اطلاعات اقتصادی جمهوری اسلوونی

 

1- اطلاعات عمومی:

مساحت: 20.273 کیلومتر مربع؛ (یکصد و پنجاه و پنجمین کشور جهان).

جمعیت: 2.062.874 نفر.

تاریخ عضویت در اتحادیه اروپایی: 1 مه 2004.

تاریخ عضویت در ناتو: 7 آوریل 2004.

تعداد مناطق شهری: 58 شهرداری و 212 بخش.

تراکم جمعیت: 99.6 نفر در هر کیلومتر مربع.

متوسط سن جمعیت: 41.4 سال.

طول عمر متوسط: 76.73 (مردان 73.04  زنان 80.66)

تعداد ازدواج: 6.571 نفر.

تعداد طلاق: 2.469 نفر.

تعداد خارجی‌ها در اسلوونی: 101.532 نفر. بیشترین آن‌ها 76 درصد از یوگسلاوی سابق، 16.9 درصد از اتحادیه اروپایی و 6.7 درصد از دیگر کشورها.

درصد افراد باسواد: 99.7 درصد.

تعداد بیکاران: 16.572 نفر.

9.2نرخ بیکاری: 9.2 درصد. دارای رتبه پانزدهم در جهان (اتاق بازرگانی اسلوونی)

 

موقعیت عمومی اقتصادی اسلوونی: اسلوونی یکی از با ثبات‌ترین دوران انتقال سیاسی و اقتصادی را در میان کشورهای اروپای مرکزی و جنوب شرق اروپا تجربه کرده است. این کشور با بالاترین نرخ رشد تولید ناخالص ملی در اروپای مرکزی دارای زیرساخت‌های عالی، نیروی کار کاملاً آموزش دیده و دارای موقعیت راهبردی بین حوزه بالکان و اروپای غربی است.

اسلوونی برای قرن‌ها، چهار راه تجارت و مسیر تلاقی فرهنگ‌های مختلف از شمال به جنوب و از شرق به غرب بوده است. موقعیت مطلوب جغرافیایی این کشور یکی از عوامل تسهیل رشد اقتصادی آن بوده است.

در میان جمهوری‌های یوگسلاوی سابق، اسلوونی به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و دارا بودن مرز زمینی با اروپای غربی و دسترسی به دریای آزاد، از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار بوده است. به طوری که این کشور توانست از سال 1965 برای تجارت با کشورهای غربی مجوز ویژه دریافت نماید. علاوه بر آن، در زمان استقلال این کشور به دلیل برخورداری از جمعیت یکسان از نظر نژادی و قومی، در مقایسه با دیگر جمهوری‌های یوگسلاوی که برای سالها درگیر جنگ‌ها و بحران‌های داخلی بودند، توانست روند انتقالی کشور به سمت استقلال را تسریع نموده و به تطابق خود با استانداردهای اروپایی که پیش از این نیز با آنها آشنایی داشت، بپردازد.

اسلوونی با داشتن تنها 8 درصد از جمعیت یوگسلاوی، 25 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تأمین می‌کرد. اقتصاد اسلوونی تنها در سال 1991 که مصادف با دوران استقلال آن بود، از رشد منفی برخوردار بود و پس از آن هر ساله تولید ناخالص داخلی این کشور روند مثبت و رو به رشدی داشته است؛ اگر چه در طول بحران اقتصادی، رشد اقتصادی این کشور مجدداً منفی شد.

از زمان استقلال اسلوونی در سال 1991، روند توسعه اقتصادی در این کشور موفقیت‌آمیز بوده است؛ به گونه‌ای که از آن به عنوان یکی از کشورهای موفق در دوره انتقالی نام برده می‌شود. به ویژه در دوره زمانی بین 1995 و 2005 که رشد اقتصادی در این کشور از یک ثبات مناسب 4 درصدی برخوردار بوده است. اقتصاد اسلوونی یک اقتصاد باز بوده و سطوح بین‌المللی آن که به وسیله معدل سهم صادرات و واردات آن در تولید ناخالص داخلی (GDP) اندازه گیری می‌شود، در خلال سال‌های 1995 تا 2000 از 51 درصد به 65 درصد افزایش یافت. علاوه بر آن، رشد اقتصادی اسلوونی با افزایش در رشد هزینه‌های سرمایه‌گذاری این کشور در مقایسه با معدل رشد اقتصادی در اتحادیه اروپایی موجب کاهش تدریجی در تأخیر توسعه اسلوونی شد. بنابراین در سال 2005، اسلوونی به 82 درصد معادل GDP سرانه اتحادیه اروپایی دست یافت و تبلور آن در قدرت خرید بود که حکایت از افزایش 14 درصدی در مقایسه با سال 1995 بود. این تحول، اسلوونی را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپایی در رده 16 قرار داد.

