اطلاعات اقتصادی جمهوری چک

 

1- جمعیت کشور: 10 میلیون و 645 هزار نفر

مساحت کشور: 78868 کیلومتر مربع

درصد جمعیت شهری: 73 درصد

درصد جمعیت روستایی: 27 درصد

درصد حمعیت باسواد: 99 درصد

درصد شاغلین در بخش صنعت: (37/4) سی هفت ممیز چهار دهم درصد

درصد شاغلین در بخش کشاورزی: (2/6) دو ممیز شش دهم درصد 

درصد شاغلین در بخش خدمات: 60 درصد

جمهوری چک از یک اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد برخوردار است که پیوستگی نزدیکی با اقتصاد اتحادیه اروپا دارد. به نحوی که حدود 84 درصد از صادرات جمهوری چک به کشورهای اتحادیه اروپا انجام می شود. اقتصاد این کشور عموماً صادرات محور بوده و صنعت اتومبیل سازی به عنوان بزرگترین صنعت کشور، حدود 24 درصد از تولیدات جمهوری چک را به خود اختصاص داده است. محور حرکت اقتصاد جمهوری چک در مسیر متنوع سازی از یک اقتصاد تولیدی به سمت اقتصادی مبتنی بر تکنولوژی مدرن، خدمات محور و دانش محور می باشد. این کشور رتبه پنجاه و یکم اقتصاد جهانی را دارا می باشد. 

 

2- تولید ناخالص داخلی در سال 2016: 193/5 (یکصد و نود و سه ممیز پنج دهم) میلیارد دلار

نرخ رشد اقتصادی در سال 2016: 2/3 (دو ممیز سه دهم) درصد

 

3- سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی: 2/5 (دو و نیم) درصد

سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی: 37/5 (سی و هفت و نیم) درصد

سهم خدمات در تولید ناخالص داخلی: 60 درصد

درآمد سرانه در سال 2016: 33200 دلار

 

4- رتبه اعتباری جمهوری چک در محیط اقتصادی کلان -AA و وضعیت اقتصادی Stable می باشد.

 

5- جمهوری چک به خاطر ثبات داخلی، سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به منظور انجام سرمایه گذاری تشویق می کند. در حال حاضر بیشترین سرمایه گذاری در زمینه تبادل اطلاعات و داده ها، صنایع هوانوردی و خدمات صورت می گیرد. این پروژه ها عمدتاً پروژه هایی با ارزش افزوده بالا هستند که نیاز به تجربه و نیروی کار ماهر دارند و این نشان می دهد که جمهوری چک مزیت رقابتی بالایی دارد. سرمایه گذاری یکی از اولویت های کلیدی دولت چک می باشد و به همین جهت حمایت های زیادی از سیاست های اقتصادی صورت می گیرد. مقامات دولتی جمهوری چک سفرهای متعدد خارجی و مأموریت های تجاری زیادی انجام داده و پذیرای هیأت های متعدد سرمایه گذاری خارجی هستندکه می تواند زمینه ساز سرمایه گذاری بیشتری در آینده باشد. این کشور به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا در بسیاری از سازمان های اقتصادی بین المللی از جمله سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، بانک اروپایی بازسازی و توسعه، بانک مرکزی اروپا، بانک سرمایه گذاری اروپا و بانک بین المللی بازسازی و توسعه عضویت دارد و با توجه به تبعیت از ضوابط و استانداردهای مالی اتحادیه اروپا از نظر دسترسی به منابع مالی و حفظ سرمایه، روانی قوانین کسب و کار و نیز جذب سرمایه گذاری خارجی وضعیت بسیار خوبی دارد. به نحوی که در جدیدترین ارزیابی به عمل آمده با نرخ بیکاری 5/6 (پنج ممیز شش دهم) درصد، کمترین نرخ بیکاری را در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده است. همچنین میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در این کشور در سال 2016، معادل 139/1 (صد و سی و نه ممیز یک دهم) میلیارد دلار بوده است. 

 

6- جمهوری چک از عمده ترین صادرکنندگان کالاهای صنعتی (ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، خودرو و قطعات آن، واگن، توربین های بخار، تجهیزات الکترونیکی، آهن و فولاد ) به شمار می رود. این کشور از نظر میزان صادرات رتبه سی و دوم جهانی را به خود اختصاص داده است. این کشور یکی از صنعتی ترین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد و از نظر سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی رتبه سی و پنجم جهانی و از نظر رشد سالانه در بخش صنعت رتبه پنجاه و ششم جهانی را در اختیار دارد. با این وجود جمهوری چک از نظر سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی رتبه صد و سی و هشتم و از نظر رشد سالانه در بخش کشاورزی رتبه چهل و یکم جهانی را دارا می باشد. 

