجموعه پالایشگاه به نام سیتگو در سه ایالت از ایالت های امریکا با ظرفیت پالایش 730 هزار بشکه نفت در روز می باشد. ونزوئلا چهارمين توليدكننده‌ي سيمان در آمريكاي جنوبي پس از برزيل، مكزيك و كلمبيا است. شركت سمكس با توليد بيش از پنجاه درصد سيمان ونزوئلا، بزرگ‌ترين توليدكننده‌ي سيمان در اين كشور است.

        دومین و بزرگترین شرکت تولید سیمان ونزوئلا، شرکت سیمان سروآسول در استان ماتورین با ظرفیت تولید یک میلیون تن سیمان است که با تکنولوژی آلمان توسط مهندسان ایرانی احداث گردیده است.

در زمينه‌ي زغال سنگ، ونزوئلا در آمريكاي جنوبي رتبه دوم را پس از كلمبيا دارد. اين كشوراز دهه‌ي 1990 توليدكننده‌ي بين‌المللي زغال سنگ، آهن، استيل، آلومينيوم، طلا و ديگر مواد معدني بوده است.

توليد طلا نيز در سال‌هاي گذشته افزايش يافته كه يكي از دلايل اين افزايش، توليد بالاي سنگ معدن در اين كشور است. بزرگ‌ترين توليدكننده‌ي طلا در ونزوئلا شركت هكلا است. شرکت گلدن رزرو کانادا در حال مذاکره برای استحصال طلا در ونزوئلا با سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری می باشد.

بخش كشاورزي

        کشاورزي ونزوئلا در حدود 6/3 درصد توليد ناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي‌دهد. بيش از 7.3 درصد نيروي كار اين كشور در بخش کشاورزي مشغول به فعاليت هستند. تا پیش از روی کار آمدن سیستم سوسیالیستی ونزوئلا تأمین کننده بخش عمده بازار مصرف داخلی خود بود، دلارهای نفتی طی دهه گذشته عرصه ر بر کشاورزان و دامداران به قدری تنگ نمود که کشاورزان دست از کشت و کار خویش کشیدند و راهی شهرها شدند و ونزوئولا به بازار محصولات کشاورزی برزیل، آرژانتین، اروگوئه و سایر کشورهای امریکا جنوبی تبدیل گردید. زمين‌هاي كشاورزي نزديك به يك چهارم خاك ونزوئلا را تشكيل داده‌اند. اين كشور بيشتر برنج، ذرت، ميوه‌هاي گرمسيري و گوشت گاو و خوك صادر مي‌كرد اما طی چند سال گذشتهبه وارد کننده برنج سورینام و اروگوئه، گوشت بزریلی، لبنیات اروگوئه ای تبدیل شد. با مواجه شدن دولت با کمبود ارز سیاست ها در حال تغییر و بها دادن به تولید داخلی است و روند جایگزینی واردات با تولیدات داخلی در حال شگل گیری است. برخي از محصولات باغي و كشاورزي ونزوئلا عبارتند از: ذرت، برنج، نيشكر، موز، قهوه‌ي‌ سبز، تنباكو، كاكائو.

        در خصوص سه کالای نخست دولت بخشی از نیاز خود را بسته به میزان محصول داخلی وارد می کند طی دو سال گذشته (2015 و 2016) که ونزوئلا متأثر از پدیده خشکسالی ال نینیو بود در برخی از اقلام بیش از نیمی از نیاز داخلی را از واردات تأمین می نمود.

بخش خدمات:

بخش خدمات با 1/63 درصد توليد ناخالص داخلي، بزرگ­ترين بخش اقتصاد ونزوئلا را تشکيل مي‌دهد. بخش خدمات 71 درصد نيروي كار اين کشور را در اختيار دارد.

        دولت ونزوئلا محدوديت‌هايي را در برخي از بخش‌هاي خدماتي ايجاد كرده است. اتباع ديگر كشورها در صورت تمايل به اشتغال در بسياري از كسب و كارها مانند مهندسي، معماري، مشاوره‌ي اقتصادي و بازرگاني، حسابداري، وكالت، پزشكي‌، روزنامه‌نگاري و دامپزشكي، بايد مدرك دانش‌آموختگي خود را از دانشگاه‌هاي ونزوئلا دريافت كرده باشند. اتباع خارجي اگر چنين مدركي نداشته باشند،‌ بايد مدارك خود را توسط دانشگاه‌هاي اين كشور تاييد كنند. اين امر در صورت وجود موافقت‌نامه ميان ونزوئلا و كشور متبوع خارجي امكان‌پذير است.

جمعيت

        ونزوئلا داراي گروه­هاي قومي گوناگوني است. جمعيت اين کشور در سال 2016  ميلادي نزديك به 31 ميليون نفر بوده است. ونزوئلا ششمين كشور پرجمعيت آمريكاي جنوبي است و نزديك به 85 درصد جمعيت در شهرها زندگي مي‌كنند. نيمي از خاک ونزوئلا در جنوب رود اوريناکو قرار گرفته و اين منطقه تنها پنج درصد از مردم کشور را در خود جاي داده ‌است.

ويژگي‌ها و نسبت‌هاي جمعيتي ونزوئلا

رديف

نسبت يا ويژگي

ميزان

1

نسبت جمعيت زير 14 سال

5/30 درصد

2

نسبت جمعيت 15 تا 64 سال

3/64 درصد

3

نسبت جمعيت 65 سال و بالاتر

2/5 درصد

4

نرخ رشد جمعيت

5/1 درصد

5

نرخ زاد و ولد در هر هزار نفر

92/20

6

نرخ مرگ و مير در هر هزار نفر

1/5

7

نرخ مرگ و مير كودكان در هر هزار نفر

02/22

8

نرخ باروري زنان (تعداد مواليد به ازاي هر زن)

52/2

9

نسبت جنسي مردان در كل جمعيت

98/0

10

اميد به زندگي در بين مردان

4/70 سال

11

اميد به زندگي در بين زنان

65/76 سال

12

نرخ باسوادي در كل جمعيت بالاي 15 سال

93 درصد

13

نرخ باسوادي در مردان بالاي 15 سال

3/93 درصد

14

نرخ باسوادي در زنان بالاي 15 سال

7/92 درصد

      www.cia.gov

(GDP)

        در سال 2016 ميلادي ميزان توليد ناخالص داخلي ونزوئلا بر اساس نرخ رسمي مبادله 240  ميليارد دلار و رشد توليد ناخالص داخلي، منفی 8.5% درصد بوده است.

توليد ناخالص داخلي (GDP) ونزوئلا به تفکيک سهم بخش‌هاي عمده اقتصادي

 در سال 2016

ميزان

توليد ناخالص داخلي (GDP)

516 ميليارد دلار (بر اساس برابري قدرت خريد ppp)

توليد ناخالص داخلي (GDP)

240  ميليارد دلار (بر اساس نرخ رسمي مبادله)

درآمد سرانه

16700 دلار (بر اساس برابري قدرت خريد ppp)

نرخ رشد توليد ناخالص داخلي

8.5% -  درصد

نسبت سرمايه‌گذاري (ناخالص ثابت)

در سال 2016 سرمایه گذاری صورت نگرفته است.