به دنبال رشد اقتصادی اسلوونی، نرخ اشتغال در این کشور نیز افزایش یافت، به گونه‌ای که از سال 2004 از معدل اشتغال در اتحادیه اروپایی نیز فراتر رفت. در سال 2005 نرخ اشتغال در اسلوونی 66 درصد در مقابل 63.8 درصد معدل اشتغال در اتحادیه اروپایی بود. این کشور همچنین در زمینه اشتغال زنان نیز رشد قابل توجه و بالایی داشت.

اسلوونی همچنین در مارس 2004 برای اولین بار از یک کشور قرض گیرنده به کشور قرض دهنده در بانک جهانی مبدل شد. سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی (OECD) در سال 2007 از این کشور دعوت کرد تا فرآیند الحاق به این سازمان را آغاز کند. اسلوونی در سال 2012 به عضویت این سازمان درآمد.

در ابتدای ژانویه 2007، از میان 10 عضو جدید پذیرفته شده در اتحادیه اروپایی، اسلوونی نخستین کشوری بود که به دنبال تأیید آمادگی آن برای پذیرش واحد پول اتحادیه اروپایی (یورو) از سوی کمیسیون اروپایی و بانک مرکزی اروپایی، به عضویت رژیم یورو درآمد.

در جولای 2010 معاهده الحاق اسلوونی به سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی (OECD) را تصویب کرد و این کشور رسماً به عنوان رسمی و سی و دومین عضو  OECD پذیرفته شد.

رکود جهانی اقتصاد در سال 2009 بر تولیدات و صادرات اسلوونی نیز تأثیر گذاشت و موجب شد تا اقتصاد اسلوونی با رکود 8 درصدی و افزایش بیکاری مواجه شود.

اما با تشکیل کابینه دولت جدید به نخست‌وزیری میرو سرار در تاریخ 8 سپتامبر 2014 (17 شهریور 1393)، سیاست‌ها و اقدامات ریاضتی اقتصادی از یک سو و روند خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی از سوی دیگر، اقتصاد اسلوونی را در سال 2015 با رشدی 2.5 درصدی مواجه کرد. بر اساس اعلام مقامات اسلوونیایی، این کشور هم اکنون بحران اقتصادی را پشت سر گذاشته است و به نظر می‌رسد با ادامه این روند، اسلوونی شاهد افزایش رشد شاخص‌های اقتصادی در سال‌های آینده باشد.

 

2- تولید ناخالص داخلی:

نرخ رشد واقعی بر اساس تولید ناخالص داخلی: 2.5 درصد (اتاق بازرگانی اسلوونی).

میزان تولید ناخالص داخلی: 38.5 میلیارد یورو.

سرانه تولید ناخالص داخلی: 18.693 یورو.

میزان تورم: منفی 0.5 درصد.

سهم صادرات در تولید ناخالص داخلی: 88.1 درصد، دارای رتبه چهاردهم جهان.

میزان رشد صادرات از سال 2009 تا 2015: 21 درصد.

درآمد بخش خصوصی در بازارهای خارجی: 37 درصد.

حساب مازاد جاری (درصد از تولید ناخالص داخلی): 6.2 درصد (رتبه سوم در حوزه یورو).

 

3- سهم تولید ناخالص داخلی:

صنایع: 27.7 درصد.

کشاورزی: 2.7 درصد.

خدمات: 69.6 دصد.

 

4- رتبه اعتباری اسلوونی در محیط اقتصاد کلان:

بر اساس گزارش موسسه Fitch : A

بر اساس گزارش موسسه Standard & poors : A

به لحاظ محیط اقتصاد کلان، دارای رتبه 98 در جهان و نمره 4.3 (نمره حداکثر: 7)

 

5- ظرفیت اسلوونی به لحاظ نوآوری:

بر اساس گزارش موسسه تحلیل اقتصاد کلان و توسعه اسلوونی، هزینه تحقیق و توسعه (R&D) معادل 2.6 درصد تولید ناخالص داخلی (نزدیک به 600 میلیون یورو) می باشد. بر اساس این گزارش، حوزه کسب و کار 64 درصد بودجه تحقیق و توسعه را تأمین می کند.