 

7- جمهوری چک در حوزه منابع طبیعی و جاذبه های توریستی نیز جزء مقاصد مهم گردشگری در اتحادیه اروپا به شمار می رود. در حال حاضر سهم صنعت توریسم در اقتصاد جمهوری چک به میزان 3 درصد تولید ناخالص ملی است. تنها در نیمه اول سال 2015 بالغ بر 12/4 (دوازده ممیز چهار دهم) میلیون گردشگر به این کشور سفر کرده اند که درآمدی در حدود 2/8 (دو ممیز هشت دهم) میلیارد دلار عاید کشور کرده اند. بیشترین جهانگردان را اتباع دیگر کشورهای اروپایی به خصوص آلمان، اسلواکی، آمریکا و انگلستان و اتباع سایر کشورهای آسیایی به ویژه چین و کره جنوبی تشکیل می دهند. در زمینه هتل داری نیز طبق آمار سال 2015 جمعاً 9163 هتل در این کشور دایر بوده که بالغ بر 17 میلیون و 195 هزار نفر در آنها اسکان یافته اند. جمهوری چک از نظر لجستیک نیز رتبه 28 جهانی را در اختیار دارد. این کشور از نظر فنّاوری و هایتک نیز رتبه هجدهم جهانی و از نظر میزان درآمد ناشی از صدور تکنولوژی های پیشرفته رتبه بیستم جهانی را به خود اختصاص داده است.

 

8-  جمهوری چک از نظر گردشگری و جذب گردشگر و درآمد ناشی از آن رتبه بیست و هفتم جهانی را در اختیار دارد. طی سال 2015 جمعاً بالغ بر 27/8 (بیست و هفت ممیز هشت دهم) میلیون نفر به جمهوری چک سفر کرده اند که این رقم در مقایسه با سال قبل از آن، هشت درصد افزایش یافته است. همچنین درآمد جمهوری چک از توریسم در سال 2015 بیش از 238 میلیارد کرون (بیش از 9 میلیارد و پانصد میلیون دلار) بوده در حال حاضر سه درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده و حدود 230 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

 

9- جمهوری چک بر اساس آمار موجود کمترین نرخ بیکاری را در سطح اتحادیه اروپا داشته و این میزان بر اساس آمار سال 2016، 5/6 (پنج ممیز شش دهم) درصد بوده است. همچنین تعداد نیروی کار در کشور بالغ بر 5 میلیون و 494 هزار نفر بوده که از این نظر رتبه هفتاد و چهارم جهانی را به خود اختصاص داده است.تعداد شاغلین در بخش کشاورزی دو و شش دهم درصد، در بخش صنعتی سی و هفت و چهار دهم درصد و در بخش خدمات نیز شصت درصد بوده اند. نرخ دستمزد میانگین در این کشور 27220 کرون معادل 1008 یورو  می باشد. 

 

10- بر اساس آمار بانک جهانی، جمهوری چک از نظر عملکرد و توانایی لجستیک تجاری، حمل و نقل و جابجایی کالا و زیرساخت های حمل و نقل تجاری در سال 2016 با کسب امتیاز 3/67 - از مجموع 5 امتیاز-  حائز رتبه بیست و ششم جهانی گردیده است. 

 

11- جمهوری چک به لحاظ تسهیلات گمرکی از نظر شاخص های رتبه بندی مجمع جهانی اقتصاد در سال 2015، رتبه ی سی و ششم جهانی را در اختیار دارد. شایان ذکر است که بر اساس این شاخص، رتبه بندی کشورها بر اساس اعداد یک تا هفت تنظیم گردیده که در این میان جمهوری چک با کسب 4/63 امتیاز حائز رتبه سی و ششم شده است. 