سهم بخش صنعت از GDP

3/33 درصد

سهم بخش كشاورزي از GDP

6/3 درصد

سهم بخش خدمات از GDP

1/63 درصد

www.cia.gov

 

 

شاخص‌هاي مهم اقتصادي ونزوئلا

        سيستم اقتصادي ونزوئلا به شدت وابسته به درآمدهای نفتی است و گفته می شود که اقتصاد این کشور 96% وابسته به دلارهای نفتی است. بر اساس بودجه‌ي دولت در سال 2017، قیمت هر بشکه نفت 30 دلار، و بودجه کشور 8.5 هزار میلیارد بولیوار تعیین گردیده است که با توجه گمراه کننده بودن تبدیل آن به دلار از ذکر آن اجتناب شده است. 80% از این بودجه از محل اخذ مالیات می باشد که نرخ آن 12% می باشد، محصولات کشاورزی از مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند، از ابتدای سال 2017 برای تشویق مصرف کنندگان به خرید با کارت و پرداخت های الکترونیکی 2% از مالیات بر ارزش افزوده کاسته شد. قرار است 75% از این بودجه صرف امور اجتماعی گردد.  حج نقدینگی کشور در ابتدای سال 2016 برابر با 4 هزار میلیارد بولیوار بوده است که در ابتدای سال 2017  با افزایش 160 درصدی به 10.4 تریلیون بولیوار رسیده است که آثار تورمی شدیدی را بجای گذاشته است.

  نرخ تورم

        نکته ای که در خصوص قیمت ها وجود دارد آزادسازی و از میان برداشتن سوبسیدها می باشد که مقوله ای جدای از تورم می باشد، دولت تا پیش از این بخش عمده ای از قیمت کالاهای مصرفی را یارانه می پرداخت و کم کم مصرف کننده بایستی 100% قیمت را خود بپردازد فلذا برای کسانی که قصد تجارت با این کشور را دارند و با ارز بین المللی سروکار دارند تورم بایستی از منظر کارشناسی مورد تحلیل قرار گیرد.

نرخ تورم ونزوئلا طي دوره زماني 2014-2016

سال

2014

2015

2016

نرخ تورم (درصد)

63

122

700

      www.indexmundi.com

 

نرخ بيكاري

        نرخ بيكاري اين كشور در ابتدای شروع به کار رئیس جمهوری تا سال 2004 روند افزایشی داشت و سپس  از سال 2004 تا 2008 همواره روند كاهشي داشته است. نرخ بيكاري ونزوئلا در سال 2004 برابر با 18 درصد بوده كه در سال 2008 به 5/8 درصد رسيده است.

        در خصوص نرخ بیکاری می بایست به بیکاری پنهان اشاره نمود. در حال حاضر دولت ونزوئلا 2.5 میلیون شاغل و به همین میزان مستمری بگیر و بازنشسته دارد، همچنین کارهای غیر مولدی ایجاد گردید که باعث کاهش میزان نرخ بیکاری است، همانند متصدی آسانسور که در آسانسور ساختمان های دولتی نشسته و دکمه های آسانسور می فشارد. در مورد آمار بیکاری اعداد ضد و نقیضی ارائه می گردد.

نرخ بيكاري ونزوئلا طي دوره زماني 2014-2016

سال

2014

2015

2016

نرخ بيكاري (درصد)

7

6.8

8

     www.indexmundi.com

 

سطح دست‌مزدها در ونزوئلا پايين است و حقوق پايه به سختي مي‌تواند هزينه‌هاي روزمره‌ي يك زندگي عادي را برآورده كند، فلذا دولت در چندین نوبت اقدام به افزایش دستمزد می کند در  سال 2016 دولت در مجموع دستمزدها را بیش از 100% افزایش داده است اما با توجه به کاهش شدید واردات از میانگین 40 میلیارد دلار در سالهای گذشته به 16 میلیارد دلار در سال 2016  کمبود شدید کالاها منجر بر تورم شدید و در نتیجه عدم کفاف حقوق ها شده است.

        نرخ كمترين نرخ دستمزد ماهانه که در سال 2009، برابر 880 بوليوار بود و برابر با  حدود 410 دلار امروز ( ژانویه 2017) به 60 هزار بولیوار افزایش یافته است که برابر با 18 دلار می باشد، رئیس جمهور دستور افزایش 50% را در ماه آینده داده است.

در اين كشور از اشتغال كارگران داخلي حمايت مي‌شود. بر اساس قانون كار ونزوئلا، در شركت‌هاي با بيش از ده نفر نيروي كار (كارگر)، تعداد كارگران خارجي بايد كمتر از ده درصد نيروهاي كاري آن نهاد يا بنگاه باشد. قوانین به شدت کارگر محور و بر علیه کارفرمایان است، سندیکاهای کارگری عمده مشکل تولید است.

 

تراز حساب جاري

در سال 2008 ميلادي، ميزان تراز حساب جاري ونزوئلا مبلغ بيست ميليارد دلار بوده  که در سالهای 2014 و 2015 به ترتیب به 3.6 و منفی 18 میلیارد دلار کاهش یافته است. جایگاه این کشور از رتبه­ نوزدهم جهان به 187 نزول یافته است.

 

ميزان ذخاير ارزي

        ميزان ذخاير ارزي و طلاي ونزوئلا، در آغاز سال 2008 ميلادي برابر 36/36 ميليارد دلار بوده است، که از اين نظر داراي رتبه سي و پنجم در جهان بوده است اما در سال 2015 اين ميزان به 36 میلیارد دلار و در ابتدای 2017 به 11 میلیارد دلار کاهش یافته است. رتبه سال گذشته ونزوئلا 63 بوده است.

        دولت ونزوئلا براي توانمندسازي شركت‌هاي داخلي و تقويت توان مالي و بازاريابي آنها، بسياري از خريدهاي دولتي و توزيع كالاها را توسط آنها انجام مي‌دهد. دولت ونزوئلا شبكه‌ي توزيع مواد غذايي سراسري را ايجاد كرده كه به جمعيت با درآمد پايين كمك كند.

ونزوئلا كشوري سوسياليستي بوده و اقتصاد آن عمدتاً در كنترل دولت است. از اين رو، بسياري از كالاهاي مورد نياز مردم توسط وزارت‌خانه‌ها يا شركت‌هاي تابعه وارد مي‌شود. شرکت هایی همانند شرکت های تهیه و توزیع کالا.

برخي از ويژگي‌هاي سيستم توزيع كالا در اين كشور عبارتند از:

·               شركت كاسا توليدات وارداتي و داخلي را خريداري مي‌كند. شكر، برنج، گندم، آرد گندم، لوبياي سياه، شير خشك، روغن‌هاي خوراكي، مارگارين، ماكيان، تخم‌مرغ توسط اين شركت از ديگر كشورها خريداري مي‌شود. اين شركت با دارا بودن ماهيت دولتي، كالاها را بدون تعرفه و عوارض گمركي وارد مي‌كند.

·               شركت مركاك بيش از چهل درصد غذاي اصلي قابل فروش در بازار را توزيع مي‌كند. قيمت‌‌ محصولات توزيعي اين شركت، برابر يا زير قيمت كالاهاي موجود در بازار است.