سهم محققان بر اساس حوزه فعالیت تحقیق و توسعه (R&D):

حوزه کسب و کار: 53 درصد - رتبه 7 در اروپا.

حوزه دولتی: 21 درصد - رتبه 13 در اروپا.

حوزه تحصیلات تکمیلی: 25 درصد - رتبه 2 در اروپا.

 

6- شاخص رقابت پذیری صنعتی، مزیت های نسبی در صدور محصولات صنعتی، کشاورزی، هتل داری، لجستیک، حمل و نقل، فناوری و رتبه جهانی آنها:

اسلوونی به عنوان کشوری با ظرفیت ‌های بالای اقتصادی در اتحادیه اروپایی، در بخش صنایع الکترونیک، مکانیک، تجهیزات مخابراتی و نیروگاه‌سازی به خصوص در ساخت دریچه‌های سد و ساخت توربین های بادی، صاحب فناوری است. صنایع ذوب و ریخته‌گری آلومینیوم، قلع و روی، مهمترین بخش ذوب فلزات اسلوونی را تشکیل می‌دهند. همچنین در زمینه تولید، صنایع دیگری مانند: تجهیزات الکترونیک، کامیون‌سازی، خودروسازی، تجهیزات نیروگاهی، تسلیحات نظامی، محصولات چوبی، مواد شیمیایی، بافندگی و ماشین‌ابزار در اسلوونی فعالند.        

این کشور در بخش کشاورزی، تولیدکننده فرآورده‌هایی همچون سیب‌زمینی، نخود، گندم، نیشکر، ذرت و لوبیا و در بخش دامپروری و شیلات، تولیدکننده گوشت و پشم گاو و گوسفند و نیز فرآورده‌های شیلاتی و پرورش ماهی است.

اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر به لحاظ پایداری و ثبات نسبت به دهه گذشته در وضعیت مطلوب تری قرار گرفته ‌است و اسلوونی با اعمال سیاست بازار آزاد در شرایط حساس اقتصادی منطقه اروپا توانسته خود را به عنوان یک رقیب جدی در برابر دیگر کشورهای صنعتی معرفی کند. همچنین، با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این کشور و ایجاد فضاها و بازار آزاد، روزبه‌روز بر علاقه سرمایه‌گذاران برای مشارکت در طرح‌های بزرگ اقتصادی این کشور افزوده می‌شود.

بندر "کوپر" مهمترین اسکله تجاری و صنعتی اسلوونی است و اراضی اطراف این بندر، یکی از مهمترین مناطق ویژه اقتصادی به ویژه در زمینه حمل و نقل کالا در این کشور قلمداد می‌شود.

باتوجه به شرایط طبیعی و انسانی موجود کشور اسلوونی در برگیرنده پیچیده‌ترین و برترین فناوری در زمینه صنایع می باشد. کاهش هزینه‌های اضافی در خطوط تولید، موجب افزایش تمایل صنایع اسلوونی به فناوری‌های برتر و نیز عوامل موفقیت در صحنه‌های رقابت جهانی شده و به همین سبب زمینه افزایش دستمزدها و سطح رفاه عمومی در این کشور فراهم آمده ‌است.

به لحاظ میزان هزینه کرد در سیاست های کشاورزی، دارای رتبه 107 در جهان و نمره 3.4 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ بهداشت و سلامت، دارای رتبه 37 در جهان و نمره 6.0 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ آمادگی ارتباطات و فناوری اطلاعات، دارای رتبه 33 در جهان و نمره 5 (نمره حداکثر:7)

به لحاظ استفاده ارتباطات و فناوری اطلاعات، دارای رتبه 27 در جهان و نمره 5.3 (نمره حداکثر:7)

به لحاظ نوآوری، دارای رتبه 42 در جهان و نمره 3.6 (نمره حداکثر:7)

 

به لحاظ باز بودن جهانی، دارای رتبه 50 در جهان و نمره 3.7 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ پایداری محیط زیست، دارای رتبه 19 در جهان و نمره 4.7 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ زیرساخت حمل و نقل، دارای رتبه 56 در جهان و نمره 4 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ تعداد و کیفیت هتل، دارای رتبه 30 در جهان.