 

12- جدول آمار اقتصادی رسمی جمهوری چک در وب سایت زیر به طور کامل موجود می باشد: 

www.tradingeconomics.com/czech-republic/indicators

 

13- تأسیس شرکت های تجاری در جمهوری چک بر اساس قراردادهای همکاری می باشد. قرارداد شرکت سرمایه گذاری (با مسئولیت محدود یا سهامی) باید به شکل یک سند رسمی در دفتر اسناد رسمی ثبت شده باشد. برای تأسیس شرکت سهامی لازم است اساسنامه ای مصوب وجود داشته باشد. جهت تأسیس شرکت داشتن اساسنامه از سوی مؤسس در قالب سند عمومی الزامی است. شرکت های تجاری در جمهوری چک پس از ثبت در اداره ثبت شرکت ها با حکم دادگاه صالحه محلی در محل تأسیس شرکت ایجاد می شوند. برای کوتاه شدن زمان ثبت نام تجاری و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و همچنین صرفه جویی در هزینه، این امکان وجود دارد که دفاتر اسناد رسمی تحت شرایط خاصی ثبت نام تجاری را انجام دهند. البته این امر در صورتی است که مدارک و اسناد قبلاً در دفتر اسناد ثبت رسمی شده باشد و برای ثبت در اداره ثبت شرکت ها فقط این دفتر اسناد رسمی مجاز است که پیش زمینه سند رسمی یا همه اسناد رسمی و گواهینامه ها را نوشته و آماده کند. این تنها یک گزینه انتخابی است؛ یعنی مؤسس شرکت همیشه می تواند با مراجعه به دادگاه صالحه محلی نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کند. ثبت نام تجاری به صورت الکترونیک و توسط دادگاه محلی بر اساس محل شرکت صورت می گیرد. این سیستم در دسترس عموم بوده و شامل اطلاعات مهم در مورد شرکت (نام شرکت، محل، نام اعضای هیأت مدیره و مشخصات آنها، میزان سپرده و سرمایه اولیه و...) و سایر اطلاعات مورد نیاز می باشد. اطلاعات مربوط به شرکت های تجاری در وب سایت http://portal.justice.cz/Justice2/Uvod/uvod.aspx در دسترس می باشد. در این وب سایت اسناد ثبت تجاری شرکت ها نیز قابل دسترسی است. درخواست ثبت در اداره ثبت شرکت ها باید به صورت فرم تکمیل شده الکترونیکی که در آدرس http://or.justice.cz/ias/ui/podani قابل دسترسی است، ارسال شود. طرح ثبت درخواست باید همراه با اسناد حقیقی و واقعی برای ثبت شرکت ها و اسناد مربوط به ثبت نام (شامل اسناد ثبت، تفاهم نامه، قرارداد مشارکت یا اساسنامه، اسناد مربوط به موضوع کار، اثبات بازپرداخت سپرده، مدارک مربوط به محل شرکت و ...) باشد. درخواست باید ظرف مدت شش ماه پس از تأسیس شرکت تسلیم شود. شرط لازم برای ثبت نام تجاری شرکت پرداخت هزینه دادگاه به میزان 12 هزار کرون (حدود 474 دلار) برای شرکت سهامی و 6 هزار کرون (حدود 237 دلار) برای سایر شرکت ها است.

 

14-جدول نمایشگاه های تخصصی و عمومی در جمهوری چک در لینک زیر قابل مشاهده می باشد: 

www.eventseye.com/fairs/c1_trade_shows-czech-republic

 

15- جدول همایش های اقتصادی جمهوری چک در لینک زیر قابل مشاهده است: 

www.conferencealerts.com/czech+republic

 

16-  اسامی چند شرکت مهم و بزرگ جمهوری چک:

 

اتو اشکودا : فعال در زمینه صنعت خودروسازی و بزرگترین شرکت خودروسازی در جمهوری چک (تولید سال گذشته میلادی این شرکت بیش از 765 هزار دستگاه خودرو سواری بوده است)

کلیه اطلاعات این شرکت در وب سایت www.skoda-auto.cz قابل  دسترسی و مشاهده است.

 

دوسان اشکودا : ساخت انواع توربین های بخار و گازی و قطعات آنها 

کلیه اطلاعات مربوط به این شرکت در وب سایتwww.doosanskodapower.com قابل دسترسی و مشاهده است.

 

تاترا : سازنده انواع کامیون ها و خودروهای سنگین و شاسی آنها 

 

کلیه اطلاعات  مربوط به این شرکت در وب سایت www.tatra.cz قابل مشاهده و دسترسی است. 

 

گزارش وضعیت اقتصادی و روابط تجاری ایران-چک در فایل زیر ملاحظه می شود. 

   دانلود : گزارش وضعیت اقتصادی و روابط تجاری ایران چک.pdf           حجم فایل 315 KB