·               دولت اين كشور چندين شركت با مالكيت دولتي در بخش كشاورزي با عنوان شركت كشاورزي ونزوئلا ايجاد كرده است. اين شركت‌ها شامل، غلات و دانه‌هاي روغني، لبنيات و شكر هستند. هدف اصلي شركت كشاورزي ونزوئلا، تامين تقاضاي زنجيره‌ي غذاي دولتي شركت مركاك است. بر اساس قوانين شركت كشاورزي ونزوئلا، اين صنايع نه تنها آرد ذرت نيمه‌پخت، پاستا، برنج آسياب‌شده، شيرخشك، شكر تصفيه شده و مواد كشاورزي را از طريق تاسيس كارخانجات توليد مي‌كند، بلكه واردات و صادرات مواد اوليه‌ي غذايي و مواد غذايي فرآوري شده را نيز انجام مي‌دهد.

·               دولت از سال 2003 ميلادي روي قيمت محصولات غذايي كنترل داشته است. به منظور جلوگيري از تورم و نظارت بر قيمت محصولات غذايي، 107 محصول غذايي قيمت‌گذاري و كنترل مي‌شوند.

·               مهم‌ترين شركت واردكننده‌ي كالاهاي مورد نياز صنايع، سووينكا نام دارد.

·               دولت يارانه‌هايي را به برخي از اقلام صادراتي پرداخت مي‌كند. صادركنندگان توليدات كشاورزي مانند قهوه، كاكائو، برخي ميوه‌ها و محصولات غذايي دريايي، اعتبار مالياتي برابر ده درصد ارزش كل صادرات دريافت مي‌كنند.

·               وجود 390 فرودگاه، بيش از 96.155 كيلومتر جاده که بيش از 32 هزار كيلومتر آن آسفالته است، داشتن 682 كيلومتر خطوط ريلي و چهار پايانه‌ي گمركي باعث شده كه سيستم حمل و نقل كالا در اين كشور از پويايي مناسبي برخوردار باشد.

برخي از شركت‌هاي خصوصي پخش كالا و مواد غذايي در اين كشور عبارتند از:‌

    GAMA، CM, EXITO, MARKO, PLAZA, CADA, PlANSUAREZ, ELPATIO

 بازاريابي و تبليغات

        ونزوئلا به عنوان يك بازار تجاري که تحت تأثیر شدید صادرات نفت و قیمت های جهانی نفت می باشد بازار روبه رشدی محسوب می شود هرچند در طی دو سال اخیر به دلیل کاهش شدید قیمت نفت بسیار آسیب دید، از بازاريابي و تبليغات به عنوان يكي از ابزارهاي كليدي توسعه‌ي اقتصادي بهره مي‌برد.

        برخي از

 

 

        ونزوئلا از غني‌ترين کشورهاي جهان در زمينه‌ي مواد معدني است. بيش از هفتاد درصد درآمد اين کشور از فروش نفت حاصل مي‌شود. معادن مهم ونزوئلا عبارتند از: بوكسيت، آلومينيوم، ذغال سنگ، آهن، طلا، نقره، الماس، پلاتين، مس، قلع، آزبست، فسفات، شيشه معدني.

        اين كشور يكي از مهم‌ترين توليدكنندگان مواد معدني غيرنفتي در آمريكاي لاتين است. ونزوئلا در رديف ده كشور داراي بالاترين توليد بوكسيت و هم‌چنين يازدهمين كشور توليدكننده‌ي آلومينيوم در جهان است. در ميان كشورهاي آمريكاي لاتين، دومين توليدكننده‌ي بزرگ آلومينيوم و سنگ معدن (پس از برزيل)، سومين توليدكننده‌ي بزرگ بوكسيت و آهن (پس از جامائيكا و برزيل)، سومين توليدكننده‌ي بزرگ سنگ و فسفات (پس از برزيل و مكزيك) و چهارمين توليدكننده‌ي بزرگ فولاد (پس از برزيل، مكزيك و آرژانتين) است.

        ذخایر نفت ونزوئلا در حدود 300 میلیارد بشکه می باشد که 20% کل ذخایر نفت جهان و 80% ذخایر امریکای لاتین محسوب می شود.  ذخاير گاز ونزوئلا برابر 5.6 تريليون مترمكعب بوده كه در رده‌ي هشتم جهان قرار دارد.


 

 

 

زيرساخت‌ها

اين كشور از لحاظ سيستم­هاي حمل و نقل جاده­اي، ريلي، دريايي و هوايي آبي و زيرساخت­هاي حمل و نقل از جمله جاده­ها، بنادر و فرودگاه­ها از وضعيت نسبتاً مناسبي برخوردار است. مشخصات سيستم حمل و نقل ونزوئلا، در ادامه گفته شده است.

 

1-1. جاده­اي

ونزوئلا داراي 96.155 کيلومتر جاده است. از اين ميزان، 32.308 کيلومتر را جاده‌هاي آسفالته و 63.847 کيلومتر را جاده‌هاي خاکي و درجه دو تشکيل مي‌دهند.

 

ونزوئلا از سيستم جاده‌اي گسترده‌اي برخوردار است و بخشي از بزرگراه معروف پان امريكن كه كاراكاس را به كشور كلمبيا وصل مي‌كند، از خاك اين كشور مي‌گذرد.

1-2. ريلي

        شبكه‌ي راه‌آهن ونزوئلا در خاك اين كشور گستردگي فراواني ندارد. طول خطوط ريلي 682 كيلومتر است كه نزديك به نيمي از آن متعلق به بخش خصوصي است. كاراكاس متروي مدرن با طول بيش از 51 كيلومتر دارد، كه از سال 1982 راه‌اندازي شده است. در ماراكايبو و والنسيا، دومين و سومين شهرهاي بزرگ ونزوئلا، به تازگي سيستم‌هاي مترو راه‌اندازي شده است.

دولت در سال‌هاي اخير، سرمايه‌گذاري در بخش ريلي را نيز در اولويت قرار داده است.

1-3. دريايي

كشور ونزوئلا 2.800 كيلومتر خط ساحلي و 7.100 كيلومتر راه‌آبي دارد. بر اساس آمار سال 2008 ميلادي، هفده کشتي نفت‌کش، دو كشتي حمل‌ كالاي يخچال‌دار، نه كشتي حمل كالاهاي بزرگ، شانزده كشتي باربري، سه تانكر مواد شيميايي، پنج كشتي حمل گاز مايع و ده کشتي مسافربري، ناوگان درياي ونزوئلا را تشكيل مي­‌دهند.

        ونزوئلا دوازده كشتي با مالكيت خارجي (شيلي، پاناما، ‌اسپانيا و دانمارك هر كدام يك، يونان سه و مكزيك پنج كشتي) را نيز به كار گرفته است. از سوي ديگر، دوازده كشتي ثبت‌شده‌ي اين كشور، در ساير كشورها (پاناما ده و باهاماس و سنت‌وينسنت هر كدام يك كشتي) فعاليت مي‌كنند.

مجموع سواحل ونزوئلا به طول 2.813 كيلومتر از شبه‌جزيره‌ي گوتا خيرا تا پونتاپاليا در نزديكي مرز گويان انگليس ادامه دارد. بيش از سي بندر در اين سواحل قرار دارند.

        در كناره‌ي غربي كاراكاس، يكي از مطمئن‌ترين بنادر به نام پوئرتوكابلو واقع شده است. از ديگر بنادر مهم ونزوئلا مي‌توان به لاگويرا، ماراكابيو و گوانتا اشاره كرد. بيش از هشتاد درصد بارهاي دريايي، از طريق چهار بندر ياد شده جابجا مي‌شود. 