 

7- رتبه به لحاظ منابع طبیعی و فرهنگی گردشگری (جذب گردشگر):

به لحاظ منابع طبیعی و فرهنگی، دارای رتبه 53 در جهان و نمره 2.6 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ منابع فرهنگی و سفرهای کسب و کار، دارای رتبه 94 در جهان و نمره 1.4 (نمره حداکثر:7)

به لحاظ منابع طبیعی، دارای رتبه 32 در جهان و نمره 3.9 (نمره حداکثر: 7)

 

8- رتبه جهانی گردشگری و جذب گردشگر و درآمد حاصل از آن:

اولویت دادن به سفر و گردشگری: دارای رتبه 39 در جهان و نمره 4.9 (نمره حداکثر: 7)

زیرساخت خدمات گردشگری: دارای رتبه 20 در جهان و نمره 5.7 (نمره حداکثر: 7)

سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی اسلوونی، 13 درصد است.

درآمد حاصل از حوزه گردشگری اسلوونی، بالغ بر 2.245 میلیون یورو می باشد. 

 

9- منابع انسانی، نیروی کار و سطح تخصص، هزینه و دستمزد:

به لحاظ منابع انسانی و بازار کار در آن، دارای رتبه 54 در جهان و نمره 5.7 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ محیط کسب و کار، دارای رتبه 106 در جهان و نمره 4.0 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ کارآمدی بازار کار، دارای رتبه 99 در جهان و نمره 3.9 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ سختی کسب و کار، دارای رتبه 59 در جهان و نمره 4.1 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ ایمنی و امنیت، دارای رتبه 14 در جهان و نمره 6.2 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ همکاری در روابط بین کارگر و کارفرما، دارای رتبه 121 در جهان و نمره 3.7 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ بهره گیری دقیق از مهارت ها، دارای رتبه 65 در جهان و نمره 4 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ دستمزد و کارآمدی، دارای رتبه 108 در جهان و نمره 3.5 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ نسبت مشارکت زنان در نیروی کار در برابر مردان، دارای رتبه 30 در جهان و نسبت 9 به 10.

به لحاظ میزان افزایش حقوق و دستمزد هفتگی، دارای رتبه 46 در جهان.

درصد نیروی کار فعال: 44.8 درصد.

متوسط حقوق خالص ماهیانه: 1.130 یورو.

 

10- جایگاه جهانی به لحاظ عملکرد و توانایی لجستیکی تجاری، حمل و نقل و جابجایی کالا، زیرساخت حمل و نقل تجاری و قدرت رقابت:

به لحاظ کیفیت زیرساخت حمل و نقل هوایی، دارای رتبه 67 در جهان و نمره 4.4 (نمره حداکثر:7)

به لحاظ کیفیت زیرساخت بنادر، دارای رتبه 39 در جهان و نمره 5 (نمره حداکثر: 7)

به لحاظ کیفیت زیرساخت جاده های زمینی، دارای رتبه 38 در جهان و نمره 4.9 (نمره حداکثر:7)

به لحاظ کیفیت زیرساخت خط آهن، دارای رتبه 46 در جهان و نمره 3.4 (نمره حداکثر:7)

به لحاظ رقابت پذیری قیمت ها، دارای رتبه 96 در جهان و نمره 4.3 (نمره حداکثر: 7)

 

11- جایگاه جهانی به لحاظ تسهیلات گمرکی:

- کارایی و فرآیند ترخیص کالا: دارای رتبه 30 در جهان و نمره 4.9 (نمره حداکثر: 7)

- کیفیت زیرساخت های گمرکی: دارای رتبه 53 در جهان و نمره 3.1 (نمره حداکثر: 7)

- قابلیت پیش بینی عملکرد گمرکات و ردیابی محموله ها: دارای رتبه 53 در جهان و نمره 3.2 (نمره حداکثر: 7)

 

 اطلاعات اقتصادی عمومی تجاری، چگونگی ثبت دفتر تجاری در اسلونی، قوانین انتقال ارز به اسلونی، مقررات گمرکی، قوانین سرمایه گذاری، قانون بیمه، و اسامی شرکت های برتر اسلونی در فایل های زیر قابل مشاهده است. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   دانلود : قوانین سرمایه گذاری در اسلوونی.pdf           حجم فایل 826 KB
   دانلود : قانون بیمه در اسلوونی.pdf           حجم فایل 682 KB
   دانلود : اطلاعات اقتصادی اسلوونی بخش دوم.doc           حجم فایل 45 KB
   دانلود : اسامی شرکت های برتر اسلوونی و مشخصات آنان.doc           حجم فایل 396 KB