1-4. هوايي

2. نظام بانكي

برخي از بانك‌هاي ونزوئلا

نام شرکت

رديف

نام شرکت

رديف

Banco Canarias de Venezuela

9

BANCO CENTRAL DE VENEZUELA

1

Citibank Venezuela

10

BANCO EXTERIOR

2

CorpBanca

11

BANCO NACIONAL DE VIVIENDA Y HÁBITAT (BANAVIH)

3

EUROBANCO - Banco Comercial

12

BANCO OCCIDENTAL DE DESCUENTO

4

Banco de Comercio Exterior (Bancoex)

13

BANCO PROVINCIAL (BBVA)

5

Banco Mercantil

14

BANIF BANCO REPRESENTATION

6

Banco do Brasil Caracas

15

CREDIT SUISSE REPRESENTATIVE OFFICE

7

Banco Confederado

16

FISECO VENEZUELA , N.V., S.A.

8

www.economywatch.com

 

3. نظام بيمه‌اي

چند شرکت­ مهم و برتر بيمه‌ي ونزوئلا

نام شرکت

رديف

نام شرکت

رديف

Multinacional de Seguros

6

Seguros Banvalor

1

Seguros Horizonte

7

Seguros Caracas de Liberty Mutual

2

Seguros Zurich

8

Seguros Mercantil

3

Seguros Constitucion

9

Seguros La Previsora

4

Securos La Occidental

10

Mapfre-La Seguridad

5

      www.eiu.com

 

4. زيرساخت‌هاي ارتباطاتي

      بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات ونزوئلا در حال گسترش است. اين كشور در حال توسعه‌ي سيستم ماهواره‌اي داخلي با سه ايستگاه جديد، جهت ارايه‌ي خدمات تلفني به بخش‌هاي روستايي، افزايش خطوط مبادله‌ي ديجيتالي و نصب شبكه فيبرنوري است. در سال 2015 سطح دسترسی موبایل 99% به ثبت رسیده است که از این حیث در رتبه 40 جهان قرار دارد. ونزوئلا دارای 7.8 ميليون خط تلفن ثابت می باشد که رتبه 23 در میان کشورهای جهان را دارا می باشد. کد اينترنتي مربوط به آدرس­هاي الکترونيک و يا وب‌سايت­ها .ve مي باشد.


 

تجارت خارجي

1.تراز تجاري

جدول ذيل وضعيت صادرات و واردات و تراز تجاري ونزوئلا طي سال‌هاي 2006-2015 (بر حسب ميليارد دلار) را نشان مي‌دهد.

ردیف

شرح

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

   2015

1

صادرات

61

16

83

57

67

91

95

88

71

38

2

واردات

31

44

47

39

32

49

59

45

40

29

3

تراز تجاری

31

(27)

36

18

35

42

36

43

32

10

4

حجم مبادلات تجاري

92

60

131

95

99

140

154

133

111

     67

5

ن        نسبت صادرات به واردات (درصد)

201

37

176

146

207

187

161

196

180

134

                   www.trademap.org

همان‌گونه كه مشاهده مي‌شود، روند تراز تجاري ونزوئلا طي دوره­ي ده ساله 2006 - 2015  به استثنای سال 2007 همواره مثبت بوده است.

2.

ونزوئلا در سال 2015 برابر  38.3 ميليارد دلار صادرات داشته است. اقلام عمده صادراتي اين کشور سوخت‌هاي معدني، نفت خام، چدن، مروارید طبیعی، سنگ های گرانبها، آهن، فولاد، آلومينيوم، محصولات شيميايي آلي و غير آلي و ... بوده است.


 

        ونزوئلا در سال 2015 ميلادي برابر 28.6 ميليارد دلار واردات داشته است. اقلام عمده وارداتي اين کشور ديگ‌هاي بخار و آبگرم، سوخت های معدنی، ماشين‌آلات و دستگاه‌هاي برقي،  محصولات دارويي، وسايل نقليه زميني، غلات و ...  بوده است. واردات اين كشور در سال 2015 با 27.6  درصد کاهش نسبت به سال پيش از آن، همراه بوده است.

        كشورهاي قاره‌ي آمريكا و جنوب شرق آسيا اصلي‌ترين صادرکنندگان كالا به ونزوئلا هستند. نزديك به 74 درصد واردات ونزوئلا از هفت كشور آمريکا، برزيل، کلمبيا، چين، مكزيك و ژاپن انجام شده است. ايران با 5/37 ميليون دلار صادرات، جايگاه 41 را در بين صادركنندگان کالا به ونزوئلا در سال 2006 ميلادي به خود اختصاص داد.

 

        در چند سال گذشته بيشترين حجم سرمايه‌گذاري‌ها در ونزوئلا در صنايع نفت و پتروشيمي، نهضت ساخت 3 میلیون آپارتمان، نهضت های اجتماعی، نهضت حمل و نقل عمومی انجام شده است. هم اكنون اكتشاف، توليد و فروش هيدروكربن‌ها در دست دولت است و بخش خصوصي از راه قراردادهاي كاري در اين پروژه‌ها مشاركت دارد.

        از دهه­‌ي نود ميلادي، دولت ونزوئلا از سرمايه‌گذاري خارجي در صنايع نفت و پتروشيمي استقبال نموده است. در سال‌هاي اخير براي افزايش واحدهاي پتروشيمي و اكتشاف مناطق نفت‌خيز، قراردادهايي با شصت كشور خارجي بسته شده است. عمده سرمایه گذاری ها در بخش نفت متعلق به چین می باشد.

        پس از نفت و پتروشيمي، بيشترين سرمايه‌گذاري در بخش انرژي و به ويژه در توليد، توزيع و انتقال برق انجام شده است. در اين بخش تسهيلات بيشتري براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي فراهم شده است. هم‌چنين در بخش معدن، امكانات و تجهيزات گوناگوني براي مشاركت بخش خصوصي فراهم شده است.


 

مبادلات بازرگاني با جمهوري اسلامي ايران

        پيوندهاي اقتصادي و روابط بازرگاني ايران با ونزوئلا در سال‌هاي گذشته از وضعيت مناسبي برخوردار بوده است. در اين فصل پيشينه‌ روابط بازرگاني، تراز تجاري و وضعيت مبادلات بازرگاني ميان دو كشور در سال­هاي  2010 تا 2015 بررسي مي‌شود.

1. پيشينه روابط بازرگاني ايران و ونزوئلا

        از دو دهه‌ پيش تا كنون روابط نزديك سياسي و تجاري ميان دو كشور برقرار شده است. طي سال‌هاي گذشته اقدامات متعددي جهت افزايش سطح همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي دو كشور صورت پذيرفته، كه از آن جمله مي‌توان به اعزام هيات‌هاي تجاري متعددي از بخش‌هاي خصوصي و دولتي ايران به كاراكاس و افزايش قابل‌ملاحظه‌ي‌ سطح مبادلات تجاري دو كشور اشاره نمود. اين روند با انعقاد قراردادهاي جديدي از سوي طرفين در حال افزايش است.

        احداث كارخانه‌هاي توليد خودرو، تراكتور، ساخت کشتی های نفت کش، سيمان، ساخت خانه‌هاي ارزان قيمت، دوچرخه، کارخانه های تولید خطوط لبنیات، کارخانه تزریق پلاستیک، خانه‌هاي پيش ساخته از جمله زمينه‌هاي صادرات خدمات فنی مهندسی، تولید مشترک و سرمايه‌گذاري ايران در ونزوئلا است.

2. آخرين وضعيت مبادلات بازرگاني و تراز تجاري

تراز تجاري ايران با ونزوئلا در سال­هاي گذشته تا قبل از شروع بحران نفتی در سال 2014 روند مثبت همراه بوده است. تراز تجاری از ابتدای سال 2001 تا 2014 همواره مثبت بوده است.  طی سالهای 2008 و 2009 به ترتیب با 80 و 78.5 میلیون دلار مثبت نقطه اوج مثبت بودن تجارت ایران با ونزوئلا می باشد. تراز تجاری در سال 2013 ميلادي تراز تجاري ايران با ونزوئلا به ميزان 19 ميليون دلار بوده است. افزايش حجم صادرات ايران در سال 2005، تراز تجاري ايران با اين کشور، با جهشي چشمگير به 9.9 ميليون دلار مثبت رسيده است. با تداوم روند مثبت در سال 2006 ميلادي، ميزان تراز تجاري به 60.9 ميليون دلار مثبت رسيده است.

جدول 39 : روند تراز تجاري ايران با ونزوئلا طي سال‌هاي 2011- 2015 ميلادي (ميليون دلار)

سال

ميزان صادرات

ميزان واردات

تراز تجاري

روند تغيير تراز تجاري

2011

0.7

53.8

53.1

به سود ايران

2012

-

65.3

65.3

به سود ايران

2013

-

19

19

به سود ايران

2014

13.91

-

-

-

2015

10.23

-

-

-

       www.trademap.org

        در سال 2004 ميلادي ارزش صادرات ايران به ونزوئلا بسيار اندك و برابر 35/0 ميليون دلار بوده كه در سال 2005 با رشد چشمگيري، به بيش از 15 ميليون دلار افزايش يافته است. اين ميزان صادرات در سال 2006 ميلادي با افزايش نسبي روبرو بوده و با رشدي بالاي 100 درصد، به 37 ميليون دلار افزايش يافته است. میزان صادرات در سالهای 2011 و 2012 به ترتیب به 53.8 و 65.3 میلیون دلار افزایش یافت که عمده صادرات ناشی از صادرات SKD، CKD خودرو و تراکتور بود.

ارزش صادرات ايران به ونزوئلا طي سال‌هاي 2004- 2015 ميلادي (ميليون دلار)

سال

ارزش صادرات

2004

0.35

2011

53.8

2012

65.3

2013

19

2014

13.91

2015

10.23

        كل صادرات ايران به ونزوئلا در سال 2006 ميلادي، شامل شانزده گروه كالايي و در سه سال گذشته شامل 23 گروه كالايي مندرج در جدول شماره‌ي 41 مي­شود. اقلام عمده‌ي صادراتي ايران به ونزوئلا در سه سال گذشته شامل وسايل نقليه زميني، ديگ‌هاي بخار و آبگرم، محصولات گوناگون شيميايي، محصولات دارويي، ميوه‌هاي خوراکي و مواد پلاستيكي بوده است.  در سال 2013 از 19 میلیون دلار واردات ونزوئلا از ج.ا.ایران 9 میلیون کالاهای با تعرفه غیرمذکور، 2.3 میلیون دلار قطعات خودرو و تراکتور و  2.4 میلیون دلار محصولات دارویی است.

3.

        واردات ايران از ونزوئلا در سال 2004 برابر 772 هزار دلار بوده است. اين ميزان واردات در سال 2006 به 13.2 میلیون دلار افزایش یافته و در یک سر نزولی در سال های 2011 به 721 هزار دلار رسید با 175 درصد کاهش به 28/0 ميليون دلار رسيده است. با اين حال، ميزان واردات ايران از ونزوئلا در سال 2006 ميلادي، 47 برابر شده و به بيش از 13 ميليون دلار رسيده است. به عبارت ديگر، ارزش واردات ايران از ونزوئلا در سال 2006 نسبت به سال 2004 بيش از هفده برابر شده است.

ارزش واردات ايران از ونزوئلا طي سال‌هاي 2006-2004 (هزار دلار)

سال

ارزش واردات

نرخ رشد (درصد)

2004

772

-

2005

275

64-

2006

13235

4.729+

2011

721

 

2012

-

 

2013

-

 

 

 

        در چند سال‌ گذشته، رفت وآمدهاي مقامات بلندپايه‌ي سياسي و دولتي دو كشور، موجب امضاي تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه‌هاي سودمند زير شده است:

·               موافقت‌نامه‌ي بازرگاني ميان دو كشور كه در آذرماه 1383 در تهران به امضا رسيد.

·               موافقت‌نامه‌ي تجارت آزاد كه در اسفندماه 1383 دركاراكاس به امضا رسيده و اجرايي نمودن ضمايم پنج‌گانه آن در حال انجام است.

·               يادداشت تفاهم تاسيس شركت مشترك بازرگاني ونزوئلايي - ايراني (ونيزانكو)، كه در سفر تيرماه آقاي چاوز در سال 1386 توسط معاونين وزراي بازرگاني دو كشور امضا شد.

·               يادداشت تفاهم تاسيس بانك و صندوق مشترك ايران با ونزوئلا.

·               موافقت‌نامه‌ي پرهيز از دريافت ماليات مضاعف.

·               موافقت‌نامه‌ي گمركي.

·               موافقت‌نامه‌ي تشكيل صندوق استراتژيك (راهبردي) سرمايه‌گذاري سنگين.

 

: فهرست موافقت‌نامه‌هاي ميان ايران و ونزوئلا

رديف

موضوع

اولويت

طرف ايراني

طرف ونزوئلايي

1

تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري

1

وزارت امور اقتصادي و دارايي

وزارت دارايي

2

اجتناب از اخذ ماليات مضاعف

1

وزارت امور اقتصادي و دارايي

وزارت دارايي

3

تجارت آزاد

1

وزارت بازرگاني

وزارت صنايع سبك و تجارت

4

همكاري اتاق­هاي بازرگاني

2

وزارت بازرگاني

وزارت صنايع سبك و تجارت

5

همكاري‌هاي كنسولي

2

اتاق بازرگاني، صنايع و معادن

اتاق تجارت

6

همكاري‌هاي امور خارجه دو كشور

1

وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه

7

همكاري‌هاي كنسولي

1

وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه

8

همكاري‌هاي آموزشي ديپلماتيك

1

دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي

موسسه مطالعات عالي ديپلماتيك

9

مبادله استاد و دانشجو

1

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

وزارت آموزش عالي

10

ايجاد كرسي زبان فارسي و اسلام‌شناسي

1

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

وزارت آموزش عالي و دانشگاه بوليواري

11

همكاري‌هاي سينمايي

2

بنياد سينمايي فارايي

وزارت فرهنگ

12

همكاري‌هاي پستي

3

اداره پست

اداره پست

13

همكاري‌‌هاي قضايي

2

قوه قضاييه

شوراي‌عالي قضايي

14

استرداد مجرمين

2

قوه قضاييه

شوراي‌عالي قضايي

15

ساخت نماد ايراني ستون تخت جمشيد در كاراكاس

2

سازمان ميراث فرهنگي و گردشكري

شهرداري ليبرتادور

16

همكاري‌هاي كميته امداد

1

كميته امداد

وزارت اقتصاد مردمي

17

همكاري‌هاي آموزش فني و حرفه‌اي

1

سازمان آموزش فني و حرفه‌اي

انستيتو ملي همكاري‌هاي آموزشي INCE وابسته به وزارت اقتصاد

18

همكاري محيط زيست

3

سازمان حفاظت محيط زيست

وزارت محيط زيست و منابع طبيعي

19

همكاري شيلات

3

شركت سهامي شيلات

وزارت كشاورزي و زمين INAPES CA

20

همكاري‌هاي حمل ونقل

1

سازمان هواپيمايي کشوري

مؤسسه ملي هوانوردي

21

برقراري خط هوايي مشترك

1

سازمان هواپيمايي کشوري

مؤسسه ملي هوانوردي

22

همكاري‌ حمل ونقل دريايي

1

سازمان بنادر و كشتيراني

وزارت امور زير ساخت‌ها

23

همكاري‌هاي بهداشتي

1

وزارت بهداشت

وزارت بهداشت

24

همكاري‌هاي سازمان صنايع دفاع

1

وزارت دفاع

وزارت دفاع

منبع: گزارش­هاي اداره کل بازرگاني کشورهاي اروپا و امريکاي سازمان توسعه تجارت

        در اين بخش وضعيت خطوط دريايي و هوايي موجود ميان دو كشور، به عنوان زيرساخت‌هاي كليدي جهت ارسال كالا و محموله‌هاي تجاري بررسي مي‌شود.

 

1-1. دريايي

        تا كنون به دليل مبادلات اندك بازرگاني، خط مستقيم دريايي ميان دو كشور برقرار نشده است. جابجايي و ترانزيت كالا بين ايران و ونزوئلا، بيشتر توسط ديگر خطوط دريايي انجام مي‌شود. در واقع خطوط منظم کشتیرانی با توجه حجم تجارت فی مابین دو کشور وجود ندارد و در مواردی که شاهد صادرات قطعات خودرو و تراکتور به ونزوئلا بودیم با توجه به اقتصادی بودن این امر، خط کشتیرانی ج.ا.ایران اقدام به حمل کالا نموده است.

 

1-2. هوايي

        در حال حاضر بين فرودگاه‌هاي ايران و ونزوئلا پرواز مستقيم وجود ندارد و در مقطع کوتاهی خط هوايي ميان دو كشور از طريق سوريه برقرار بود. در حال حاضر (دی ماه 1395) امکان پرواز فی مابین دو کشور از طریق خطوط هوایی ایرفرانس، ترکیش (تهران- استانبول- هاوانا- کاراکاس) این پرواز قرار است به زودی راه اندازی شود، ایبریا ( کاراکاس- مادرید- فرانسه یا سایر شهرهای اروپایی- تهران)، از طریق (کاراکاس- هاوانا- مسکو- تهران) در این مورد با توجه بی نظمی در خط پروازی بین هاوانا کاراکاس احتمال تأخیر و از دست دادن پرواز هاوانا مسکو بسیار محتمل است، از طریق (کاراکاس- سان پائولو- دبی- تهران) در سنوات گذشته خطوط هوایی لوفت هانزا و آل ایتالیا نیز حضور داشتند که به دلیل بدهی دولت به این شرکت ها، پروازهای خود را متوقف نموده اند.

 

        در سال‌هاي اخير روابط بانكي مستقيمي ميان بانك‌هاي ايران و ونزوئلا وجود داشته است. بر اساس اطلاعاتي که صندوق ضمانت صادرات ايران ارايه‌ کرده، 9 بانك موجود در جدول شماره‌ي 68، بانك‌هاي مورد قبول ايران براي فعاليت‌هاي اقتصادي و مبادلات مالي در ونزوئلا هستند. بديهي است که بانک­هاي مذکور در جدول شماره 68، شامل بانک‌هايي‌ است، که براي پوشش ريسک معاملات تا سقف معين، مورد قبول صندوق هستند. اين امر ارتباط کارگزاري و بين بانکي بانک­هاي ايراني با ساير بانک­هاي ونزوئلايي را محدود نخواهد کرد. 

 

بانك­هاي كشور ونزوئلا مورد پذيرش صندوق ضمانت صادرات ايران

  رديف

نام بانك

رتبه

1

BBVA Banco Provinicial S.A

D

2

Banco Bandes

D

3

Banco Mercantil

D

4

Banco Feredral

D

5

Banco International de Desarrollo C.A.

D

6

Banco de Comercio Exterior C.A (Bancoex)

D

7

Banco Industrial de Venezuela (BIV)

D

8

Banesco Banco Universal

D

9

Banco de Venezuela

D

           www.egfi.org

صندوق مشترك ايران و ونزوئلا

        بر اساس اين يادداشت تفاهم، از طرف ايران بانك توسعه صادرات و از طرف ونزوئلا، وزارت دارايي، بانك صنعتي ونزوئلا، بانك توسعه اقتصادي و اجتماعي و بانك تجارت خارجي به عنوان سازمان‌هاي مسئول تهيه اساس‌نامه تعيين شدند. بر همين مبنا، توافق‌نامه‌ي مورد نظر پس از تأييد دادستان كل ونزوئلا و وزير امور اقتصادي و دارايي ايران امضاء شد.

صندوق استراتژيك و بانك مشترك

        يادداشت تفاهم ايجاد صندوق استراتژيك با سرمايه دو ميليارد دلار در حاشيه‌ي سفر رييس‌جمهور به ونزوئلا در شهريورماه 1385، ميان بانك توسعه صادرات ايران و صندوق وابسته به وزارت دارايي ونزوئلا منعقد شده است.در جريان مذاكرات بعدي، ثبت صندوق استراتژيك و ادغام دو صندوق مشترك و استراتژيك و تشكيل يك بانك مشترك، با سرمايه‌ي 1/1 ميليارد دلار براي هر يك از دو كشور، مورد پذيرش طرفين قرار گرفت.

شعبه‌ي بانك توسعه صادرات در ونزوئلا

        در بند هفتم از بخش همكاري‌هاي اقتصادي و بازرگاني سومين كميسيون اجلاس مشترك همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور كه در آذرماه سال 84  برگزار شد، موضوع تمايل بانك توسعه صادرات به تاسيس شعبه در كشور ونزوئلا گنجانده شده بود. پس از  تهيه طرح توجيهي و درخواست دريافت مجوز تاسيس بانك فراگير به بانك مركزي، موافقت‌ اصولي اوليه‌ي بانك مركزي به دست آمد و سازمان نظارت بر بانك‌ها و موسسات مالي ونزوئلا (سودبان) مجوز تاسيس شعبه را در سپتامبر 2006 صادر نمود. این شعبه‌ بانك توسعه صادرات ايران در ونزوئلا در حال انجام فعالیت های بانکی خود می باشد.

3. راهكارهاي پيشنهادي براي بازاريابي و توسعه‌ي بازار

        روابط تجاري دو کشور در سال‌هاي گذشته همواره تحت تاثير سطح عالی روابط سیاسی بوده است که منجر به صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی ج.ا.ایران به ونزوئلا شده است. با توجه به تک محصولی بودن کشور ونزوئلا و وابستگی شدید اقتصاد این کشور به نفت، درآمدهای نفتی و واردات کالاهای اولیه و واسطه ای قیمت تمام شده تولید و مونتاژ در این کشور بسیار بالاتر از ج.ا.ایران می باشد. راه اندازی کارخانه تولید مشترک خودروهای سمند و پراید و همچنین کارخانه تولید انواع تراکتور در ونزوئلا سبب شده عمده صادرات کالای کشورمان به ونزوئلا را لوازم و قطعات این محصولات تشکیل بدهد.

        کشور ونزوئلا پس از فوت رئیس جمهور فقید این کشور، هوگو چاوز و در پی کاهش شدید قیمت جهانی نفت ناچار در مسیر دگردیسی از اقتصاد کاملاً دولتی و سوسیالیستی به سمت اقتصاد سرمایه داری در حال گذر می باشد.

         در خصوص تعاملات تجاری فی مابین دو کشور و تجربیات بسیار ارزنده کشورمان در تولید انواع محصولات کشاورزی، غذایی و کالاهای اساسی و وجود مزیت رقابتی بسیاری از کالاهای ایرانی نسبت به کالاهای کشورهای همسایه ونزوئلا، نظیر اروگوئه، آرژانتین، برزیل و کلمبیا فارغ از روابط سیاسی فی مابین دو کشور که در طی سالهای گذشته نقش اساسی در حضور کشورمان در ونزوئلا داشته است می بایست زمینه حضور و عرضه توانمندیهای کشورمان را با ایجاد تسهیلات مناسب ایجاد نمود.

        راهبردهاي توسعه‌ي صادرات ايران به بازار ونزوئلا، نخست بايد بر عرضه‌ي کالاهاي مزيت‌دار کنوني محصولات غذایی، دارویی صاردات خدمات فنی مهندسی در زمینه توانمندسازی صنایع غذایی و کشاورزی ونزوئلا و در درجه‌ي دوم، بر افزايش تنوع و حجم کالاها و خدمات صادراتي استوار باشد.

        از سوي ديگر سياست تنوع‌گرايي و تقويت صادرات محصولات توانمند و داراي مزيت‌هاي رقابتي، مانند محصولات دارويي، محصولات پلاستيكي، محصولات شيميايي، ميوه و خدمات فني- مهندسي به اين كشور نيز، بايد پيگيري شود.

        با توجه به اهميت عضويت در پيمان‌هاي اقتصادي و موافقت‌نامه‌هاي تجاري، در تسهيل صادرات و كاهش تعرفه‌هاي ورود به بازارهاي هدف صادراتي، پيشنهاد مي‌شود با توجه به وجود موافقت‌نامه­ي تجارت آزاد بين ايران و ونزوئلا، طرفين به منظور اجرايي شدن اين موافقت­نامه گام بردارند. اين امر مي‌تواند باعث افزايش رقابت در بازار داخلي و افزايش توان صادراتي كشور شود.

        بسياري از كشورها، با انعقاد موافقت‌نامه‌هاي تجارت آزاد با ديگر کشورها و اجرايي نمودن آن­ها، کالاهاي صادراتي را با تعرفه گمرکي نزديک به صفر به بازار هدف صادر مي‌کنند. عدم عضويت در پيمان‌هاي اقتصادي و موافقت‌نامه‌هاي تجاري موثر،‌ موجب شده تا امكان ورود آسان‌تر به بازارهاي هدف صادراتي و استفاده از تعرفه‌هاي ترجيحي براي صادركنندگان ايراني فراهم نباشد.

‌سايت‌هاي اينترنتي وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌هاي ونزوئلا

رديف

نام وزارت يا سازمان

سايت اينترنتي

1

رياست جمهوري

www.venezuela.gov.ve

2

وزارت امور خارجه

www.mre.gov.ve

3

وزارت محيط زيست و منابع طبيعي

www.marnr.gov.ve

4

شوراي ملي انتخابات

www.cne.gov.ve

5

مجلس سنا

www.parlamento.gov.ve

6

وزارت انرژي

www.mem.gov.ve

7

وزارت صنايع و بازرگاني

http://nethost4.nethosting.com.ve/mic

8

نمايندگي يونسكو

www.unesco.org/delegates/venezuela

9

دادگاه عالي

www.tsj.gov.ve

10

گارد ملي

www.guardia.mil.ve

12

آدرس الكترونيكي نهادهاي دولتي و گروه‌هاي سياسي

www.gksoft.com/govt/en/ve.html)

14

اطلاعات سيستم قانوني

http://ourworld.compuserve.com

www.loc.gov/rr/international/hispanic/venezuela

 

بانك‌هاي ونزوئلا

رديف

نام بانک

تلفن

1

BANCO CENTRAL DE VENEZUELA

0058 - 212 - 8015111

2

BANCO EXTERIOR

0058 - 212 - 5010088

3

BANCO NACIONAL DE VIVIENDA Y HÁBITAT (BANAVIH)

0058 - 212 - 9516222

4

BANCO OCCIDENTAL DE DESCUENTO

0058 - 261 - 7593011

5

BANCO PROVINCIAL (BBVA)

0058 - 212 - 5046604

6

BANIF BANCO REPRESENTATION

0058 - 212 - 2650608

7

CREDIT SUISSE REPRESENTATIVE OFFICE

0058 - 212 - 2836422

8

FISECO VENEZUELA , N.V., S.A.

0058 - 212 266 5355

9

MERCANTIL SERVICIOS FINANCIERO

 0058 - 212 503 08 10

10

INVERUNION BANCO COMERCIAL

0058 - 200 3999 

www.bolivar.com

 

روزنامه‌ها و مجلات بازرگاني و اقتصادي ونزوئلا

رديف

نام نشريه

سايت اينترنتي

1

Diario VEA

www.diarioveaonline.com

2

2001 (newspaper)

www.2001.com.ve

3

Diario VEA

www.diarioveaonline.com

4

El Universal (Caracas)

www.eluniversal.com

5

venezuelanalysis

www.venezuelanalysis.com

6

El Nacional

www.el-nacional.com

7

El Diario de Caracas

www.eldiariodecaracas.net

8

Abril

www.abril.com.ve

9

El Norte (Venezuela)

www.elnorte.com.ve

10

El Siglo

www.elsiglo.com.ve

www.world-newspapers.com

 

شركت­هاي مهم صنعتي، كشاورزي، تجاري و بازرگاني ونزوئلا

رديف

نام شركت

زمينه فعاليت

سايت اينترنتي

1

Ama de Casa, C.A

Clothing

www.amadecasa.com

2

Aufidena, C.A

Computer

www.aufidena.com

3

Sabatino Pizzolante Abogados Marítimos & Comerciales

Consulting and Professional Services

www.sabatinop.com

4

Corporación Venezolana de Cementos

Hardware

www.laprensadebarinas.com.ve

5

Lotería de Caracas

Lottery

www.triplesdevenezuela.com

6

Moly-Ven, C.A.

Oil

www.moly-ven.com

7

Calox International Venezuela, C.A.

Pharmaceutical

www.calox.com

www.wikipedia.org

 

هتل‌هاي چند شهر ونزوئلا

رديف

نام  هتل

آدرس

درجه

1

Hotel Alba Caracas Venezuela

(formerly Hilton Caracas Hotel Venezuela)

Avenida Libertador con Sur 25, Caracas, VE 1010-A

5 ستاره

2

Hotel Ole Caribe Venezuela

Final Avenida Intercomunal, El Playón, 1160 - Macuto. Estado Vargas, Venezuela.

5 ستاره

3

Maremares Hotel-Marina & Spa Venezuela

El Morro Tourism Complex, "Diego Bautista Urbaneja" Lechería, Anzoategui state –Venezuela

4 ستاره

4

Costa Linda Beach Hotel Venezuela

Miragua street, Playa El Agua, Isla Margarita, Venezuela

4ستاره

5

Hotel Caracas Cumberland Venezuela

Second Avenue of the Great Savannah Delights, between Av. Solano and Libertador Caracas 5027, Venezuela

4 ستاره

6

Hilton Margarita and Suites Margarita Island Venezuela

Calle Los Uveros Urbanizacion Costa Azul, Porlamar Isla de Margarita, Venezuela 6301

5 ستاره

  www.southtravels.com

 

بيمارستان‌هاي چند شهر ونزوئلا

رديف

بيمارستان

آدرس اينترنتي

1

Hospital Luis Razetti- Barinas

www.minci.gob.ve

2

Hospital Clínicas Caracas

www.clinicaracas.com

3

Clínica Avila- Caracas

www.clinicaelavila.com

4

Centro Médico de Caracas

www.centromedicodecaracas.com.ve

5

Hospital Clínico Universitario

www.hcu-lblesa.es

6

Hospital “Miguel Perez Carreño”

www.geocities.com

7

Hospital Central de Maracay

www.corposaludaragua.gov.ve

8

Hospital “José Ignacio Baldó”

www.ingentaconnect.com

9

Centro Medico Docente La Trinidad- Caracas

www.cmdlt.edu.ve

10

University Hospital- Maracaibo

http://sahum.gob.ve

www.wikipedia.org

 

چند آژانس املاك در ونزوئلا

رديف

نام آزانس

تلفن و فكس

1

FONDO DE VALORES INMOBILIARIOS

T:(58)212 952 9059     

F:(58)212 952 3297

2

INMUEBLES B DE V     

T:(58)2 501 3272

F:(58)2 501 2139

    www.shibuimarkets.com    

 

آژانس‌هاي هواپيمايي در چند شهر ونزوئلا

رديف

نام آزانس

تلفن

آدرس

1

Canta Claro Tours

0058 - 241 - 8242174

El Parral - - Valencia - Carabobo

2

Motoclub Moto Tours Venevigue

0058 - 212 - 7822790

Av. Las Palmas Teatro 1 3 - - Caracas - Distrito Capital

3

Promotora Puertorinoco, C.A.

0058 - 286 - 9235289

Puerto Ordaz - Bolívar

4

Urbi Viajes, C.A.

0058 - 212 - 2410101

Ctro. Prof. La Urbina PB - - Caracas - Distrito Capital

5

Viajes Constanza Tocket Celular

0058 - 212 - 7621405

Av. Fco. Solano Psje Oasis 3H 2 22 - - Caracas - Distrito Capital

6

Viajes Colon, C.A.

0058 - 212 - 5621581

Esq. Veroes a Jesuitas Ctro. Imanta PB 4 - - Caracas - Distrito Capital

7

Estrella Sutil Viajes y Turismo CA

0058 - 241 - 8255174

El Viñedo - - Valencia - Carabobo

8

Viajes Riel Tur, C.A

0058 - 212 - 3216715

Av. La Hoyada C.C. Pso Mirandino 1 43 - - Los Teques - Miranda

9

Rendibienes

0058 - 212 - 9913844

Av. Ernesto Blohm Centro Banaven 5 - - Caracas - Distrito Capital

10

Guía Aérea y Marítima de Venezuela, C.A

0058 - 212 - 2652192

Av. Libertador Ctro. Párima 10 10-02 - - Caracas - Distrito Capital

11

Agencia de Viajes Miami Travel, C.A

0058 - 261 - 7913370

La Lago - - Maracaibo - Zulia

12

Viajes y Turísmo Flager

0058 - 212 - 6615050

Av. L Facultad Remo PB A Y B - - Caracas - Distrito Capital

13

Chimbangueles Viajes y Turismo

0058 - 281 - 2654697

S/N - - Puerto La Cruz - Anzoátegui

14

Viajes y Turismo Gaviota CA

0058 - 241 - 8244002

C.C. Mediterranean Pza., Urb. Sabana Larga - - Valencia - Carabobo

15

Arny Tours & Travel

0058 - 212 - 9939255

Cl. Londres Plaza C 4 4-A - - Caracas - Distrito Capital

16

Transporte Armoni, C.A

0058 - 212 - 4812065

San Martín, Esq. Angelito de Jesús Minicentro La Orquídea G-7 - - Caracas - Distrito Capital

17

Fidiar, C.A.

0058 - 212 - 7311997

Av. Libertador L Linea - - Caracas - Distrito Capital

18

Viajes Osis

0058 - 295 - 2971884

Avenida Principal C.C. Esparta 2 1 - - El Espinal - Nueva Esparta

19

Turazufel Viajes y Turísmo, C.A

0058 - 0212 - 2647180

Av. Fco. de Miranda Centro Perú 9 90 - - Caracas - Distrito Capital

20

Turismo de Lujo Margarita

0058 - 295 - 2742975

Calle Marcano Est De Autobus - - Porlamar - Nueva Esparta

http://guiavenezuela.com

 وب‌سايت‌ اينترنتي شركت‌ نمايشگاه‌هاي ونزوئلا

رديف

نام شركت

سايت اينترنتي

1

سايت اينترنتي نمايشگاه‌هاي ونزوئلا

www.clariant.com.ve

2

سايت كالاها و خدمات صادراتي ونزوئلا

www.trade-venezuela.com

www.expoua.com

 

اتحاديه صادركنندگان و واردكنندگان ونزوئلا

نشاني:

كاراكاس، خيابان مكزيكو،‌ هتل آلبا كاراكاس.

تلفن:

5783141 212 (0058)

دورنگار:

5782660 212 (0058)

قوانین کار و بیمه کشور ونزوئلا در فایل های زیر قابل مشاهده است.. Bolivarian Republic of Venezuela

. Battle of Carabobo Day

. Columbus Day

Venezuelan Bolivar.[4]

. Venezuelan Fuerete

. Hugo Rafael Chavez

. Asamblea Nacional

. United Socialist Party of Venezuela

. Petroleos de Venezuela SA (PDVSA)

. Registro Mercantil

. Gaceta Forense del Registro Mercantil

. SGS trade Assurance serrice

. COTECNA

. Intertek

. SPS

. Banco Central De Venezuela

[23]. Casa

. Mercac

. Global System of Trade Preferences among Developing Countries

. Mercado Comun del Sur

. GDP بر اساس برابري قدرت خريد (PPP) مبناي مقايسه قرار گرفته است.

. Petroleos de Venezuela SA (PDVSA)

. CEMEX

. HECLA

- در خصوص آمار و ارقام منتشره بایستی به این نکته مهم توجه نمود با توجه اینکه نرخ ارز رسمی دولت 11 بولیوار در برابر هر دلار می باشد و عملاً چنین ارزی وجود خارجی نداشته و دولت صرفاً به صورت قطره چکانی این ارز را در اختیار مواد غذایی، دارویی و برخی خدمات دولتی قرار می دهد و از آنجایکه نرخ ارز آزاد بیش از 3000 بولیوار در زمان نگارش این نوشتار است فلذا دقت نمود این اعداد تنها آماری هستند که سالهاست از دنیای واقعی رخت برگرفته و محلی از اعراب ندارد.

. CASA

. MERCAC

. Venezuelan Agrarian Corporation

. Suvinca

   دانلود : WriteBuffer1.pdf           حجم فایل 588 KB
   دانلود : WriteBuffer.pdf           حجم فایل 441 KB